Cocktail

Amboseli – sloní ráj pod Kilimanjarem

Veliká stáda slonů na vás čekají ve stínu akácií pod horou Kilimanjaro. Zasněžený vrchol se tyčí nad rozpálenou savanou, kde se procházejí zebry, antilopy, buvoli, pakoně, impaly. Pokud na africké safari vyrazíte brzo ráno, nebudou se ještě zvířata schovávat ve stínu a budete si moct užít třeba koupání slonů. Obrovské kly značí vysoký věk, takových ale bohužel během safari uvidíte málo. Na vině je pytláctví a nezákonný obchod se slonovinou. I přesto je ale safari v Africe v parku Amboseli nádherným zážitkem. Ve večerních hodinách, kdy teplota opět klesne a Kilimanjaro se barví do růžova, ožívá okolní savana a s nastupující tmou sílí zvuky divočiny.

bigstock-african-elephant-amboseli-keny-1642847_935

Historie 

Menší, po Masai Mara druhý nejnavštěvovanější národní park Keni Amboseli, byl založen v roce 1974. Jeho historické počátky ovšem sahají už do roku 1883. Právě tehdy totiž území dnešního parku objevil Joseph Thompson, který byl vůbec prvním Evropanem, který pronikl do doposud neprozkoumaného a nebezpečím opředeného regionu Masajů známého jako Empusel.

Jižní část území získala v roce 1948 statut rezervace s označením „Game Reserve“. Až v roce 1974 získal park pojmenování Amboseli a zároveň se zařadil na Seznam světového dědictví UNESCO. Rozloha parku činí pouhopouhých 392km². Samotný park je ale součástí většího Amboseli ekosystému, jehož rozloha je neuvěřitelných 3000 km².

29. září 2005 keňský prezident Mwai Kibaki svěřil správu parku do rukou rady Olkejuado a kmene kočovných válečníků a pastevců Masajů. Toto se však časem ukázalo jako nešťastné řešení. Dodnes se totiž vláda musí potýkat s jejich pytláctvím na území parku, odkud prakticky zmizela veškerá populace lvů. Masajové totiž lvi loví, protože pro ně představují tradičního protivníka a boj s nimi je součástí masajských tradic.

Právě kvůli tomuto byl park v roce 1993 na dlouhou dobu uzavřen. Další ránu mu v roce 2003 uštědřila obří sucha, která zkomplikovala jeho znovuotevření.  Sucha přišla též v roce 2011, kdy hrozilo jeho další uzavření. Místní fauna a flora se ale jako zázrakem na poslední chvíli vzpamatovaly a tak k uzavření nakonec nedošlo.

Mapa

Park je situován v provincii Rift Valley nedaleko tanzanských hranic, severozápadně od hory Kilimandžáro, na níž je odsud přenádherný výhled. Amboseli leží okolo vyschlého stejnojmenného jezera. Ačkoli se může zdát, že bude jeho okolí pusté, opak je pravdou.

Amboseli se totiž může chlubit zásobami podzemní vody, díky nimž je v okolí vyschlého jezera hned několik rozkvetlých luk, které doplňují palmové a akáciové háje, ale i skalnaté oblasti, bažiny a nekonečné savany. 

amboseli_-_wikipedia.org_800

Zdroj mapy: Wikipedia.org

Nejbližší města

Nejbližším městem národního parku Amboseli je Nairobi, které je zároveň hlavním městem Keni. Toto území na jihozápadě země je také nejhustěji obydleným městem východní Afriky a momentálně v něm žije okolo 3 milionů lidí. Z parku Amboseli se můžete vydat do městečka Namanga nebo Mombasy. Od města Nairobi je Amboseli vzdáleno asi 216 kilometrů.

Vstup a otevírací hodiny

Vstupné do rezervace činí 860 KSH pro dospělého místního občana a 215 KSh pro dítě. Pro ubytované návštěvníky v některé ze zdejších ubytovacích kapacit, činí vstupné 1 030 KSh (dospělý) a 515 KSh (dítě). V případě, že parkem pouze projíždíte a nemáte zde zajištěno ubytování, bude vás stát vstup 80 dolarů (dospělý) nebo 40 dolarů (dítě). Park můžete navštívit od šesti od rána, do půl sedmé do večera.

1_1280_01

Návštěvnost

Keňu ročně navštíví asi 1 200 000 turistů, z toho je zhruba 900 000 těch, kteří si nenechají ujít návštěvu národního parku Amboseli. Velmi suché a horké počasí, stejně jako vysoký počet turistů, kteří park projíždí v autech, džípech nebo na čtyřkolkách i nešetrné spásání trávy dobytkem Masajů v období sucha však dává parku pořádně zabrat a zanechává na něm nesmazatelné stopy.

Ubytování

Ideální doba pro návštěvu a prohlídku parku Amboseli činí zhruba 2 až 3 dny. Během této doby je možné ubytovat se v cenově přijatelnějších kempech a stanových táborech, ale i luxusních (a dražších) Safari Lodges.  Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých městech, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku.

Kempy a lodge

Mezi nejoblíbenější a turisty nejdoporučovanější ubytovací kapacity patří nepochybně Ol Donyo Lodge, Satao Elerai Lodge, Ol Tukai Lodge Amboseli, Sentrim Amboseli Lodge, vila Kibo Amboseli  a kempy Tortilis Camp, Campi ya Kanzi nebo pětihvězdičkový Kilima Safari Camp.

2_1280_01

Tradiční jídlo a pití

Ubytujete-li se v některém z kempů nebo Safari Lodges, těšit se můžete nejen na mezinárodní kuchyni, spousty čerstvého ovoce a zeleniny a křehkého masa, ale také třeba tradiční „čaj o páté“ nebo typickou anglickou snídani, které některé z cenově nákladnější Lodges nabízejí.

Pokud se ale vydáte do některé z masajských vesniček, jejichž návštěva je obvyklou součástí pobytu v parku Amboseli, můžete vyzkoušet některý z místních pokrmů, na něž jsou Masajové obzvláště pyšní. Risknete to?

Základní surovinou Masajů je maso, kterého za den zkonzumují opravdu velké množství. Upravovat ho zvládnou na nespočet způsobů. Vede u nich zejména pečení, dušení, ale i vaření či jeho pojídání zasyrova.

Velmi oblíbená je též ovesná kaše s masem, která ale představuje naprosto nemastný, neslaný a jinak nekořeněný pokrm, který Evropanovi odkojeném na steacích pravděpodobně příliš nezachutná.

Oblíbenou a tradiční „pochoutkou“ je také krev, kterou Masajové pijí přímo z proříznutého hrdla zabitého zvířete. Ti, kdo si na konzumaci čerstvé krve netroufají, ji mohou smíchat s mlékem.

Pokud vás ani toto neláká, pak se nabízí alternativa v podobě Mursiku. Tento nápoj je získáván fermentací mléka s močí a výkaly krav. Tato „pochoutka“ údajně obsahuje minimální množství cholesterolu, proto je vhodná i pro ty, kteří s vysokým cholesterolem bojují. Ochutnáte?

Pokud vám místní nabídnou kozí maso z čerstvě zabitého zvířete, berte to jako velkou poctu. Pokud byste pokrm odmítli, budou to brát jako urážku největšího kalibru.

Ale abychom se nebavili jen o krvi nebo výkalech. Místní vám možná nabídnou k ochutnání pokrm zvaný pošo, což je pro nás – Evropany poněkud přijatelnější kukuřičná kaše, která je ovšem opět bez chuti i závratné vůně.

Day trip

Národní park Amboseli patří sice mezi menší parky, ale díky své poloze a celkově snadné dostupnosti patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější keňské národní parky, v nichž můžete zahlédnout obří kolonie slonů, které jsou typické pro mokřady Enkongo Narok a Olokenya.

Pokochat se můžete také pohledem na jiné savce (hyeny, antilopy, šakalové, buvoli, zebry či žirafy), ale i desítky druhů ptactva, z nichž můžeme zmínit třeba pelikány, pštrosy, supy nebo ledňáčky. Vzácně jsou zde k vidění také nosorožci, lvi, leopardi nebo gepardi.

V samotném parku žije asi 35 lvů, 1500 slonů a mimo něj asi 35000 Masajů se svými stády, která čítající takřka 2 miliony kusů dobytka. Součástí pobytu v národním parku Amboseli je pro mnohé turisty také návštěva tradiční masajské vesnice. Při této návštěvě můžete poznat tradiční masajskou kulturu, jejich zvyky a tradice, ale také ochutnat místní pokrmy.

3_1280_01

Pokud se vám podaří proniknout do některé z tradičních masajských vesniček, můžete si osvojit tradiční metody rozdělávání ohně, zatančit si spolu s Masaji jejich tradiční tanec nebo si dokonce zazpívat jejich písně. Počítat musíte také se snahou prodat vám své vlastnoručně vyrobené výrobky, jejich cena je vše, jen ne nízká.

Během prohlídky parku nezapomeňte navštívit ani pozorovatelnu Observation Hill, jejíž vrcholek vám umožní prohlédnout si široké okolí parku a jeho nevšední krásy. V blízkosti parku je také park Mt. Meru a Mt. Kilimanjaro, které by bylo hřích nenavštívit.

Cesta a doprava 

Do parku je možno vstoupit skrze hlavní bránu Meshanani Gate ležící na silnici Arusha Road. Další možností je brána Remito Gate dostupná přes Emali a silnici Mombasa Road. Přístup ve směru od Mombasy je nejčastěji přes další park Tsavo West bránou Kimana. Součástí parku je také přistávací plocha u Empusel gate. Další jsou k nalezení u Kilimanjaro Bufallo lodge a v Namanga. Přímo na území parku se nachází malé letiště Amboseli Airport.

Nejlepší čas na návštěvu

Ideálními měsíci pro návštěvu rezervace Amboseli je leden a únor. Zavítat zde můžete ale také kdykoli jindy, vyjma měsíců dubna a května, kdy tu prší a silnice jsou zde proto prakticky nesjízdné. Podobná situace může nastat také během měsíců listopadu nebo prosince. Ideální období pro pozorování zvířat přichází od července do srpna.

4_1280_01

Zajímavá fakta 

Zdejší sloni jsou větší než sloni v okolních parcích. Nikdo prozatím nezjistil, proč to tak je.

Na jižní straně parku se na povrch prodraly vrstvy sopečných skal, které byly před stovkami let vytlačené Kilimandžárem a dávají krajině měsíční vzhled.

Aby se z masajských chlapců stali muži, musí vlastnoručně zabít a ulovit lva, čímž snižují jejich populaci, čítající v současné době jen několik málo posledních kusů.

V parku Amboseli žije zhruba 400 druhů ptáků.

Park leží v průměrné nadmořské výšce 1.180 metrů a má rozlohu 392 kilometrů čtverečních.

Roku 1991 se stal park zároveň také biosférickou rezervací.

V parku se nacházejí dva prameny vody, které jsou zásobeny podzemními vodami z tajícího sněhu z úbočí Kilimanžára.

Geografie

Nekonečné pláně začínají národního parku Amboseli začínají na suchém dnu stejnojmenného jezera, které vítá turisty svým deprimujícím vzhledem. Pokud se vydáme jihovýchodněji, pak zahlédneme malá území bujné kvetoucí zeleně, v níž je ukryto několik málo chat. Budeme-li směřovat dále na jih, pak objevíme menší palmový háj, který poskytuje zvířatům dostatek chladného stínu i bujné vegetace k občerstvení. 

5_1280_01

Po obou stranách lesa se rozprostírají bažiny, které na západě střídá menší hora s vyhlídkou, která je známá pod Observation Hill. Na jihu parku nalezneme vrstvy sopečných skal, které sem vytlačilo Kilimandžáro. Právě jedinečný pohled na tuto velkolepou horu s 5 985 m n. m., jejíž vrcholek je většinou zahalený v oblacích, je jedním z důvodů, proč sem míří turisté z celého světa.

Počasí

Národní park Amboseli se nachází v rovníkovém a monzunovém pásmu. Období sucha zde převládají od ledna do března. Dlouhá sucha a horka pak toto místo sužují od července do října. Tato doba je zároveň nejlepším obdobím pro pozorování zvířat, která míří k napajedlům. Období sucha se zde střídá s obdobím dešťů od listopadu do prosince. Více vláhy se parku dostane od dubna do června, kdy ale návštěvu parku z důvodu neprůjezdných cest nedoporučujeme. Průměrné teploty se zde pohybují mezi 20 až 32 stupni Celsia.

6_1280_01

Aktivity

Nejoblíbenější jsou samozřejmě výlety na Safari, při nichž mohou turisté pozorovat z džípů zdejší zástupce fauny i flóry. Lákadlem jsou zejména sloni s obřími kly, ale i kočkovité šelmy a několik desítek druhů ptáků. Velmi oblíbené jsou i výstupy na vyhlídku Observation Hill a návštěva tradičních masajských vesniček.

Dokumenty

Amboseli: Nothing Short of a Miracle (David Lovatt Smith)

A Wildlife Guide and a Natural History of Amboseli (David Western, Jeff Walters, Nancy Hurxthal)

The Amboseli Elephants: A Long-Term Perspective on a Long-Lived Mammal (Cynthia J. Moss,Harvey Croze,Phyllis C. Lee)

Ambush at Amboseli (Karen Rispin)

Amboseli Wimbo (Christy Carroll)

Masajové - bojovníci deště

Keňa - Nejkrásnější místa světa – Dokument na DVD

Africké kočky: Království odvahy

Big Cat Diary - Cyklus z kolekce BBC Earth

Dobrodruh - Videobonus: Národní park Amboseli - Fotograf a cestovatel Adam Lelek v nové docureality o cestách po exotických koutech světa.

Echo - nezapomenutelná slonice - Dokument BBC

Nejlepší zdroje

https://www.amboseli.com/

https://www.kws.go.ke/amboseli-national-park

https://www.lonelyplanet.com/kenya/southern-kenya/amboseli-national-park

https://www.magicalkenya.com/places-to-visit/wilderness-areas/amboseli-national-park/

https://www.kenya-information-guide.com/amboseli.html

Lonely Planet Kenya

Lonely Planet Africa

Další národní parky v Keni

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz