Cocktail

Serengeti – nekonečná safari pláň

Kdybyste chtěli obejít celý NP Serengeti, došli byste až do sousední Keni. Serengeti je největší tanznský národní park a zdejší safari patří pochopitelně k těm nejoblíbenějším. Africké safari právě tady nabírá na obrátkách – můžete tu pozorovat lvy, levharty, buvoly, žirafy, zebry, antilopy, gepardy, slony, hrochy,… zkrátka asi úplně všechno.

I samotné jméno „serengeti“ znamená „nekonečná pláň“ a není se čemu divit – obrovská savana je domovem asi 1 milionu migrující zvěře. Právě obrovská stáda migrujících pakoňů a zeber jsou jedním z největších lákadel tohoto úchvatného parku o rozloze 15 tisíc km².

bigstock-flying-green-and-yellow-balloo-68104786_935

Historie

Jedno z nejslavnějších a největších chráněných území Afriky, NP Serengeti, bylo takřka nedotčené až do 19. století, kdy sem přišli Masajové. V 2. pol. 19. století se ke slovu přihlásila evropská kolonizace a ruku v ruce s ní i rozsáhlá lovecká aktivita.

Proto se místní ve 20. letech 20. století rozhodli území, na němž žije spousta nádherných zvířat svým vlastním životem, chránit. V roce 1951 vznikl národní park, jenž tehdy zahrnoval i úchvatnou oblast Ngorongoro – ta se nakonec v roce 1974 stala samostatným národním parkem. Pro NP Serengeti byl zásadní ještě rok 1981, kdy došlo k jeho zařazení na seznam Světového dědictví UNESCO.

Mapa

Národní park Serengeti se nachází v severní části Tanzanie a právě na severu přechází v národní rezervaci Maasai Mara v Keni. Souřadnice NP Serengeti jsou -2.153994 j. š. a 34.685651 v. d.

serengeti-map_737

Zdroj obrázku: https://bit.ly/2dLK40V

Nejbližší města

Bunda – městečko Bunda je hlavním městem stejnojmenné oblasti v regionu Mara a žije v něm asi 50 tisíc lidí. Leží u jižní části NP Serengeti. Najdete zde vše, co k takovému městu patří – ubytování, obchody, možnost občerstvení, kostely, mešity, školy, poštu, policii a další. 

Tarime – podobné zázemí jako ve městě Bunda můžete získat i v Tarime, jež leží v severozápadní části Tanzanie a u severní části NP Serengeti. Kromě ubytování, možností občerstvení, nemocnice a dalších míst zde můžete vidět farmu, na níž se pěstuje káva.

Vstup a otevírací hodiny

Za vstup na území NP Serengeti platí cizinci 60 USD za den, děti do 5 let mají vstup zdarma, děti od 5 do 16 let a studenti platí 20 USD za den. Zvlášť se pak platí za nocování v kempu (asi 30 USD za noc za jeden stan) a za automobil (taktéž asi 30 USD za den). V parku se můžete pohybovat po celý den i celou noc.

Počet návštěvníků za rok (v průměru)

NP Serengeti navštíví průměrně asi 90 tisíc turistů za rok.

bigstock-herd-of-elephants--serengeti--135053771_1000

Ubytování

V oblasti národního parku se můžete ubytovat v některém z kempů nebo v ubytovacím zařízení typu menšího hotelu či pensionu, někdy se může jednat o chatky a jindy o velice specifická malá stavení, která mají ovšem nezaměnitelné kouzlo.

Kempy a lodže

Kempy jsou v Serengeti velmi rozšířené a jeden druh kempů je překvapivě dobře vybaven – v postaveném stanu na vás čeká nábytek a součástí stanu je soukromá veranda. Z těchto kempů je velmi oblíbený například Grumetti Luxury Tented Camp, Dunia Camp či Serengeti Migration Camp.

Druhý typ kempů je takový, jaký ho známe – můžete v něm nocovat ve vlastním stanu a sdílet vše s ostatními obyvateli. Tato varianta ubytování je pochopitelně nejlevnější.

Lodže mívají buď podobu hotýlku či pensionu, nebo se může jednat o designově specifická stavení zasazená přímo do divoké přírody, s níž dokonale ladí. Pobyt v takovém stavení je nezapomenutelný a dokonale dokresluje atmosféru. Zároveň však máte nadosah služby hodné luxusního hotelu, například bazén nebo vynikající restauraci. 

Z lodží je nejoblíbenější asi Serengeti Serena Safari Lodge, Four Seasons Safari Lodge nebo Lemala Kuria Hills Lodge.

Jídlo a pití

Jídlo a pití je vždy dostupné v každém kempu či jiném ubytovacím zařízení. Objednáte-li si večeře, polopenzi nebo plnou penzi, dočkáte se obvykle mezinárodní kuchyně nebo barbeque specialit. V kempech nižší kategorie najdete alespoň kuchyňku, kde si můžete k jídlu připravit cokoli, co si koupíte v některém z obchůdků.

Kvůli teplu myslete hlavně na pitný režim. Doporučuje se pít balenou vodu, kterou seženete takřka všude – v ubytovacích zařízeních, v obchůdcích, a to i v těch menších přímo v národním parku. Stejně snadno se dostanete i k některým limonádám a lokálním pivům.

Day trip

Chcete tip na celodenní výlet, který vám ukáže to nejlepší z celého parku? Pak se vyberte některý z výletů naplánovaný místními průvodci. Výpravy mohou být i vícedenní, tak neváhejte a jděte do nezapomenutelného dobrodružství.

bigstock-safari-camp-in-the-serengeti-40887511_1000

Celodenní výlety jsou bez ubytování, konají se v autech, přičemž do jednoho berou průvodci obvykle maximálně 5 osob. Některé výlety vám průvodce přizpůsobí, jiné ne. A na některé nevezme děti mladší 5 let.

Během celodenního výletu můžete vidět v západní části parku gazely, žirafy, zebry, antilopy, hyeny, paviány a další úžasné druhy zvířat. Podél břehů řeky Grumeti zase spatříte prostorově výraznější hrochy a ohromné krokodýly. Během dne vám průvodce nachystá oběd a večeři a nakonec vás vrátí na domluvené místo. Zároveň bývá zvykem, že zajistí i dostatek pitné vody pro všechny pasažéry, raději se o tom ale včas přesvědčte.

Cesta a doprava

Nejbližším letištěm je Kilimanjaro Airport poblíž města Arusha, odkud můžete dál cestovat vnitrostátní leteckou dopravou do Seronera Airstrip nebo Kirawira Airstrip. Případně si můžete vypůjčit auto a k NP Serengeti se dostat po silnicích – buďte však připraveni na to, že to trvá zhruba 8 hodin.

bigstock-cheetah-cub-in-tree-serengeti-117079736_1000

Po parku se lze pohybovat způsobem „game drive“ – tedy džípem s průvodcem, který vám poskytne výklad, „walking safari“ – pěšky, ale vždy se zkušeným průvodcem, dále můžete nad Serengeti letět balónem.

Nejlepší čas na návštěvu

Chcete-li vidět migraci zde žijících zvířat, vydejte se do NP Serengeti v období od prosince do července. Chcete-li vidět predátory v jejich přirozeném životě, navštivte park v období od června do října. Toto období je mezi návštěvníky nejoblíbenější.

Zajímavá fakta

  • Národní park Serengeti je uznáván jako místo s největší migrací zvířat na světě. Tu tvoří asi milión pakoňů a dvě stě tisíc zeber. Společně se přesouvají ze severní hornaté části parku na jih.
  • Serengeti znamená v původním masajském jazyce „nekonečné pláně“. A tak to tu skutečně vypadá.
  • Podle mnohých zdrojů se kvůli zásahům pytláků snížila populace slonů až o 80 % během posledních několika desetiletí.
  • Dlouho hrozilo, že NP Serengeti bude narušen stavbou železnice a následným provozem. Naštěstí se vlády Ugandy a Tanzanie domluvily, že tu železnice nepovede. Podle plánu by totiž byly narušeny migrační tratě zvířat.

Geografie

bigstock-zebras-eats-grass-at-the-savan-119785766_1000

Rozsáhlé savany, k nimž nás zavádí už samotný název, nejsou to jediné, co zde spatříte. Na 15 tisících km2 jsou kromě savan velké travnaté plochy a lesy. NP Serengeti leží v severozápadní části Tanzanie a sahá až na hranice s Keňou, za něž pokračuje coby Národní rezervace Maasai Mara. Na jihovýchodě se zase dotýká Ngorongoro, území, které bývalo součástí NP Serengeti.

Serengeti se dělí na 3 části: serengetské nížiny, západní koridor a severní Serengeti. Nížiny pokrývají travnaté plochy takřka beze stromů, zvěř tu pobývá zpravidla od prosince do května. Západní koridor je charakteristický savanami a řekou Grumeti a zvěř zde pobývá od května do července. Na severu národního parku převažují kopce a lesy.

Počasí

Klima v NP Serengeti je obvykle mírné a docela příjemné. V období sucha (červen-říjen) se denní teploty pohybují kolem 27°C, po celý den bývá slunečno, jasno. V noci se ochlazuje asi na 15°C. V říjnu se můžete setkat s krátkými dešti. Také je nutné počítat s tím, že teplota klesá asi o 6,5°C s každým výškovým rozdílem 1000 m.

Od listopadu do května se denní teploty pohybují kolem 28°C a v noci klesají na průměrných 17°C. V listopadu a prosinci trvá období krátkých dešťů, během ledna a února je sušší období, ale jde jen o takový pověstný „klid před bouří“ – od března do května totiž trvá období dlouhých dešťů, kdy prší i několik dní v kuse a obloha je dokonale zatažená. V dubnu a květnu s sebou toto období přináší chladnější vzduch do horských oblastí.

Aktivity

Pochopitelně tím nejlepším, co můžete v NP Serengeti udělat, je objednat si jízdu v terénním autě s průvodcem, který vás proveze těmi nejkrásnějšími místy a poskytne vám ke každému z nich výklad. Pro odvážnější průvodci pořádají i vícedenní výpravy.

bigstock-blue-wildebeest-gnu-or-connoc-122223776_1000

Dalším způsobem, jak zažít něco, na co do konce života nezapomenete, je let balónem nad národním parkem. Pozorovat všechno z výšky je opravdu něco úžasného. K některým letům dostanete i malé příjemné občerstvení.

Dokumenty

Cestománie: Tanzanie, africká safari

Serengeti – The Adventure

Přežití v Serengeti

Serengeti, NP Tanzania

Serengeti nesmí zemřít

Dobrodružství v Serengeti

Deník parku Serengeti

Afrika: Serengeti

Nejlepší zdroje

  • Základní informace o Serengeti, které byste měli znát, než se do národního parku vydáte, najdete na Wikipedii. Užitečný může být i portál Wikitravel.
  • Jakmile si uděláte základní přehled o tom, co vás čeká, neváhejte se podívat na web Safari Patrol, kde se dozvíte něco o geografii parku, o sousedních rezervacích, o zvěři, ohromné migraci nebo třeba o tzv. velké pětce.
  • Informace konkrétního rázu zjistíte na oficiálním webu NP Serengeti.

Další národní parky v Tanzánii

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz