Cocktail

Safari v Tanzanii - Hakuna Matata

Tanzanie je africká země, která vznikla sloučením Tanganiky a ostrova Zanzibar. Všechny statistiky o ní mluví jako o zemi chudé. Z ekonomického hlediska možná – pokud ale jde o přírodní krásy, má Tanzanie na rozdávání.

Ostrov Zanzibar s bělostnými, nedotčenými plážemi, vedle toho nezaměnitelná africká savana se zasněženým vrcholkem Kilimandžára v dálce. Hakuna Matata znamená ve zdejší svahilštině „žádný problém“ a přesně tak se budete cítit i vy při pohledu na divoká stáda afrických zvířat.

Gepard odpočívající na skále na safari v Tanzanii

Safari v Tanzanii je unikátní v tom, že tady můžete buď bloumat na dlouhých savanách a číhat na lvy a žirafy, anebo se prodírat hustým pralesem za gorilami, plameňáky a slony. V každém případě budete nadšení.

Zdejší národní parky jsou rozlehlé a různorodé, vybrat si můžete z velkých a známých nebo dát přednost méně známým místům, kde nepotkáte ani nohu.

Co byste měli vědět o cestování na safari

Safari není „jen tak na oko“, ba právě naopak. S trochou nadsázky ho můžeme označit za vlastní „svět ve světě“. Nečekejte proto na to, že vás bude někdo – lidově řečeno vodit za ručičku. Ačkoli budete mít k dispozici zkušeného průvodce, největší zodpovědnost leží právě na vašich bedrech.

Proto je nezbytně nutné dbát pokynů, kterých se vám během safari dostane, plně respektovat průvodce, jež vás krajinou provází a dbát všech nezbytných zásad bezpečnosti. Krajina kolem vás je sice přenádherná, pokud však uděláte byť i sebemenší chybu, může se změnit na smrtící peklo. Samozřejmě vás nechceme vyděsit, jen zmínit důležitost osoby průvodce a podpořit vaši zodpovědnost při průzkumu zdejších krás.

Ať už se vydáte do národního parku Lake Manyara, kterému je ne nadarmo přezdíváno „ptačí svět“, anebo zvolíte Serengeti, které je nekonečnou africkou plání s necelým jedním milionem migrující zvěře, či zavítáte do parku Ngorongoro, který je znám svou vysokou koncentrací zvěře, zaručeně neprohloupíte.

Jen si sami objektivně odpovězte na otázku, zda dokážete putovat krásami safari bez toho, abyste ohrozili sebe nebo rovnou celou skupinu. Pokud bude vaše odpověď kladná, pak vám nic nebrání v tom začít plánovat jedinečné dobrodružství, na které budete ještě dlouho vzpomínat.

Kolik bude takový výlet stát?

Pokud hodláte do tanzanských safari cestovat na vlastní pěst, připravte si alespoň 1 000 dolarů na samotné vstupy a ubytování ve zdejších lodge či hotelích, plus dalších asi 400 dolarů, které vynaložíte za letenku a vízum.

Jestliže nejste dobrodružný typ a cestování na vlastní pěst vás příliš neláká, můžete využít také speciálních safari zájezdů sestavených největšími odborníky na safari v Tanzanii.

Za komfort a čas, který zakoupeným zájezdem ušetříte, si ale odpovídajícím způsobem zaplatíte. Ceny leteckých safari se šplhají nad hranici sto tisíc korun. Na druhou stranu však získáte jistotu dokonale zajištěného a vyváženého programu, který specializované cestovní kanceláře důsledně plánují s velkým předstihem.

Jaké očkování potřebujete

Mezi základní očkování pro běžného cestovatele patří očkování proti žloutence typu A, které lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců. Využít můžete i kombinované vakcíny, která zahrnuje jak očkování proti typu A, tak také očkování proti žloutence typu B. Toto očkování je prováděno skrze tři dávky, přičemž dvě vám lékař píchne přímo před odjezdem. Ochrana před žloutenkou je v případě kombinované vakcíny dlouhodobá, u některých jedinců dokonce celoživotní

Doporučujeme naočkovat se také proti břišnímu tyfu. Toto očkování je prováděno jednou vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování je pak možné na žádost cestovatele v případě potřeby.

Kromě toho si překontrolujte také očkování proti tetanu, které je sice v České republice povinné, mnoho lidí ale na jeho obnovu zapomíná. Přeočkování proti tetanu se u nás provádí po 10 až 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Za zmínku stojí i očkování proti choleře, která se v zemi vyskytuje pouze endemicky. Toto očkování zahrnuje dvě dávky v rozestupu 1 až 6 týdnů a poskytuje ochranu na 2 roky.

Samozřejmostí je též kontrola povinného očkování, které je platné v České republice. Pokud o něm nemáte informace, kontaktujte svého ošetřujícího lékaře s dostatečným časovým předstihem.

Pokud byste do země přilétali z endemické oblasti výskytu žluté zimnice, budou po vás požadovat záznam o očkování proti žluté zimnici. Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není povinné.

Ještě před tím, než se do zdejších národních parků vydáte, ale informace o povinném očkování ověřte na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.

Jak získat víza

Po příletu do Tanzanie je potřeba předložit platné vízum. Toto vízum získáte na velvyslanectví STR v Německu nebo v keňském Nairobi. Vízový poplatek činí 50 dolarů. Počítejte také s tím, že při cestě do Tanzanie je nutné mít pas, který bude platný ještě šest měsíců po vašem návratu.

Za zvířaty i na hory

Pokud se rozhodnete pro safari v oblasti Tanzanie, můžete se těšit nejen na specifické druhy ptáků, migrujících afrických zvířat, ale i okouzlující okolní přírodu a dominantu místa – horu Kilimandžáro. Poznat můžete i tradiční život zdejších kmenů – Masajů a vyzkoušet si třeba jejich zvyky i způsoby získávání a úpravy obživy.

Během svých cest můžete zamířit na široké a neskonale dlouhé savany, kde na vás budou čekat odpočívající lvi a žirafy, pokud máte rádi spíše stinná a zelenější místa, můžete se vydat do zdejších džunglí po stopách goril. Specifiikem tanzanských parků je i jejich rozmanitost. Safari si tady tak užije každý návštěvník bez rozdílu.

Nejlepší safari parky v Tanzanii

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz