Cocktail

Maasai Mara – země zaslíbená zvířatům

Pro mnoho zvířat je území parku Maasai Mara zemí zaslíbenou. Přicházejí sem totiž koncem léta za deštěm a zelenou trávou. Safari v Keni tak obohatí třeba obrovská migrující stáda pakoňů, největší lákadlo tohoto 1500 km² rozlehlého parku na hranici s Tanzánií, ležící ve velké příkopové propadlině.

Při safari tady můžete vidět skoro vše, co vás napadne. Gazely, zebry, žirafy, buvoly, antilopy, pakoně, slony, hyeny, šakaly, pštrosy, gepardy, lvy, hrochy, krokodýly a opice.

Jedinečným zážitkem při safari v Africe je pak setkání s leopardem nebo s přísně chráněným černým nosorožcem. Atrakcí pro přijíždějící turisty jsou i Masaiové, kteří na území parku žijí svým tradičním způsobem.

bigstock-lion-masai-mara-102196493_935

Historie

Noemova archa na vlastní oči! Takový je park Maasai Mara, jehož založení je neodmyslitelně spjato s rokem 1961. Rozloha původního parku činila pouze 520 kilometrů čtverečných, z nichž se v průběhu let stalo neuvěřitelných 1 821 km2.

Původně přírodní rezervace získala po několika letech statut obory a dalších 1 300 kilometrů čtverečných. Z části obory se ale díky správě rady Narok County Council, stala v roce 1974 chráněná národní rezervace a její plocha byla zmenšena na současných 1 510 km2.

Rada Narok County Council ale byla v průběhu let mnohokrát kritizována za to, kolik turistů do rezervace pouští, proto se o správu parku nyní dělí nejen Narok County Council, ale také nezisková společnost Mara Conservancy.

Mapa

Park leží v jihozápadním cípu země, zhruba 270 kilometrů od Nairobi. Jižní strana parku plynule přechází v národní park Serengeti v Tanzanii. Park je součástí provincie Rift Valley a jeho souřadnice jsou 1°29′20″ j. š., 35°8′40″ v. d.

1masai-mara-mapa_1285

Zdroj obrázku: www.foto-traveller.com

Nejbližší města

Narok představuje město nacházející se nejblíže parku Maasai Mara (cca 100 kilometrů). V těsném závěsu za ním jsou větší města Migori, Kisii a Kericho, z menších můžeme jmenovat například městečko Sotik nebo Magadi. Významným bodem je samozřejmě Nairobi, jehož součástí je další – neméně atraktivní národní park.

Vstup a otevírací hodiny

Vstupné do rezervace činí cca 80 USD pro dospělého na den a 40 USD pro dítě. V případě vícedenních návštěv se denní vstupné snižuje na 70 a 40 USD. Za vozidlo si připlatíte cca 200 KSh, v případě šestimístného vozu činí poplatek 500 KSh.

maasai_mara_-_leopard_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vstup je možný prostřednictvím bran Oloolaimutiek a Talek Gate, které jsou otevřené vždy od šesti od rána do sedmi do večera. V jejich bezprostřední blízkosti se nachází tradiční masajská vesnička, kde si můžete zhruba za 350 KSh projít a vyfotit vše, co vás zajímá.

Návštěvnost

Keňu ročně navštíví asi 1 200 000 turistů, z toho je zhruba 700 000 těch, kteří si nenechají ujít návštěvu národního parku Maasai Mara. Kdo nenavštíví Eifelovu věž, jakoby snad ani ve Francii nebyl. Kdo nezavítá do parku, jakoby snad ani nebyl v Africe…

Počet návštěvníků je ale nově přísně regulován, a proto se oproti minulým letům znatelně snížil.

Ubytování

Ideální doba pro návštěvu a prohlídku parku Maasai Mara činí zhruba 3 až 5 dnů. Během této doby je možné ubytovat se v luxusních stanových kempech a drahých Safari Lodges. K dispozici jsou samozřejmě také cenové dostupnější varianty ubytování.

maasai_mara_-_lvata_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých chráněných oblastech, odkud se můžete vydat i na pěší procházku okolní krajiny a nepotkáte zde tolik turistů jako v samotném parku Maasai Mara. Například severozápadní třetina trojúhelníku Mara nabízí sedm lodgí a několik privátních a veřejných tábořišť.

Kempy a lodge

Mezi nejoblíbenější a turisty nejdoporučovanější kempy patří nepochybně Luxury Bateleur Camp, Little Naibor Camp, Kicheche Bush Camp, Sanctuary Olonana Camps, Luxury Plus Mara Plains Camp nebo Sala's Camp.

Co se týče ubytování v soukromí, pak této kategorii vévodí Acacia House a Topi House.

maasai_mara_-_irafy_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mezi nejoblíbenější safari lodge patří Serena Lodge, Simba Lodge, Ngerende Island Lodge, Royal Mara Safari Lodge, Saruni Mara nebo Amani Mara Lodge.

Tradiční jídlo a pití

Italové mají těstoviny, Američané Fish & Chips, my třeba svíčkovou nebo vepřo, knedlo, zelo. Strava původních obyvatel Masajů se skládá především z kravské krve a mléka. Zní to odpudivě? Možná ano, místní, ale kravskou krev považují za naprostou lahůdku.

Denně zkonzumují značné množství másla a u žádného pokrmu jim nechybí nějaký mléčný výrobek. Je úplně jedno, zda jde o čerstvé nadojené kravské mléko, smetanu nebo domácí sýr.

maasai_mara_-_masajov_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tradiční jídelníček Masajů doplňují také obilniny, kukuřice, med i hovězí maso. Ačkoli je strava Masajů velmi bohatá na tuky a bílkoviny, riziko infarktu je zde podle posledních výzkumů extrémně nízké.

Specifickou skupinou produktů je kravská krev, kterou Masajové konzumují při obřadech a posvátných rituálech. Krev smíchaná s mlékem je považována také za účinný léčebný prostředek.

Ovšem neděste se. V kempech, luxusních lodžiích i dalších ubytovacích kapacitách vám kravskou krev nikdo nutit nebude. Pochutnat si zde můžete na evropských pokrmech, asijské kuchyni, ale třeba také šampaňském či kaviáru.  

Day trip

Abyste spatřili alespoň to nejzajímavější v parku, jeden den vám rozhodně stačit nebude. Proto je obecně doporučováno setrvat zde alespoň po dobu tří až pěti dnů.

Vydat se můžete na několik rozmanitých safari tras, na kterých můžete spatřit pakoní migraci – největší na světě, velké kočkovité šelmy (lev, jaguár, levhart), zvolit můžete i cestu, kterou vám budou křižovat vzácní nosorožci a sloni nebo se vydejte po stopách zářně růžových plameňáků.

Další možnost, jak strávit super den v parku je volba okružní trasy okolo hory Kilimandžáro v těsné blízkostí slonů nebo výlet na zdejší pláže, které pokrývá běloskvoucí písek.

maasai_mara_-_slon_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Obří migraci zvířat si ovšem můžeme vychutnat také z ptačí perspektivy díky zážitkovým letům menších vyhlídkových letadel nebo v koši horkovzdušného balonu. Patříte-li mezi milovníky adrenalinu, můžete si vyzkoušet tandemový seskok.

Turisté, kteří se zajímají o tradiční život Masajů, se mohou vydat na průzkum zdejších vesniček a milovníci roztomilých zvířat si třeba mohou vyzkoušet, jak se krmí žirafy nebo na vlastní oči shlédnout, jak to chodí ve sloním sirotčinci.

Cesta a doprava

Výchozím bodem pro drtivou většinu turistů, kteří do parku Maasai Mara míří, je Nairobi. To je od parku vzdáleno zhruba 270 kilometrů a automobilem se sem odsud dostanete za 4 až 5 hodin. Mnohem rychlejší je přeprava prostřednictvím některé z místních leteckých společností, která vám zabere zhruba 45 minut.

Nejlepší čas na návštěvu

Ideální doba pro návštěvu parku je v období migrace zvěře, k níž dochází během července až října. Park ovšem můžete navštívit také kdykoli mimo hlavní migrační sezónu. Třeba období od prosince do února je ideální pro pozorování velkých koček. Během těchto měsíců je v parku navíc sucho a minimum srážek.

maasai_mara_-_sloni_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zajímavá fakta

  • Maasai Mara je známá zejména pro svou každoroční migrací miliónu divokých zvířat, která táhnou na sever z plání Serengeti.
  • Obrovská migrující stáda se skládají ze zhruba 1 500 000 pakoňů, 300 000 gazel Thomsonových a 200 000 zeber Boehmovych.
  • Tato migrace divokých zvířat je údajně největší na světě.
  • Masai Mara je proslavena také svými šelmami, z nichž můžeme jmenovat například lvy, gepardy, hyeny a v neposlední řadě i levharta.
  • Mezi rarity parku patří také černý a bílý nosorožec, jež je přísně chráněný a jeho spatření je považováno za malý zázrak.

Geografie

Maasai Mara je tvořena převážně zvlněnou krajinou, na které žije více než 95 druhů savců a více než 550 druhů ptáků. Park je domovem rozličných druhů flóry, z nichž stojí za zmínku třeba shluky vzácných akácií. Miliony divokých zvířat každoročně překračují čokoládovou řeku Mara River, která je důležitou životní tepnou tohoto parku.

maasai_mara_-_spc_levhart_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Park je pokryt z velké části travnatými savanami, avšak kromě nich zde naleznete také několik rozmanitých ekosystémů, močály a bažiny i skalnaté oblasti. Západní hranici tvoří působivé pohoří Esoit Oloololo Escarpment, kde naleznete největší koncentraci divokých zvířat na jednom místě.

Počasí

Ve zdejším pásmu se střídá období sucha s obdobím dešťů. Období sucha trvá od července do října, deště pak planiny svlaží v listopadu a zcela zalijí v měsících duben až květen. Průměrný počet srážek v parku činí 83 mm/měsíc a teploty se zde pohybují od 12 do 30 .

maasai_mara_-_stromy_a_mraky_960_01

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Aktivity

Kromě zmíněných safari vyjížděk je možno v parku absolvovat tandemový seskok, let horkovzdušným balonem nebo krmení místních žiraf. Zkrátka nepřijdou ani milovníci golfu nebo odpočinku na prosluněných plážích, kde kromě jiskřivě bílého písku najdete také bohatý podmořský život.

maasai_mara_-_zebry_960

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dokumenty

Balonem nad Masai Marou – Dokument ze vzduchu

Dramatické příběhy z divočiny - Cyklus z kolekce BBC Earth

Masajové - bojovníci deště

Keňa - Nejkrásnější místa světa – Dokument na DVD

60 dní v Masai Mara

Africké kočky: Království odvahy

Big Cat Diary - Cyklus z kolekce BBC Earth

Hyena - Queen of the Masai Mara

Nejlepší zdroje

https://www.maasaimara.com

Lonely Planet Kenya

Lonely Planet Africa

Maasai Mara: Kenya's Great Game Reserve

Další národní parky v Keni

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz