Cocktail

Safari v Zimbabwe 

 rainbow-3320571_1280_1280

Zimbabwe je vnitrozemským státem na jihovýchodě Afriky sousedícím s Mozambikem, JAR, Zambií a Botswanou. Dříve se země jmenovala Jižní Rhodesie či Zimbabwe Rhodesie. Název země se pojí s etnikem Šona z původního slova zimba remambve, což znamená skalnatý dům. Ačkoli je to země velmi chudá, která se pomalu vzpamatovává z ekonomického kolapsu, lidé v ní si moc dobře uvědomují, že divoká zvířata jsou pro zemi důležitější než zlato.

Dnešní Zimbabwe je zcela odlišná od země, jíž jste mohli znát dříve z cestovatelských filmů a místopisů. Pole pohltila savana a národní parky, které se naštěstí stále udržují. V dnešní době zde můžete najít více než desítku národních parků a na safari se vydat do patnácti oblastí. Místní lidé moc dobře vědí, že zdejší parky, včetně zvířat v nich žijících, jsou tím, co je jako jediné může vytáhnout z chudoby.

Problémem současnosti jsou ale pytláci, s nimiž místní s větším či menším úspěchem bojují. Bohužel místní nemají zbraně, auta ani další vymoženosti moderní doby, proto jsou jejich možnosti velmi omezené. Lákadla pro pytláky jsou ale obrovská – třeba roh nosorožce stojí víc než zlato stejné hmotnosti.

Co byste měli vědět o cestování na safari v Zimbabwe

Tak jste se přeci jen rozhodli! Strávíte pár dnů či týdnů v pravém a nefalšovaném africkém ráji. Než se ale vydáte vstříc novým dobrodružstvím, načerpejte užitečné informace o tom, co vás čeká a může potkat.

U Zimbabwe neprohloupíte, pokud si uděláte výlet do národních parků Chimanimani, Chizarira, Gonarezhou, Hwange, Kazuma Pan, Mana Pools, Matobo, Matusadona, Nyanga, Victoria Falls a parku Zambezi. Každý z nich je totiž něčím unikátní. Někde najdete atypickou „mokrou savanu“, jinde třeba jedny z nejkrásnějších vodopádů světa. Samozřejmostí jsou rozmanité druhy zvířat a endemité, které jinde na světě nenajdete.

Kolik bude takový výlet stát?

Pokud nechcete cestovat na vlastní pěst (v Africe takové cestování nemusí být úplně jednoduché), připravte si aspoň 25 tisíc Kč na osobu. Počítejte s výdajem za samotné safari, které vás s kompletním servisem vyjde zhruba na dalších 200 Euro.

V případě zájezdů s cestovní kanceláří all-inclusive, při nichž už se nebudete muset vůbec o nic starat, si připravte 70-90 tisíc Kč. S takovou specializovanou cestovní kanceláří ale budete mít jistotu dokonale naplánovaného programu s minimem problémů či nepříjemných překvapení.

Není safari jako safari

Při výběru konkrétního druhu safari se vám možná zamotá hlava. Neexistuje pouze jeden typ a způsob, jak si safari užít. Na výběr máte klasické kempové safari, safari s ubytováním v lépe vybavených lodgích, safari na kánoích či hausbótech, rodinné safari nebo speciálně uzpůsobené individuální safari, jehož pořadatelé se plně přizpůsobí vašim požadavkům a představám.

A co vlastně můžete na takovém safari vidět? Všichni se jistě shodneme na tom, že to jsou právě zvířata, která nás na safari lákají nejvíce. Vidět je pobíhat ve volné přírodě je zkrátka něco neuvěřitelného a s návštěvou zoologické zahrady se to prostě nedá srovnat. Navíc v některých národních parcích Zimbabwe narazíte třeba na největší kolonie slonů, nosorožců černých nebo dalších zvířat, která jsou specifická pouze pro zdejší oblasti.

Kromě zvířat vás ale samozřejmě nadchne také rozmanitá flóra, ale i pozůstatky života původních kmenů. V některých parcích dokonce můžete narazit na samotné kmeny takřka nezasažené civilizací. Nemají sebemenší ponětí o tom, co je to Wi-Fi, internet nebo třeba mobil. I oheň zvládnou rozdělat bez použití sirek nebo zapalovačů tím vůbec nejprimitivnějším způsobem, přesto vám však jejich styl života vezme dech a zanechá ve vás nesmazatelné stopy.

Jaké očkování potřebujete

Žádné povinné očkování do Zimbabwe neexistuje. Z nařízení vlády země však záznam o platném očkování proti žluté zimnici může být vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Vřele doporučujeme „základní očkovací balíček“, který by měl zahrnovat očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Nezapomeňte řešit očkování s předstihem, u některých vakcín je totiž potřeba vícero dávek s delším časovým odstupem.

Jak získat víza

Pro vstup do země potřebujete platné vízum. Občané ČR mohou obdržet turistická víza na kterémkoli zastupitelském úřadě Zimbabwe nebo na hraničních přechodech včetně všech tří mezinárodních letišť (Harare, Bulawayo, Victoria Falls). Poplatek za udělení víza na hraničním přechodu činí 30 dolarů (jeden vstup s platností 30 dnů) anebo 45 dolarů (v případě dvou vstupů). Částku je nutno uhradit v hotovosti a vřele doporučujeme připravit si přesnou částku v dolarech.

Nejlepší safari parky v Zimbabwe

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz