Cocktail

Přírodní rezervace Kalahari

elephant_1._1280_01

Historie

Centrální přírodní rezervace Kalahari je národním parkem ve stejnojmenné poušti, založen v roce 1961 za britského protektorátu Bečuánsko. Se svou plochou 52 800 kilometrů čtverečných je druhou největší rezervací světa. Planiny, na nichž se dnešní rezervace rozkládá, obývali Křováci z rodu San. Ti vedli s botswanskou vládou nelítostný boj.

Po roce 1997 vyhnala vláda většinu Sanů z Centrální přírodní rezervace Kalahari s cílem chránit přírodní park. Křováci se odvolali a v roce 2006 získali právo vrátit se do své domoviny, v roce 2011 pak právo vyhloubit nové vrty na vodu.   

Na základě tohoto rozhodnutí začala americká nevládní organizace Vox United hloubit nové vrty. Bohužel tato humanitární operace, která měla za cíl uklidnit konflikt, jenž pošpinil pověst Botswany obviňované britským hnutím Survival International z etnických čistek, žádaným způsobem neoživila tradiční životní styl těchto lovců a sběračů.

Ti nyní žijí blízko Centrální přírodní rezervace Kalahari v obydlích nápadně se podobající všem ostatním venkovským sídlištím v Botswaně, plným oslů a slepic, vybaveným školami a správními budovami, ale bez elektřiny. Navíc se potýkají se dvěma základními problémy - nedostatkem vody a pracovních míst.

Ti, kteří přeci jen žijí uvnitř parku, jsou prakticky odkázáni na turisty. Zvířata už příliš neloví, protože je to botswanskou vládou zakázáno. Bydlí uvnitř chatrčí podobných iglú, které zdědili po svých předcích a největší odměnou jsou pro ně boty projíždějících návštěvníků.

zebra-3219165_1280_1280

V roce 2008 park zachvátil obrovský požár a spálil zhruba 80 % plochy. Původce ohně zůstává i do dnešních let neznámý.

V roce 2014 se v jihovýchodní části rezervace otevřela diamantová duna provozovaná společností Gem Diamonds. Společnost odhadla, že důl může vyprodukovat diamanty v celkové hodnotě 4,9 miliardy dolarů.

Mapa

Největší rezervaci Botswany najdete mezi Bolívií, Svazijskem, Jihoafrickou republikou a Zimbabwe. Mnoho turistů se mylně domnívá, že jde o prachobyčejnou poušť. To však není pravda. V rezervaci jsou solné pláně, buše a po vydatných deštích místo doslova ožije zvukem křídel tisíců ptáků, velkých savců, šelem i přítomností „Velké pětky“. Nedaleko rezervace najdete ještě další dvě – národní park Makgadikgadi Pans a přírodní rezervaci Khutse.

Nejbližší města

Nejbližšími městy Centrální přírodní rezervace Kalahari jsou Xade, Molapo, Gope a Kikao. Xade je od rezervace vzdáleno necelých 90 kilometrů, Molapo asi 100 kilometrů, Gope cca 130 kilometrů a Kikao něco málo přes 100 kilometrů. Součástí rezervace je několik jezer, z nichž nejvýznamnější je Pan a Phukwi Pan, u něhož najdete několik možností ubytování.

africans-470195_1280_1280

Vstup a otevírací hodiny

Od prvního dubna do 30 září je park návštěvníkům otevřen od 06:30 do 18:30. V období od prvního října do 31 března se tady můžete zastavit kdykoli mezi 05:30 a 19:00. Vstup do parku činí 120 Pula na osobu a den, kemp stojí 30 Pula na noc a osobu a auto 50 Pula. Jedna botswanská Pula je asi 2,141 českých korun.

Návštěvnost

Centrální přírodní rezervaci navštíví ročně statisíce turistů, kteří sem přijíždí skrze jednu z hlavních bran. Přístup do parku je možný pouze vozidlem s pohonem všech čtyř kol. Pokud sem přijíždíte od jihu z města Khuste, pustí vás sem pouze s dvěma 4x4 vozidly. Myslete také na to, že maximální povolená rychlost v parku činí 40 kilometrů v hodině. Do rezervace můžete vstoupit bránou Matswere na její východní straně. Dostanete se jejím prostřednictvím k Deception Valley, Sunday Pan, Leopard Pan a Passarge Valley. Chystáte-li se ubytovat v kempu Piper Pan, vyrazte do rezervace z městečka Xade nebo Matswere.

Ubytování

Vzhledem k obří rozloze Centrální přírodní rezervace činí ideální doba pro jeho prohlídku cca 2 až 3 dny. Během této doby je možné ubytovat se v cenově dostupnějších kempech a stanových táborech ale i luxusních a dražších Safari Lodges.  Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých městech, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku. 

wildlife-3321063_1280_1280

Kempy a lodge

Na severovýchodě rezervace leží Deception Pan, známá z knihy Cry of Kalahari. Mark a Delia Owenovi, tady postavili kemp v roce 1970, aby studovali lvy a hyeny. Dnes můžete bydlet v Deception Valley Lodge hned u parku, kde zaměstnávají křovácké průvodce. Ubytovat se můžete také v kempech Piper Pans anebo využít nové cesty a kempy, které byly nedávno otevřeny podél Passarge Valley. Jižně od napajedla Passarge je oblast, která oblast spojuje s Piper Pans. U cesty Deception road si všimněte nového kempu Tau, kde ale nečekejte žádný luxus. Svou minitoaletu si tady totiž musí vykopat každý sám, spálit lze ale jakékoli dřevo z okolí. Veškeré odpadky je ale následně potřeba svézt k hlavní bráně. Mezi další oblíbené ubytovací kapacity patří Kalahari Arms Hotel, Kalahari Plains Camp, Edo's Camp, Dinaka Safari Lodge a Haina Kalahari Lodge.

Tradiční jídlo a pití

Lidé kmene Hadzáwiů jsou po celém světě známí jako „bušmeni“ nebo „křováci“. Žijí na poušti Kalahari a životem v primitivních podmínkách se dají srovnat s Pygmeji. V obydlích bez střechy si k obědu připravují veškeré jedlé plody a semena, rostoucí v buši. Vláda jim ještě donedávna tolerovala lov gazel a antilop, takže si stravu zpestřovali i masem. Mezi tradiční pochoutky patří kyselé plody baobabů nebo ořechy. Stravu si většinou upravují nad ohněm, ale nijak to nepřehánějí, a většinu masa snědí přímo syrovou. Jídelníček si zpestřují také nejrůznějším druhem hmyzu. Jedí tady larvy sršňů, dřevokazného hmyzu, vážek či potápníků, vosy a mravenci.

wildlife-3316757_1280_1280

Mezi tradiční pokrmy nejen křováků, ale celé africké kuchyně, kterou zde můžete na mnohých místech ochutnat patří Mbumen kup – marinované kuřecí paličky, na kterých si pochutnával zejména kmen Bulu, Sukuma wiki – tradiční východoafrické zeleninové jídlo kmene Kikuyu, Kamba – marinované tygří krevety z Guinejského zálivu kmene Bata, Zeuk owondo – grilovaný ananas s arašídy a čokoládou kmene Ewondo, Mbumen ndoa – grilované mango Pygmejů, Aloko – fritované banány kmene Bete, Chapati – východoafrické pšeničné placky kmene Samburu, Honeybush – tradiční léčivý nápoj křováků kmene San, Djindja – osvěžující zázvorový nápoj kmene Bamileke, Fiang owondo – hovězí v arašídové omáčce dle kmene Ewondo z Kamerunu nebo Yassa – slavnostní senegalská úprava kuřete na citrusech dle kmene Fulbe.

Day trip

Rozhodnete-li se navštívit západní část Centrální přírodní rezervace Kalahari, pak si nenechte ujít pozorování volně žijících druhů zvířat, mezi které patří například sloni, nosorožci, hroši, kočkovité šelmy jako lvi, leopardi, gepardi nebo levharti nebo divocí psi, buvoli a krokodýli. Legendární jsou také překrásní lvi s černou hřívou, kteří patří mezi vyhledávané rarity a lákadla rezervace.

Na výlet si vyčleňte dva až tři dny s možností přespání přímo uvnitř rezervace v některém z kempů anebo lodgií. Rezervace je také rájem pro dravé ptáky, medojedy, lišky a další zvířata. Pokud se vydáte na severní část rezervace, jistě oceníte, že je klidnější a potkáte tady jen minimum aut.

V Deception valley je většina tábořišť, Passarge Valley na severu je odlehlejší, ale zástupci zdejší fauny jsou stejní. Máte-li dostatek času, vydejte se na jih do odlehlé Piper Pan, kde si budete připadat, jakoby jste měli celou rezervaci pro sebe.

Cesta a doprava

Doprava do rezervace je možná jak letecky, tak autem. Cestování do vzdálených oblastí parku ale není doporučováno. Do Centrální přírodní rezervace Kalahari můžete vstoupit bránou Matswere na její východní straně. Dostanete se jejím prostřednictvím k Deception Valley, Sunday Pan, Leopard Pan a Passarge Valley.

mammal-3334659_1280_1280

Chystáte-li se ubytovat v kempu Piper Pan, vyrazte do rezervace z městečka Xade nebo Matswere. Opět ale myslete na to, že v rezervaci jste odkázáni sami na sebe. Vybavte se proto dostatečnými zásobami pitné vody, jídla i pohonných hmot. Do parku vás na některých místech pustí pouze s dvěma 4x4 vozy.

Nespoléhejte ani na to, že v kempech bude odpovídající sociální zařízení. Spoustu času také strávíte na odlehlých kempovištích a parkovištích a pokud tady chcete zůstat přes noc, musíte mít svou vlastní výbavu.

Nejlepší čas na návštěvu

Nejvhodnější čas na návštěvu Centrální přírodní rezervace Kalahari je období od dubna do října. Pokud vyrážíte do rezervace zejména fotografovat anebo natáčet divoká zvířata, vydejte se sem od od poloviny září do poloviny října, protože sucho nutí zvířata hledat vodu a u vodních zdrojů můžete vidět zvířata velmi pohodlně.

Chcete-li zachytit rezervaci jako zelenou oázu klidu a divokých zvířat, vydejte se sem od dubna anebo června. Kromě rozkvetlých luk a planin uvidíte spoustu mláďat, a pokud budete mít štěstí, potkáte i některé druhy antilop, které vyhledávají jen šťavnaté pastviny.

elephant-241620_1280_1280

Ačkoli jsou podmínky vstupu (ve vaší vlastní bezpečnosti) do parku poměrně přísné, co se týče následných pravidel pro návštěvníky, ty jsou již mnohem přívětivější. Můžete vystoupit z auta na mnoha místech a vychytat ten správný úhel pohledu anebo světlo. 

Zajímavá fakta

 • Zvláštní kategorií zástupců zdejší fauny jsou kalaharští sloni. Abyste je potkali, musí se na vás usmát trochu toho lidského štěstí. Sloni jsou totiž v neustálém pohybu na velmi rozsáhlém území a putování za nimi je na samostatnou expedici.
 • Seznamte se s místními předpisy. Musíte vědět, kde zastavit, kde je možné opustit vůz, jakou rychlostí v parku jet, ale i to, kde je nejbližší parkoviště anebo kemp. Po parku se pohybují strážci, kteří kontrolují dodržování místních předpisů a pokutovat vás budou hned, jakmile nějaký z nich porušíte.
 • Vybavte se dostatkem místní měny a to spíše v menších bankovkách.
 • Rezervace byla původně založena pro to, aby zde pokračovali ve svém původním způsobu života Křováci – tzv. „Bushmani“.
 • Botswana, na jejímž území se Centrální přírodní rezervace Kalahari nachází, patří mezi státy s nejmenší hustotou zalidnění.
 • Rezervaci si můžete projít také se zástupci kmene San.
 • Myslete také na to, že maximální povolená rychlost v parku činí 40 kilometrů v hodině.

Geografie

Centrální přírodní rezervace Kalahari je charakterizována širými solnými pláněmi a starými koryty řek. Za sucha rezervace vypadá jako poušť, ale po deštích je tu plno života. Severní část parku je oblíbenější, díky blízkosti Maunu, přítomnosti většiny pánví a vícero druhů zvířat.

Ze zástupců zdejší fauny můžeme pozorovat různé druhy antilop, pakoně, žirafy, přímorožce a další. Z šelem můžeme pozorovat gepardy, levharty, lvy, šakaly, ale také vzácné psy hyenové, karakaly a hyenu čabrakovou.

hyena-1022409_1280_1280

Zmínit se musíme také o poušti Kalahari, která dala parku své jméno. Pokrývá tři čtvrtiny západní části země a jde o krásnou a nesmírně divokou krajinou s mnoha magickými písečnými dunami. Vegetaci tady tvoří zejména nízké křoviny, akácie a traviny. Na severozápadě země najdete řeku Okavango, která patří k největším atrakcím parku. To pro to, že je domovem mnoha druhů zvěře a rostlin.

Zajímavostí je i to, že jde o největší vnitrozemskou říční deltu na světě s rozlohou 17 000 kilometrů čtverečných. Východ země pak patří do pásma jihoafrických náhorních plošin. Najdete zde nejvyšší vrchol Tsodilo s výškou 1 375 m.n.m. a stejnojmenné kopce (Tsodilo Hills), jejichž součástí je starobylá přírodní galerie, obsahující skalní kresby Křováků.

Počasí

Podnebí je tady subtropické kontinentální a mění se od pouštního na jihozápadě, po vlhčí subtropické na severovýchodě. Od května do srpna zde téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15 °C do 25 °C. Jak jsme již zmínili výše, jde o ideální dobu pro návštěvu rezervace a pozorování divokých zvířat. V období od listopadu do března březen je sezóna dešťů a teploty jsou vysoké, často atakující i hranici 40 °C. Mějte také na mysli, že v letních měsících (říjen až duben) je obtížnější zahlédnout divokou zvěř a zároveň vám může množství srážek a rozbahněné cesty způsobit problémy v dopravní dostupnosti.

Aktivity

Nejoblíbenější jsou samozřejmě výlety na Safari, při nichž mohou turisté pozorovat z džípů zdejší zástupce fauny i flóry. Velkou atrakcí jsou lvi s černou hřívou a kalaharští sloni. Abyste je ale potkali, musíte mít opravdové štěstí. Sloni jsou totiž v neustálém pohybu na velmi rozsáhlém území a putování za nimi je na samostatnou expedici.

botswana-2219380_1280_1280

Vydat se můžete také k řece Okavango, jejíž delta je největší na světě. Oblíbené jsou tady výpravy za pozorováním ptactva a výlety na loďkách zvaných mokoro. Pokud si chcete park prohlédnout z větší výšky, vydejte se na trek do kopců Tsondo Hills a nezapomeňte vystoupat na nejvyšší horu Botswany Tsondo (1375 m.n.m.). A když už budete v kopcích Tsondo Hills, udělejte si výlet také na sever, kde najdete krásnou přírodní galerii se skalními kresbami původního kmene Křováků. Tato atrakce patří jako jediná v Botswaně na seznam UNESCO.

Dokumenty

 • Cry of the Kalahari (Mark James Owens,Cordelia Dykes Owens)
 • Kalahari (Jessica Khoury)
 • The San of the Kalahari (Jurgen Schadeberg)
 • Kalahari: rivers of sand (Alain Degré, Sylvie Robert, Mike Knight)
 • The lion of the Kalahari (Esther Linfield, Sam B. Hobson, George Carey Hobson)
 • The Kalahari Desert (Molly Aloian)
 • Geografie turismu: Mimoevropská teritoria (Hamarneh Iveta)

Nejlepší zdroje

https://kalaharinationalpark.com/display-view/Central-Kalahari-Game-Reserve/

https://www.botswanatourism.co.bw/explore/central-kalahari-game-reserve

https://www.travel4wildlife.com/

https://africageographic.com/blog/central-kalahari-game-reserve-impressions/

https://en.wikipedia.org/wiki/Central_Kalahari_Game_Reserve

https://www.africanbushcamps.com/botswana-safari-travel-info/the-central-kalahari-game-reserve/

https://www.sunsafaris.com/safari/botswana/central-kalahari/ 

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz