Cocktail

Přírodní rezervace Khama Rhino Sanctuary

10_1280

Historie

Příběh unikátní nosorožčí rezervace se začal psát v roce 1989. Právě v tomto roce začala růst obava o populaci ohrožených nosorožců bílých a černých, kteří z Botswany a přilehlého okolí pomalu, ale jistě mizeli. Právě ve zmíněném roce byly tyto dva živočišné druhy na pokraji vyhynutí. A místní se s tím rozhodli něco udělat.

Proto dali dohromady unikátní projekt na ochranu a podporu přírůstku nosorožců černých a bílých a pouhých 20 km od historicky významné vesnice Serowe vytvořili přírodní rezervaci, která oficiálně vznikla v roce 1992 (některé zdroje datují vznik rezervace ještě o rok později).

Projekt je řízen a udržován obyvateli přilehlých obcí a celý ho zaštituje nynější prezident Botswany. Od roku 1992 byl dokonce nosorožcům udělen status chráněného zvířete a místní moc dobře ví, jak cenné exempláře v jejich rezervaci přebývají.

Na hranicích parku neustále hlídkují místní, kteří hlídají, aby se sem nedostal žádný nezvaný host. Jedině tak mohou udržet populaci nosorožců černých a bílých v únosných mezích. Součástí parku je několik kempů, ale i vzdělávací centrum, které navštěvují obyvatelé Botswany, ale i turisté z celého světa.

V parku o rozloze 8585 hektarů však nežije pouze populace ohrožených nosorožců, ale také více než 30 druhů zvířat a 230 druhů ptáků.

Zajímavostí i nadále zůstává, že v parku žili původně jen čtyři nosorožci. Díky unikátnímu ochrannému programu a podpoře množení jich místní vyslali už dalších 16 do rezervací po celém světě.

Mapa

ast-reisen.de_-_map_501

Jednu z nejzajímavějších rezervací Botswany najdete mezi Bolívií, Svazijskem, Jihoafrickou republikou a Zimbabwe. Mnoho turistů se mylně domnívá, že v těchto místech zem připomíná prachobyčejnou poušť. To však není pravda. V rezervaci jsou solné pláně, buše a více než 30 dalších zvířecích druhů a 230 druhů ptáků.

Nejbližší města

Park Khama Rhino Sanctuary se rozkládá zhruba 20 kilometrů od historicky významného města Serowe. Mezi další města v okolí patří Paje, Mogorosi, Mmashoro, Thabala nebo Moiyabana. Od známého Bulawaya je rezervace vzdálená více než 400 kilometrů. Dostat se sem ale můžete nejen z Bulawaya, ale také z města Francistown nebo Gaborone.

Vstup a otevírací hodiny

Park Khama Rhino Sanctuary je otevřen každý den od sedmi od rána do 19 večera. Po příjezdu o parku je vhodné zamířit na recepci, kde zaplatíte vstupné a můžete si rezervovat vůz, kempy anebo lodge k ubytování. Zároveň si tady můžete zakoupit dřevo na otop, chlazené nápoje či menší občerstvení. K dispozici jej i několik stánků se suvenýry a ukázkami tradiční řemeslné výroby.

9_1280

Dospělí zaplatí za vstup 40 až 86 botswanských Pul. U dětí je cena nižší a pohybuje se mezi 20 – 43 botswanskými Pulami. Pokud do parku přijedete vozem pod pět tun, zaplatíte za něj 66.50 – 106.50 botswanských Pul. U vozidel nad pět tun jde o 166.40 až 312.80 BP. Ceny se liší dle toho, zda jste v parku ubytování či jím pouze projíždíte.

Návštěvnost

Přírodní rezervaci Khama Rhino Sanctuary navštíví ročně statisíce turistů, kteří sem přijíždí zejména skrze brány, která se nachází u zmíněné recepce. Dostat se sem můžete nejen z Bulawaya, ale také od města Francistown nebo Gaborone. Vstupní brána je hned u příjezdové silnice, navíc je také poměrně obstojně značená, takže vám nebude dělat problém ji najít.

Ubytování 

V parku najdete více než dvacítku kempů. Symbolem každého z nich je posvátný strom Mokongwa, který je jistým duchovním útočištěm a také poskytuje dostatečný stín. Počítejte ale s tím, že ve většině kempů není k dispozici pitná voda, proto si přivezte dostatečné zásoby s sebou. V kempech obvykle najdete ohniště, na které si můžete dřevo zakoupit na recepci.

8_1280_01

Vzhledem k velikosti parku činí ideální doba pro jeho prohlídku 1 až 2 dny. Během této doby je možné ubytovat se ve zmíněných a cenově dostupnějších kempech a stanových táborech ale i luxusních a dražších Safari Lodges.  Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých městech, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku.

Kempy a lodge

Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější kempy patří Khama Rhino Rest Camp, kde platí děti 6 – 12 let 39 – 47 botswanských pul. U dospělých se cena navyšuje na 78 – 95 botswanských pul. Známý je také Mokongwa Camp nebo Boma Camp. Ubytovat se ovšem můžete také v prostornějších a lépe zařízených rustikálních chatkách se zajištěným stravováním, sprchami a toaletami.

Z dalších ubytovacích kapacit přímo v parku anebo jeho blízkém okolí je k dispozici například Serowe hotel, s cenou od 1937 korun za noc, Hotel 23, kde jsou ceny o něco nižší, dražší Ronberry Guest Lodge, cenově dostupný Masama Lodge and Camp Site či Lentswe Lodge a z luxusních Desert Sands Motel nebo Sahara Stones Hotel.

Tradiční jídlo a pití

Botswanská, chcete-li bečuánská kuchyně, je velmi příbuzná kuchyni namibijské nebo kuchyni v Jihoafrické republice. Nejdůležitější součástí botswanské kuchyně je setswanská kuchyně, kuchyně domorodého kmene Setswana neboli Tswana.

Nad některými pochoutkami tohoto kmene se vám ale nemusí udělat zrovna dvakrát dobře od žaludku. Příslušníci kmene Tswana si běžně pochutnávají například na housenkách druhu mopane Gonimbrasia belina, které jsou velmi bohaté na proteiny. Oblíbené jsou i sušené fazolové listy nebo vodní meloun, protože rostlina vodního melounu pochází právě z Botswany.

7_1280_03

Z masa se nejvíce konzumuje hovězí a jehněčí. Botswaňané ale nepohrdnou ani kozím, skopovým nebo kuřecím masem. V jejich kuchyni nechybí ani říční ryby. Z plodin a zeleniny se v botswanské kuchyni hojně konzumuje čirok, kukuřice, pšenice, arašídy, špenát, kukuřice, zelí, cibule, brambory, rajčata, batáty a ledový salát. Pokud bychom se o vodním melounu bavili v souvislosti s ovocem (i když některé zdroje tvrdí, že jde o zeleninu), pak z ovoce Botswaňané konzumují ještě datle a marulu.

Mezi tradiční botswanská jídla patří Seswaa (též chotlho nebo leswao) – pokrm pro zvláštní příležitosti, který se připravuje z hovězího, kozího nebo skopového masa, kdy je maso vařeno až do měkka. Někdy se do tohoto jídla přidávají i kopyta. Další z oblíbených a tradičních pokrmů je Bogobe – kaše z mouky z čiroku, kukuřice nebo jáhel a vody, pomalu vařená. Někdy se podává jako příloha k zelenině nebo masu.

A u kaší ještě chvíli zůstaneme. Oblíbená je také Ting – kaše z fermentovaného čiroku, mléka a cukru nebo Tophi – kaše z mouky z čiroku, kukuřice nebo jáhel a kyselého mléka s vařeným melounem, pomalu vařená. Pokud si chcete pochutnat na typické botswanské specialitě, okuste   Vetkoek – kapsu z těsta plněnou mletým hovězím masem a zalitou sirupem, medem nebo džemem.

Day trip

Největším lákadlem parku Khama Rhino Sanctuary je pochopitelně pozorování volně žijících kolonií nosorožců bílých a černých (v současné době by zde mělo žít rovnou 35 exemplářů). Za zmínku a návštěvu ale jistě stojí také některá ze zdejších ptačích rezervací, v rámci které můžete pozorovat na 230 druhů ptáků.

6_1280_03

Pokud chcete pozorovat divoká zvířata, jichž tu žije na dalších 30 druhů, soustřeďte se na vyhlídky okolo napajedel. Svou návštěvou poctěte také zdejší environmentální vzdělávací centrum, kde se můžete dozvědět mnoho nových poznatků o životě ohrožených druhů nosorožců, ale i cíli zdejší „Svatyně nosorožců“.

Největším lákadlem je ovšem vyjížďka na safari a pozorování zdejších volně žijících druhů zvířat a ptáků. Park obývají například zebry, žirafy, impaly, leopardi, šakalové nebo hnědé hyeny. 

Nejlepší čas na návštěvu

Nejvhodnější čas na návštěvu přírodní rezervace Khhama Rhino Sanctuary je období od dubna do října. Pokud vyrážíte do rezervace zejména fotografovat anebo natáčet divoká zvířata, vydejte se sem od poloviny září do poloviny října, protože sucho nutí zvířata hledat vodu a vy tak můžete pořídit překrásné fotografie u napajedel.

Chcete-li zachytit rezervaci jako zelenou oázu klidu a divokých zvířat, vydejte se sem od dubna anebo června. Kromě rozkvetlých luk a planin uvidíte spoustu mláďat, a pokud budete mít štěstí, potkáte i některé druhy antilop, které vyhledávají jen šťavnaté pastviny.

5_1280_03

Zajímavá fakta

 • Většina silnic v parku je pravidelně udržována, takže se sem pohodlně dopravíte i bez automobilů s náhony na všechna čtyři kola.
 • U vstupní brány (recepce) začíná série značek, které vás provedou celým parkem.
 • Na recepci kromě vstupních poplatků a formalit vyřídíte také ubytování nebo si můžete rezervovat některou ze zábavných průvodcovských her pro velké i malé.
 • V současné době park obývá na 35 exemplářů nosorožců
 • Nosorožci tady byly před rokem 1990 na vyhynutí. Podařilo se zachránit poslední čtyři exempláře.
 • Park Khama Rhino Sanctuary je už od dob svého vzniku řízen místní komunitou.
 • Rezervace leží na okraji pouště Kalahari.

Geografie

Centrální přírodní rezervace Kalahari je charakterizována širými solnými pláněmi a starými koryty řek. Za sucha rezervace vypadá jako poušť, ale po deštích je tu plno života. Rezervace je převážně rovinatá s několika náhorními plošinami. Ze zástupců zdejší fauny můžeme pozorovat zebry, žirafy, impaly, leopardy, šakaly nebo hnědé hyeny. 

Zmínit se musíme také o poušti Kalahari, která do parku okrajově zasahuje. Pokrývá tři čtvrtiny západní části Botswany a jde o krásnou a nesmírně divokou krajinou s mnoha magickými písečnými dunami. Vegetaci tady tvoří zejména nízké křoviny, akácie a traviny. Na severozápadě země najdete řeku Okavango, která patří k největším atrakcím parku. To pro to, že je domovem mnoha druhů zvěře a rostlin.

4_1280_04

Zajímavostí je i to, že jde o největší vnitrozemskou říční deltu na světě s rozlohou 17 000 kilometrů čtverečných. Východ země pak patří do pásma jihoafrických náhorních plošin. Najdete zde nejvyšší vrchol Tsodilo s výškou 1 375 m.n.m. a stejnojmenné kopce (Tsodilo Hills), jejichž součástí je starobylá přírodní galerie, obsahující skalní kresby Křováků.

Počasí

Podnebí je tady subtropické kontinentální a mění se od pouštního na jihozápadě, po vlhčí subtropické na severovýchodě. Od května do srpna zde téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15 °C do 25 °C. Jak jsme již zmínili výše, jde o ideální dobu pro návštěvu rezervace a pozorování divokých zvířat.

V období od listopadu do března je sezóna dešťů a teploty jsou vysoké, často atakující i hranici 40 °C. Mějte také na mysli, že v letních měsících (říjen až duben) je obtížnější zahlédnout divokou zvěř a zároveň vám může množství srážek a rozbahněné cesty způsobit problémy v dopravní dostupnosti.

3_1280_04

Aktivity

Nejoblíbenější jsou samozřejmě výlety na Safari, při nichž mohou turisté pozorovat z džípů zdejší zástupce fauny i flóry. Velkou atrakcí jsou již několikrát zmínění zástupci nosorožců černých a bílých, kterých jsou v parku zhruba tři desítky.

Zajímavý je i čas strávený ve zdejším edukačním centru nebo pozorování zvířat z vyhlídek okolo napajedel parku. Za zmínku jistě stojí také zdejší výukové hry, které pořádají průvodci parku. Tyto hry jsou určené jak pro velké, tak malé návštěvníky.

2_1280_04

Dokumenty

 • Lonely Planet Southern Africa (James Bainbridge, Lucy Corne, Mary Fitzpatrick, Anthony Ham, Trent Holden, Brendan Sainsbury)
 • Lonely Planet Botswana & Namibia (Lonely Planet, Anthony Ham, Trent Holden)
 • Looking for Mrs. Livingstone (Julie Davidson)
 • Conservation Tourism (Ralf Buckley)
 • Monitoring Botswana Rhino: A Trainees' Guide for Community Escort Guides, Polers, Professional Guides & Hunters

1_1280_05

Nejlepší zdroje

https://www.khamarhinosanctuary.org.bw/

https://www.khamarhino.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Khama_Rhino_Sanctuary

https://nomadtours.co.za/discover/highlights/khama-rhino-sanctuary/

https://www.afristay.com/p/6478

https://www.lonelyplanet.com/botswana/khama-rhino-sanctuary

https://www.selfdrive4x4.com/en/accommodation/khama-rhino-sanctuary/

https://www.africanbudgetsafaris.com/tours-by-location/khama-rhino-sanctuary/

https://www.rhinoswithoutborders.com/dt_gallery/khama-rhino-sanctuary-release-in-botswana/

https://khamarhinosanctuary.com/

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz