Cocktail

Lake Manyara – ptačí svět

Nejmenší tanzanský národní park se jmenuje Lake Manyara, je tedy zřejmé, že jméno vychází ze zdejšího jezera Manyara. Přírodovědci už asi tuší, že hlavní doménou tohoto parku jsou ptáci. Asi 350 druhů ptactva všech velikostí hnízdí v okolí jezera, které je jim dokonalým útočištěm. Pozorovat tu můžete plameňáky, volavky, pelikány nebo čápy. Okolo jezera roste deštný prales a v jeho nitru zase žijí sloni, lesoňi a tzv. stromoví lvi, žijící v korunách stromů.

lake-manyara-birds_1598

Zdroj obrázku:Tanzaniatourpackages.com

Historie 

Národní park Lake Manyara získal svůj název podle stejnojmenného jezera, které je jeho neodmyslitelnou součástí, ale jeho označení také vychází z masajského slova „emanyara“. Emanyara označuje zdejší rostlinu Euphorbia tirucalli, z níž Masajové vyráběli palisády pro svá stáda dobytka.

Park, potažmo jeho jezero, proslavil výrok známého amerického spisovatele Ernesta Hemmingwaye, který o něm prohlásil, že je vůbec to „nejkrásnější v Africe“. Ale pěkně popořádku a nepředbíhejme. Biosférická rezervace Lake Manyara byla založena v roce 1960 na 330 čtverečních kilometrech v severní části Tanzanie a oblasti Arusha.

V roce 1981 UNESCO ustanovilo národní park Lake Manyara jako součást svého programu „Člověk a biosféra“. O jeho kráse se rozepsal nejen Hemmingway, ale třeba také dokumentární tvůrce Colin Willock, který prohlásil, že jde o „nejkrásnější kvetoucí park, jaký kdy viděl.“ Park proslavila také kniha Obklíčení slony, kterou napsal Iain Douglas Hamilton se svojí ženou Orií.

Mapa 

Národní park Lake Manyara leží v severovýchodní Tanzanii, nedaleko stejnojmenného mělkého alkalického jezera. Park leží pod útesy Manyara Escarpment, na okraji příkopové propadliny v oblasti Arusha na cestě ke kráteru Nogorongoro a do tanzanského Národního parku Serengeti. Pokud se tedy míříte do Serengeti, je dobré stavit se po cestě právě do Lake Manyara, který sice nevyniká svou rozlohou ani není tak známý, jako například zmíněný Serengeti, přesto však stojí za návštěvu. Od samotného tanzanského města Arusha je hlavní vstupní brána parku vzdálena asi 1,5 hodiny cesty na západ.

lake-manyara-national-park-map_1158

Zdroj mapyhttps://www.easytravel.co.tz

Nejbližší města

Nejbližším městem je již zmíněné Arusha, k níž se dostanete po 1,5 hodině cesty od hlavní brány směrem na západ. Třetí největší město Tanzanie obývá zhruba 350 tisíc stálých obyvatel. Leží na severu Tanzanie pod druhou nejvyšší tanzanskou horou Mount Meru (4 566 m n. m.). Samotné město leží v nadmořské výšce 1 300 metrů, takže se může pochlubit celoročně mírným klimatem.

Ve městě žijí příslušníci kmenů Meru a Il Larusa (Arusha), ale i Evropané nebo Asiaté. Arushe se přezdívá „hlavní město safari“, je totiž významným výchozím bodem pro návštěvu parků Serengeti nebo Lake Manyara. Město má dokonce svůj vlastní malý národní park Arusha. Další města, která park obklopují, jsou Babati, Magara, Madukani, Madukani, Mto wa Mbu Mbulu, Makyuni nebo Karatu.

Vstup a otevírací hodiny 

Do národního parku Lake Manyara se můžete dostat jednou ze dvou vstupních bran. Drtivá většina turistů sem míří od severní brány, u níž je situováno také nejvíce ubytovacích i restauračních zařízení. K severní bráně se dostanete od města Arusha, jižní brána je pak umístěná asi 2 km od rychle rostoucího, dnes už více než 30tisícového, městečka Mto wa Mbu.

1_-_manyara_1280

Vstupné do parku se platí na místě. Děti do pěti let mají vstup do parku zdarma, za děti nad 5 let rodiče zaplatí 15 dolarů. Pokud se ale ubytují v některém z místních kempů nebo lodge, pak se poplatek snižuje na 7,5 dolarů. U osob starších 16 let činí poplatek 45 dolarů nebo 22,5 dolaru v případě, že jsou zde ubytováni. Během hlavní sezóny je park otevřen 24 hodin denně. Mimo ni pak své brány otevírá v 7 ráno a poslední návštěvníci park opouštějí po šesté večer (nejsou-li zde ubytovaní).

Návštěvnost

Největší počet turistů park navštíví v období sucha, které trvá od července do října a je ideální pro pozorování velkých savců. Park ale nezeje prázdnotou ani po zbytek roku. Spousta turistů obdivuje jeho krásu i mimo hlavní turistickou sezónu a také v měsících listopadu a prosinci, kdy je park pravidelně svlažován dešti.

Díky jeho výhodné poloze je perfektním výchozím bodem k návštěvě okolních parků. Na jeho severní straně totiž leží národní park Ngorongoro a z něj je krůček do Serengeti NP. Na jižní straně pak najdete národní park Tarangire a asi 160km na východ je již zmínený národní park Arusha a Kilimanjaro.

2_-_manyara_1280

Ubytování 

Ideální doba pro návštěvu a prohlídku parku Lake Manyara činí zhruba 1 až 2 dny. Během této doby je možné ubytovat se v cenově přijatelnějších kempech a stanových táborech, ale i luxusních (a dražších) Safari Lodges. Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých městech, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku.

Kempy a lodge

3_-_manyara_1280 

Mezi nejoblíbenější a turisty nejdoporučovanější ubytovací kapacity patří nepochybně Oremiti Tented Lodge, Lake Manyara View Lodge, Lake Manyara Serena Lodge, Kirurumu Tented Lodge, Haven Nature Camp and Lodge nebo Beyond Lake Manyara Tree Lodge. Ze zdejších kempů jsou velmi oblíbené Ngorongoro Wild Camp, Migunga Tented Camp, Manyara Wildlife Safari Camp, Losirwa Camp, Lemala Manyara Camp nebo Lake Burunge Tented Camp.

Tradiční jídlo a pití

Cestujete po tanzanských safari a v uších vám zní rady průvodců, kteří vás nabádají pouze ke konzumaci ovoce, které se dá oloupat nebo pokrmů připravených v hotelových kuchyních? Pak věřte, že přijdete o mnohé. Tanzanská kuchyně je velmi pestrá a zajímavá. Neochutnat ji by proto byl hřích.

Hned u snídaně můžete ochutnat zdejší masový vývar, který místní konzumují s plackou čapátí nebo andází, která je velmi podobná naší koblize (akorát bez marmelády). Přikusovat můžete také tradiční taštičky, které jsou nejčastěji plněny masem.

U oběda nesmí chybět rýže a velmi hutná kukuřičná kaše Ugali. Pokud si ale její konzistenci představujete jako naši krupicovou kaši, pak vás rádi vyvedeme z omylu. Ugali je opravdu velmi hutná a tuhá. Prakticky si z ní místní „odtrhnou“ hroudu, kterou uválí v kuličku a tu pak namáčí do masové nebo zeleninové směsi.

U příležitosti oběda můžete ochutnat také Chips Mayaye – speciální hranolky ve vajíčkovém těstě nebo gyros Kuku. Pokud dle názvu usuzujete, že půjde o maso z kuřete, pak vás musíme zklamat. Kuku označuje slepičí maso, dle čehož také gyros chutná.

4_-_manyara_1280

Pokud si chcete po slepici spravit chuť, pak si objednejte pokrm jménem Nyama Choma. Nyama Choma je vlastně grilované skopové, hovězí či kozí maso. Máte-li chuť na ryby nebo mořské plody, určitě ochutnejte specialitu, kterou jsou grilované chobotničky s pikantní chilli omáčkou. Bohužel tuto specialitu najdete pouze v oblastech blízko moře a oceánu.

Ze zdejších nápojů jistě stojí za ochutnání čerstvé freshe z místního ovoce, šťáva z cukrové třtiny nebo melasa, což je vlastně čajová směs z vanilky, zázvoru, kardamomu a hřebíčku.

Day trip

Lidé do národního parku Lake Manyara cestují nejčastěji proto, že se odsud vydávají do některého z okolních parků. Přesto zde stráví den či dokonce dva, během nichž obdivují více než 400 druhů ptactva, ale i bájné stromové lvy, jejichž spatření se považuje za opravdový zázrak. Z ptactva zde turisté obdivují hejna plameňáků růžových, pelikány, kormorány, volavky nebo čápy.

V parku jsou samozřejmě k vidění i sloni, buvoli, hroši, zebry, žirafy, impaly a další antilopy. Park je také znám svou největší koncentrací paviánů na světě. Kromě nich zde ale můžete vidět také menší druhy opic. Pokud zamíříte k deltě řeky Msasa, pak můžete obdivovat zdejší „hroší tůně“ a pozorovat tato krásná, avšak nebezpečná zvířata z bezprostřední blízkosti.

5_-_manyara_1280_01

Čas od času se v parku objeví také impaly, vodušky, lesoně, i prasata bradavičnatá nebo levharti. Velmi působivé jsou také zdejší vodopády ze srázu Rift Valley, které by bylo hřích nenavštívit. Po domluvě je možno domluvit si sjíždění řeky na kánoích nebo výlet parkem na koni. Velmi oblíbená je i noční disková hra, výlet na kolech, piknik nebo oběd v džungli.

Cesta a doprava 

Do národního parku Lake Manyara se dostanete jedním ze dvou hlavních vstupů. Drtivá většina turistů sem míří od severní brány, u níž je situováno také nejvíce ubytovacích i restauračních zařízení. K severní bráně se dostanete od města Arusha. Pokud zvolíte jižní bránu, pak ji hledejte zhruba 2 kilometry od rychle rostoucího, dnes už více než 30 tisícového, městečka Mto wa Mbu. Tato brána však není příliš používaná, proto je zde vstup omezen.

A jak se dostanete k jednotlivým branám? Zvolit můžete buďto letadlovou přepravu a vystoupit na mezinárodním letišti Kilimandžáro (KIA), které je vzdáleno asi 46 kilometrů od samotného městečka Arusha nebo můžete zvolit některou z vnitrostátních linek, které v městečku Arusha končí. Jistou alternativou jsou také letiště Julius Nyerere (DAR) v Dar Es Salaam nebo Lake Manyara Airport (LKY), odkud jezdí pravidelně vypravovaný shuttle bus.

6_-_manyara_1280

Pokud se do parku vydáte vozem, pak vám doporučíme cestu z města Arusha, které je od národního parku vzdáleno asi 130 kilometrů. Do parku se ale pohodlně dostanete také po silnici z Bahati, hlavního města Manyara regionu. Většina hlavních cest je sjízdná v období sucha i s obyčejným autem, ale doporučuje se 4x4, které je podmínkou v období dešťů.

Nejlepší čas na návštěvu

Do parku můžete zavítat celoročně. Jak období dešťů, tak období sucha má totiž své výhody. Protože jde o menší park, během hlavní turistické sezóny (červenec až březen) může být jeho severní strana docela přeplněná. Pokud si chcete užít jeho krásu soukromě, doporučujeme jej navštívit v dubnu nebo květnu.

V parku se střídají dvojí období – období dešťů od listopadu do května, kdy je park doslova obsypán květy i bujnou vegetací a období sucha, trvající od června do října. Během období sucha se zvířata shromažďují okolo jezera Lake Manyara, takže existuje vyšší šance, že je turisté zahlédnou.

Vysoké teploty také redukují počet komárů a dalších zástupců hmyzí říše, což je pro turisty (ale i zvířata) pochopitelně komfortnější. Naopak období dešťů je ideální pro sledování ptáků.

7_-_manyara_1280_01 

Zajímavá fakta

Jezero Lake Manyara je 42 kilometrů dlouhé a 16 kilometrů široké.

Raritou parku jsou tzv. „stromoví lvi“, kteří rádi odpočívají v korunách stromů, což pro jejich populaci není úplně typické. Narazit na takového lva je ovšem rarita.

Lake Manyara se může pyšnit největší koncentrací paviánů na světě.

Tento národní park patří k nejmenším v Tanzanii.

V parku můžete zahlédnout na 400 druhů ptáků.

U severní vstupní brány je možno vidět tradiční ukázku palisády z rostliny Euphorbia tirucalli.

Okolní lesy parku jsou napájeny proudy sladké vody, která protéká sopečnou skálou i tanzanskou řekou Msasa.

Park Lake Manyara je velký asi 330 km2, z čehož asi 200 km2 tvoří zdejší alkalické jezero.

Geografie

Národní park Lake Manyara se rozkládá na 330 čtverečních kilometrech severního patra Rift Valley, na jihozápad od města Arusha. Park Leží v severní části Tanzánie v oblasti Arusha, na cestě ke kráteru Nogorongoro a národnímu parku Serengeti. Jihovýchodní strana parku je pokryta vyhaslými sopkami a otevřenými (většinou neúrodnými) pláněmi.

8_-_manyara_1280 

Na západě najdeme stejnojmenné jezero, obklopené vysokými zlatohnědými skalami, které mnohdy dosahují i úctyhodných 600 metrů. Hned za vstupní branou se rozkládá svěží les, podobný džungli, jež obývají nejrůznější zástupci primátů.

Východ parku je pokryt na první pohled nekonečnou stepí, po níž se prohánějí buvoli, pakoni hřivnatí, zebry, ale i žirafy. Vnitrozemí parku tvoří úrodné nivy a akátové lesíky. Vegetaci v parku tvoří zejména igelie („salámové stromy“), mahagony, tamarindy, krotony, datlovníky a fíkovníky.

Počasí

Národní park Lake Manyara je situován v severní části Tanzanie, kterou ovlivňují monzuny. V létě jde o severozápadní monzun a v zimě jihovýchodní pasát. Denní maxima se liší dle jednotlivých oblastí.

9_-_manyara_1280

Nejtepleji je okolo Zanzibaru, kde teploty stoupaní k třiceti stupňům. V noci klesají teploty zhruba na 17 stupňů, přičemž na hraně kráteru Ngorongoro ve výšce přes 2 000 m.n.n. může být pokles teploty i výrazně vyšší. Pro toto území je také typická vysoká vzdušná vlhkost, která mnohdy dosahuje až 75 %.

Aktivity

Nejoblíbenější jsou samozřejmě výlety na Safari, při nichž mohou turisté pozorovat z džípů zdejší zástupce fauny i flóry. Lákadlem jsou zejména stromoví sloni, obří kolonie ptactva, ale i velké šelmy nebo majestátní savci. Velmi oblíbené jsou také projížďky po řece Msasa v kánoích, pikniky v džungli nebo projížďky po parku na kole. Turisté si oblíbili i noční diskovou hru, projížďky na koních nebo výlet ke zdejším vodopádům.

10_-_manyara_1280

Dokumenty

Serengeti, Masai-Mara, Ngorongoro, Lake Manyara Safari Handbook (Harms, Harald)

Africa - Tanzania (Lonely Planet)

East Africa - Tanzania (Lonely Planet)

Tanzania - Northern Tanzania (Lonely Planet)

The Idyll of Lake Manyara Hippos | Wild Animals

Nejlepší zdroje

https://www.lakemanyara.net/

https://www.lonelyplanet.com/tanzania/northern-tanzania/lake-manyara-national-park

https://www.safaribookings.com/manyara

https://www.andbeyond.com/tanzania/places-to-go/lake-manyara-national-park.htm

Další národní parky v Tanzánii

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz