Cocktail

Safari v Namibii

stádo bizonů u vody na safari v Namibii

Pokud vás omrzela Tanzanie nebo Keňa, JAR máte procestovanou křížem, krážem, je jen málo míst na světě, které by vás dostala. Místem, kde si ale safari opravdu užijete je možná méně známá, o to krásnější Namibie. Cesta za poznáním pohádkové Namibie, která svou pestrostí učaruje snad každého návštěvníka, může začít!

Namibii se přezdívá země barev a safari. Nutno podotknout, že zcela oprávněně. Unikátní rozmanitost africké přírody a fauny dostane i ty nejnáročnější cestovatele a milovníky afrického adrenalinu. Těšit se tady můžete na pouště, národní parky, zajímavé pobřeží, kaňony, bohatou flóru a faunu i etnickou pestrost domorodých obyvatel.

Mezi nejznámější a samozřejmě také nejnavštěvovanější namibijské národní parky patří nepochybně park Etosha, kde se můžete těšit na to pravé africké safari, které vás překvapí v mnoha směrech a ohledech. Park je jedním z největších parků v celé Africe a nabízí 22 000 km2 k pozorování zvířat.  Ideální doba pro návštěvu parku je v období dešťů. Voda tady vytváří obrovské a mělké vodní plochy, které napájejí zvířata z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Za zmínku jistě stojí také národní park Namib-Naukluft, který se táhne pobřežní pouštní oblast Namib. Díky své rozloze (49 000 km2) je největším národním parkem Afriky. Obdivovat tady můžete třeba největší písečné duny světa, skalnaté horské vrcholky, pouštní roviny s dunami, zdánlivě bezedné rokle a ústí řek, ale také nespočet zvířat, která jsou vedena jako ohrožená.

Spoustu adrenalinu a nezapomenutelných zážitků můžete zažít také ve vedlejší Botswaně - v národním parku Kalahari. Ačkoli je Kalahari oficiálně poušť, poušť na první pohled nepřipomíná. Děje se tak kvůli častým a vydatným dešťům. Ty v průběhu let změnily ráz krajiny na zelená místa se vzrostlými stromy, v jejichž stínu se chladí unavená zvěř. I přes tuto skutečnost to ale nic neubírá na kráse parku, který patří k těm vůbec nejnavštěvovanějším v celé Africe.

Co byste měli vědět o cestování na safari

odpo269vajc_mld283_lva_na_safari_v_namibii_1000

Většina cestovatelů, kteří vyrazí na safari, jsou lidé toužící po tak trochu netradiční dovolené v obklopení divokých zvířat a adrenalinových zážitků. Většinou se také na safari vydávají poprvé. Pokud je to i váš případ, měli byste vědět, co od takového safari vlastně očekávat a jak se během něj chovat tak, aby byl výlet bezpečný a plný nezapomenutelných chvilek.

Safari je nezapomenutelným zážitkem. O tom žádná. Pokud se však nebudete držet rad a doporučení zkušených průvodců, může se takový výlet zvrtnout v pěkně nebezpečnu patálii. Na cestu po safari se tak vyplatí připravit s dostatečným předstihem a to nejen fyzicky, ale především psychicky. Počítejte s tím, že budete muset vystoupit ze své komfortní zóny a čas od času se naskytnou i chvíle, kdy bude potřeba zapojit selský rozum a maličko improvizovat.

Myslete na to, že základní zásadou je dbát pokynů školeného průvodce, který má nemalé zkušeností s tím, jak se na safari chovat. Jedině tak se váš safari výlet stane nezapomenutelným zážitkem, ze kterého si odnesete spoustu vzpomínek a úžasných fotografií.

Při plánování safari je dobré počítat také s nečekanými situacemi, které mohou nastat. Potrápit vás mohou třeba rozmary počasí (ideální doba pro návštěvu safari v Namibii je od června do srpna), proto jim přizpůsobte výběr oblečení.

Obléknout byste se měli do vzdušných kousků, ve kterých se budete cítit komfortně. Zapomeňte na módní výstřelky nebo nápadné barvy. Ty totiž budou lákat otravný hmyz. A u hmyzu ještě chvíli zůstaneme. Nezapomeňte si s sebou přibalit repelenty proti létavému a nepříjemně bodajícímu hmyzu a krémy s dostatečnou UV ochranou.

Myslete na to, že vás během safari může potrápit také hlad nebo žízeň. Protože v parcích nenajdete stánky s rychlým občerstvením ani studny s pitnou vodou na každém kroku, je potřeba si s sebou sbalit dostatek tekutin a něco dobrého k zakousnutí.

Kolik bude takový výlet stát?

namibijska_en_z_m283sta_opuwo_1000

Ještě než začnete plánovat samotný itinerář cesty, důkladně se zamyslete nad tím, kolik vlastně bude takové safari stát a co všechno tvoří jednotlivé složky jeho ceny.

Pokud plánujete safari „na vlastní pěst“, počítejte s tím, že k takové dovolené patří obvykle pronájem auta, případně menšího letadla, služby průvodce a ubytování v kempech či lodgiích o různých úrovních luxusu. Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na jídlo a pití, případně další nečekané výdaje, na které byte měli být za každé situace připravení.

Dalším významným faktorem konečné ceny je i to, jaký park si vyberete. Pokud půjde o ty největší a turisty nejoblíbenější parky, počítejte s vyššími cenami, než u parků, které se mezi turisty netěší takové oblíbenosti. Svou roli zde hraje i to, ve které části roku park navštívíte.

S vyššími cenami je obvykle nutno počítat během hlavní sezóny, kdy je počasí nejpříznivější, což nahrává vysoké šanci pro sledování divokých zvířat. Naopak, pokud do parku zavítáte mimo hlavní sezónu, počítejte s nižším vstupem, levnějšími letenkami i cenou ubytování, která může klesnout třeba až o 40 %.

A když už jsme zmínili letenky, nesmíme zapomenout ani na vízum. Ve finále se tak můžete u těchto dvou položek dostat třeba k horní hranici třiceti tisíc. Ani v tuhle chvíli ale nemáte stoprocentní jistotu, že domluvené ubytování a prohlídky parkem „klapnou“ přesně podle vašich představ.

Pokud se nechcete stresovat nejistotou, vsaďte na safari organizované cestovní kanceláří, které je ideální alternativou k první zmíněné variantě. Cena takového zájezdu se sice vyšplhá nad hranici sto tisíc za osobu, na druhou stranu se nemusíte prakticky o nic starat, vše za vás vyřídí a domluví cestovní kancelář, která se dlouhodobě specializuje na safari zájezdy a má s místními průvodci, majiteli parků i ubytování výhodné smlouvy.

Jaké očkování potřebujete

Nosorožci na pláních namibijské safari

Namibie neskýtá žádná zvláštní zdravotní rizika. Pokud sem necestujete s endemickým výskytem žluté zimnice, žádné povinné očkování zde neexistuje. Pokud se váš ovšem tato skutečnost týká, je potřeba doložit certifikát o provedeném očkování. V takovém případě se očkují všechny osoby starší 9 měsíců, přičemž se očkování provádí jednou dávkou nejpozději deset dnů před plánovanou cestou.

Mezi doporučené patří očkování proti hepatitidě typu A (7 dní před odjezdem jednou dávkou), hepatitidě B a břišnímu tyfu (14 dní před odjezdem jednou dávkou). Důležité také je, aby si cestovatel zkontroloval očkování povinná v ČR (tetanus, záškrt, spalničky, příušnice atd.). Pokud si nejste jistí, zda jste prošli obnovou vakcíny, poradit se můžete s ošetřujícím lékařem anebo lékařem centra Očkování a cestovní medicíny.

Jak získat víza

Levhart na stromě v namibijské safari

K cestě do Namibie potřebují držitelé cestovního pasu ČR vízum. Víza vydávají zastupitelské úřady Namibie v zahraničí. Od dubna 2019 je nově možnost podat a vyzvednout žádost/hotové vízum na novém honorárním konzulátu v Praze. Vízum vám bude vydáno po zaplacení 80 eurového poplatku, přičemž je potřeba počítat s týdenní lhůtou nutnou pro vyřízení.

Pokud potřebujete vízum dřív, je možno zažádat o expresní vyřízení za 220 EUR. Platby lze provést jen bankovním převodem předem. Zároveň je potřeba počítat s tím, že vízum nelze získat na pozemních hraničních přechodech ani na letišti.

Země s překvapivým množstvím rozmanitých přírodních krás

 

Rozmanitost Namibie učaruje každému návštěvníkovi bez rozdílu. Nejnavštěvovanějším a pro turisty také nejdostupnějším místem v Namibii je jistě Národní park Etosha, který v překladu znamená „Velké bílé místo“. Park soustředěný na náhorní plošině nabízí i během parného léta poměrně příjemné teploty. Pozorovat tady můžete pakoně po tisících, antilopy různých druhů možná po desítkách tisíc, obrovská stáda zeber, fůru žiraf, i šakaly a hyeny, hejna podivných ptáků i nosorožce, kteří se v noci soustřeďují u osvětlených napajedel.

Navštívit můžete také park Namib-Naukluft, který je největší v Africe. Vyskytuje se zde spousta plazů a hadů a dále oryx, zebry horské, antilopy, skálolezi, šakalové, paviáni, pštrosy, damani či na 200 druhů ptáků. Povinností každého turisty, který park Namib-Naukluft navštíví, by měla být prohlídka Sossusvlei s neuvěřitelnými písečnými dunami magických tvarů a barev a kaňonu Sesriem.

Pokud chcete poznat poušť z tak trošku jiného úhlu, vydejte se do národního parku Kalahari, který se v průběhu let proměnil v jedno velké napajedlo. U něj se soustřeďují pštrosi, antilopy, přímorožci, zebry, žirafy a také lvi. Park je ale součástí vedlejší Botswany, z Namibie se sem ale pořádají pravidelné výlety.

Safari v Namibii se může pochlubit neuvěřitelně rozmanitou přírodou a množstvím nezapomenutelných zážitků, které jinde na světě prostě nezažijete.

Přečtěte si více o safari v Africe

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz