Cocktail

Ngorongoro – zvířecí svět v kráteru

Asi nejznámějším tanzanským parkem, kde můžete zažít skvělé safari v Africe, je Ngorongoro, unikátní oblast s extrémně vysokou koncentrací zvěře. A proč tomu tak je? Kdysi tady totiž bývala sopka vysoká jako Kilimandžáro, jejíž vrchol se při výbuchu propadl a vytvořil tak kráter s jedinečným ekosystémem, odděleným od zbytku světa.

Protože je tu celoroční zdroj vody i pastvy, zvířata odsud nikam nemigrují a tvoří tak nebývalé společenství. Je to pravé africké safari – poblíž jezírek a lesíků se po zdejších savanách prohánějí nejen kočkovité šelmy, ale i celá velká pětka – slon, buvol, nosorožec, levhart a lev. Výsostnou podívanou všem návštěvníkům safari potom nabízejí ohrožení nosorožci černí, nádherná zvířata s těžkým pancéřem místo kůže.

bigstock-inside-ngorongoro-crater-in-ta-89602730_935

Historie

Oblast Ngorongoro patří k nejznámějším mezi africkými parky. Na území Tanzanie zaujímá 8 292 km2 a přímo sousedí s NP Serengeti. Už název samotný, pocházející z jazyka Masajů, vypovídá o všem – „dar života“, jak ho můžeme přeložit, nabízí jedinečný ekosystém díky dávno neexistujícímu kráteru a podmínky, díky nímž tu zvířata nikdy nemigrují, naopak se zde drží.

První snaha o ochranu specifického území se datuje už do roku 1921, kdy došlo k omezení možnosti lovu zvěře i držitelům povolení. O 7 let později došlo k zákazu lovu na celém území Ngorongoro a v roce 1948 (s platností od roku 1951) došlo k založení národního parku se vším všudy. Na konci 70. let si vzalo park pod ochranu UNESCO.

Mapa

Národní park Ngorongoro se rozprostírá v severní části Tanzanie, přímo vedle NP Serengeti, konkrétně s ním sdílí svou západní hranici. Souřadnice NP Ngorongoro jsou -2.975313 a 35.450435. 

mapa_ngorongoro_525

Nejbližší města

Karatu – v městečku, kterým budete jistě projíždět při cestě do národního parku, se můžete ubytovat, využít možnosti občerstvení a nákupu. Jsou tu školy, nemocnice a kávové plantáže. Žádný přepych se tu nekoná, ale záchytný bod je to dobrý.

Mto Wa Mbu – důležitým bodem poblíž NP Ngorongoro je městečko Mto Wa Mbu s více než 11 tisíci obyvateli. Nachází se tu spousta malých farem a obchůdků, kempovací místo, benzínová pumpa a několik možností občerstvení.

Vstup a otevírací hodiny

Všechny brány parku se otevírají v 6.00 hod. a zavírají se v 18.00 hod., vyjma brány Seneto Descent, která se zavírá už v 16.00 hod. Za vstup zde dospělí turisté nepocházející z Afriky zaplatí 60 USD, děti od 5 do 17 let 20 a děti mladší 5 let mají vstup zdarma. Vstupenka je platná 24 hodin od zakoupení.

Počet návštěvníků za rok (v průměru)

NP Ngorongoro navštíví asi 453 tisíc turistů za rok.

Ubytování

V oblasti NP Ngorongoro se můžete ubytovat v kempech a lodžích, obojí má pochopitelně své kouzlo. Další možností je nocování v ubytovacích zařízeních typu „penzion“.

Kempy a lodže

Ubytování v kempech či lodžích vám umožní téměř nepřetržitý kontakt s přírodou. Zdejší lodže jsou velmi oblíbené, protože kromě stálého sepjetí s přírodou poskytují i větší míru komfortu než stanování.

andbeyond-lodge_950

Na zdejší poměry až luxusní je andBeyond Ngorongoro Crater Lodge, kde se vyspíte na měkké posteli a ráno si zajdete na snídani, kterou vám s láskou a poctivostí přichystá úslužný personál. Navíc budete mít nádherný výhled z pokoje přímo do lůna matičky přírody. 

Oblibě se těší také Ngorongoro Wildlife Lodge, ubytování více se podobající klasickým levnějším hotelům, které známe z celého světa. Při troše štěstí ale budete mít skvostný výhled do přírody. Ubytování patří k těm levnějším a i tak si můžete poručit snídani, než se vydáte za dalším dobrodružstvím.

Pokud vám přijde lákavější nabídka spát v chatce, vydejte se do některého z kempů. Velmi populární je například Kisima Ngeda Tented Camp, kemp střední kategorie s možností snídaně a koupání v bazéně.

Jídlo a pití

Jídlo a pití je vždy dostupné v každém ubytovacím zařízení, vybrat si obvykle můžete z místních specialit i klasické mezinárodní kuchyně, na kterou jste zvyklí. Tam, kde není k dispozici jídlo, bývají kuchyňky, kde budete mít možnost si pokrm dle své chuti připravit.

A samozřejmě myslete na dostatečný pitný režim, protože tato oblast je velmi teplá. Doporučujeme pít pro jistotu balenou vodu, kterou seženete v každém ubytování, v restauracích a obchůdcích. Vyzkoušet můžete i místní pivo, limonádu a jiné nápoje, vždy však z důvěryhodného zdroje.

Day trip

Celodenní výlety jsou tím nejlepším způsobem, jak poznat to nejbáječnější z národního parku. Nebylo by ale příliš rozumné vydávat se do neznámých krajin bez zkušeného průvodce. Národním parkem vás každý průvodce, kterého požádáte a kterému zaplatíte, rád provede a ještě vám poví nějakou tu historku.

Bezpochyby nejoblíbenější je v této oblasti celodenní výlet ke kráteru Ngorongoro, během něhož se budete moci kochat přírodou a zvěří, seznámíte se i s původními obyvateli a jejich kulturou. Cena za dospělého začíná na 191 USD a minimálně musí jet dvě osoby. Výlet samotný je obvykle zahájen kolem 6.30 hod. a končí během odpoledne podle podmínek. V ceně je oběd a atrakce dle domluvy. Předem se informujte o tom, zda budete mít zajištěn dostatek pitné vody.

ngorongoro_1._1000

Cesta a doprava

Nejjednodušším způsobem dopravy je využít leteckého spoje na letiště Kilimanjaro Airport nedaleko města Arusha. K národnímu parku se pak můžete půjčeným vozem dostat po silnici A104 a B144 nebo můžete využít vnitrostátní letecké dopravy a dostat se tak na letiště Manyara Airstrip.

Po národním parku se můžete pohybovat stylem „game drive“, tedy autem s náhonem na všechna čtyři kola a s průvodcem, případně malým letadlem se zkušeným pilotem. Můžete se tu ale i projít. Ti nejodvážnější se vydávají i na několikadenní trek parkem.

Nejlepší čas na návštěvu

S ohledem na zvěř je návštěva perfektní během celého roku, protože zvířata nemigrují tak, jak se to děje v jiných safari. Z hlediska počasí je pak dobré vydat se sem od ledna do dubna nebo od června do konce října. V mezidobí tu vládnou deště. Nejoblíbenějšími termíny pro návštěvu národních parků tohoto typu jsou únor, červenec, srpen, říjen a období konce roku mezi Vánocemi a Silvestrem.

Zajímavá fakta

  • Na území Ngorongoro bývala sopka vysoká jako Kilimandžáro, její vrchol se však při výbuchu propadl a došlo tak k vytvoření kráteru se specifickým ekosystémem s celoročním zdrojem pastvy i vody.
  • Samotný kráter je ze tří stran přístupný a je zde místo s největší koncentrací velkých savců na celé planetě.
  • V NP Ngorongoro najdete celou tzv. velkou pětku, tedy slona, lva, levharta, buvola a nosorožce.
  • Původním obyvatelstvem byly kmeny Mdulu a Datooga, ty však byly vyhnány Masaji v 19. století. Masaje zase v 50. letech 20. století vyhnali lidé zakládající zde národní park. Dodnes jich tu pár žije, ale neustále je na ně vyvíjen tlak k odsunu.
  • Kráter Ngorongoro je největší nezatopená a neporušená kaldera na světě.

ngorongoro_2._1000

Geografie

Park tvoří především rozsáhlé pastviny, které jsou domovem nejrůznějších druhů zvěře. Pro oblast Ngorongoro je typický především stejnojmenný kráter, který vznikl asi před 2 milióny let. Na rozdíl od jiných parků má tento skutečně vydatné vodstvo, k němuž patří řeka Munge Stream tekoucí do jezera Magadi, dále sem patří řeka Lerai Stream vyživující prales Lerai, vodní zdroj Ngoitokitok Spring. Na dně kráteru je několik malých toků, které jsou důležité pro Masaje i zvěř, zejména v období sucha.

Počasí

Od června do listopadu zde panuje období sucha, červenec je přitom nechladnější měsíc. Od listopadu do května je období dešťů, spíš kratších, v dubnu a květnu bývají i delší deště. Přívalové deště se zpravidla dostavují odpoledne.

Teploty se pohybují kolem 25°C, v noci klesají k 17°C, ale například na hraně kráteru je pokles daleko větší.

Aktivity

V Národním parku Ngorongoro rozhodně absolvujte vyjížďku autem nebo let malým letadlem – přijdete si tak na nezapomenutelný zážitek. Je úžasné pozorovat zdejší přírodu jak z terénního auta, tak z výšky. Pro ty, kteří chtějí stanout přírodě tváří v tvář, jsou pak ideální procházky, vždycky však uděláte lépe, půjdete-li s průvodcem.

ngorongoro_3._1000

Dokumenty

Svatyně přírody: Ngorongoro - Tanzanie

Cestománie – Tanzanie

Nejdivočejší Afrika

Ngorongoro Conservation Area – Tanzania – Travel & Discover

Nejlepší zdroje

  • Základní informace o Národním parku Ngorongoro můžete načerpat na Wikipedii nebo portálu Wikitravel.
  • Vyčerpávající informace o národním parku a všech možnostech v něm získáte na webu NP Ngorongoro.
  • Láká vás kráter Ngorongoro? Potom se podívejte na web Tanzania Odyssey!

Další národní parky v Tanzánii

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz