Cocktail

Safari v Botswaně – neobyčejný výlet nejen za slony

Slon, to je hlavní atrakce safari v Botswaně.

Botswana je nádherná a pestrá země, která neuvěřitelných 40 % svého území ochraňuje statutem národních parků. Tento vnitrozemský stát na jihu Afriky patří k nejvyspělejším africkým státům. K tomu ale od jejích počátků vedla dlouhá a trnitá cesta.

Kmeny, které se zde usadily už během dávných časů, věděly, co dělají. Sanové, které od 15. století vytlačovali do pouště Kalahari Bečuánci, si vybrali k životu území převážně rovinaté, s nějakou tou náhorní plošinou. Téměř 70 % území zaujímá zmíněná poušť, v severozápadní části ale nehostinnou krajinu vyrovnává obdivuhodné území delty Okavanga.

Botswana je celkově zajímavá. Leží asi 950 m n. m. a zhruba 600 kilometrů od nejbližšího pobřeží. Roviny a vyprahlost půdy jsou nejspíš dvěma základními znaky této země.

Co byste měli vědět o cestování na safari v Botswaně

Už jste se rozhodli, že si uděláte báječnou dovolenou v divočině? A vybrali jste si k tomu Botswanu? Skvělá volba! Co tady tedy zažít?

Rozhodně se vypravte k deltě Okavanga, do národního parku Chobe, kde žije přes 50 tisíc slonů, nebo k mokřadům Linyanti nacházejícím se mezi Botswanou a Namibií. Oblasti se hojně říká Malé Okavango. Nakonec můžete zamířit i k tak turisticky známému místu, jako jsou Viktoriiny vodopády. Ty sice neleží na území Botswany, spousta zájezdů na safari ale tuto atrakci nevynechá.

Říká se, že Botswana je – co se návštěvy safari týče – nejvděčnější africkou zemí. Jen si představte, že zde můžete vidět na 580 druhů ptáků, 80 druhů ryb a 75 druhů větších savců. Uhrane vás tu divočina a její atmosféra a takřka nedotčené, okouzlující ekosystémy. Zdejší scenérie jsou nezapomenutelné.

Díky pestré nabídce místních průvodců si můžete vybrat objevování krás Botswany a safari parků přesně tak, jak vám to bude vyhovovat délkou i provedením.

Kolik bude takový výlet stát?

Chcete-li cestovat na vlastní pěst, což zrovna v Africe nemusí být ten nejšťastnější způsob, připravte si minimálně 25 tisíc korun. Další suma se pak bude odvíjet od vašich přání, zejména od toho, kolik věcí budete chtít vidět. Safari v plném komfortu vyjde zhruba na 200 Euro. Počítejte i s dalšími výdaji a mějte s sebou vždy raději o něco více pro případ nenadálých okolností.

S cestovní kanceláří, která se na poznávací zájezdy a na safari specializuje, získáte all inclusive a nebudete se muset o nic starat. Cena takového zájezdu se pohybuje od 70 do 90 tisíc korun. Díky tomu ale získáte dokonale připravený program a veškerá komunikace se bude odehrávat mezi průvodcem a místními. Vy si budete jen užívat.

Co je v Botswaně k vidění?

Botswana je země asi tak rozlehlá jako Francie, zato však má jen zhruba 2 milióny obyvatel. Nabízí dokonalou divočinu, dech beroucí safari, na niž se jezdí především za slony, představí vám svět a život Křováků a nakonec vám ukáže i svou modernější tvář, například v metropoli Gaborone ležící jen 15 kilometrů od hranic s Jihoafrickou republikou.

Ve třech částech země – v oblasti delty Okavanga, centrální Kalahari a Lynianti – je stále na co se dívat a rozdíly mezi jednotlivými oblastmi jsou často fascinující. Za objevování stojí všechny!

Jaké očkování potřebujete

Základem pro vaši cestu do Botswany musí být očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a tetanu. Dále zvažte očkování proti choleře. Ta zde sice nehrozí, ale protože jde o zemi s nižším životním standardem, u turistů se často objevují nepříjemné zažívací potíže. Právě očkování proti choleře je pomáhá zásadním způsobem zmírnit. Při cestě do odlehlejších oblastí byste měli podstoupit i očkování proti vzteklině.

Jak získat víza

Pro cestu do Botswany nepotřebujete žádná víza, váš pobyt zde však nesmí přesáhnout 90 dní v jednom roce (při více cestách do země se dny sčítají). Váš pobyt může být turistický, oficiální nebo obchodní.

K cestě potřebujete samozřejmě platný cestovní doklad a při příjezdu byste měli uvést, jak dlouho se v zemi zdržíte, případně kdo vás pozval. Může se stát, že po vás budou povolané osoby požadovat předložit zpáteční letenku nebo doklad o rezervaci ubytování.

Cestování mladistvých je od roku 2016 poněkud složitější – kromě cestovního dokladu musí předložit také rodný list (originál nebo kopii) včetně úředně ověřeného překladu do angličtiny. V případě, že mladistvý cestuje jen s jedním rodičem, je třeba mít písemný souhlas druhého rodiče s touto cestou, rovněž přeložený do angličtiny.

Za vstup do země se od roku 2017 hradí poplatek 30 USD.

Nejlepší safari parky a lokality v Botswaně

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz