Cocktail

Tsavo – safari a vulkanické prameny

Největší keňský národní park má jméno Tsavo a je rozdělen dálnicí z Mombasy do Nairobi na východní a západní část. Ve Východním Tsavo je pro návštěvníky safari největší atrakcí vodní nádrž Aruba, kolem které se shromažďuje velké množství zvířat. Podobné je to při safari v Západním Tsavo – tam se místo přehrady zvířata stahují k vulkanickým pramenům Mzima. Dvě jezera, vzniklá díky pramenům, jsou oblíbeným stanovištěm hrochů a krokodýlů, které můžete pozorovat v podvodní pozorovatelně. Okolní obří palmy Raphia je zase rájem pro mnoho druhů ptáků. Coby to ale bylo za safari v Africe, kdyby tu nebyli sloni – v parku Tsavo mají navíc zbarvení podle toho, v jakých vodách se koupou. Další zvířata, žijící v parku Tsavo, jsou třeba opice, žirafy, gepardi, zebry a lvi.

bigstock-elephants-tsavo-east-103249526_935

Historie

Národní park Tsavo patří mezi ty vůbec největší a nejnavštěvovanější národní parky v Keni. Jeho úctyhodná rozloha (přes 20 000 kilometrů čtverečných) z něj dělá opravdového velikána a řadí jej k největším světovým parkům světa. Právě pro jeho rozlohu a lepší přehlednost je park rozdělen silnicí a železnicí (její stavba započala v roce 1898) mezi Mombasou a Nairobi na Tsavo West (s rozlohou asi 8 500 km²) a Tsavo East (jeho rozloha činí asi 11 500 km²).

Vůbec první zmínky o parku Tsavo jsou z dubna roku 1948, který je zároveň považován za oficiální rok založení. Ještě v tomtéž roce byl park rozdělen na dvě části – část Tsavo West a Tsavo East. Původní obyvatelstvo – kmeny Orma, Watta a Maasai – byly přestěhovány do okolních částí Voi a Mtito Andei v horách Taita Hills.

Park je domovem nespočtu zvířecích druhů, mezi nimiž se nachází i populace nosorožců. V roce 1970 jich zde žilo asi 25 000. I přes zákaz pytlačení, který byl na území parku vyhlášen v roce 1963, klel počet slonů o deset let později na necelých 8 000 kusů. Dnes jsou zde nosorožci prakticky vyhubeni. Na území parku se jich prohání necelá stovka. Správu nad národním parkem Tsavo převzala organizace Kenya Wildlife Service.

Mapa

Tsavo leží na samém jihu Keni, na hranicích s Tanzanií. Nejvíce turistů míří do západní části parku Tsavo West, která je skvěle dostupná z Nairoby a Mombasy.  V okolí parku, konkrétně v horách Taita Hills, jsou vesnice Voi a Mtito Andei, kde žijí do dnešních dnů původní obyvatelé Keni – kmeny Orma, Watta a Maasai.

mapa_tsavo_1200_01

Zdroj mapy: https://kentzsafaris.com

Nejbližší města

Nejbližším městem národního parku Tsavo je Nairobi, které je zároveň hlavním městem Keni. Toto území na jihozápadě země je také nejhustěji obydleným městem východní Afriky a momentálně v něm žije okolo 3 milionů lidí. Spousta turistů do parku míří také z Mombasy, Voi nebo města Tanga. Mezi menší městečka, která jsou v okolí parku k nalezení patří Marangu, Voi, Usangi, Samburu, Malindi, Arusha nebo Watamu. Nairobi je od parku vzdáleno zhruba 280 kilometrů (cca čtyři a půl hodiny jízdy autem). Do Mombasy je to z parku asi 200 kilometrů (cca 3 a půl hodiny jízdy autem). 

Vstup a otevírací hodiny

Národní park Tsavo je otevřen každý den od 06:30 až do 18:30. Dle informací na internetových stránkách společnosti Kenya Wildlife Services zaplatí turisté, kteří nejsou ubytování uvnitř parku (nebo jeho blízkém okolí) 90 dolarů (dospělí) nebo 40 dolarů (studenti a děti). Pokud jste zde ubytování, pak činí denní vstupné pro dospělé 1200 Ksh nebo 600 Ksh pro dítě nebo studenta. Místní mají vstup 600 Ksh (dospělí) nebo 250 (studenti a děti).

Návštěvnost

Národní park Tsavo navštíví ročně statisíce turistů, kteří sem přijíždí skrze jednu z hlavních bran. Vstup do parku je možná přes Manyani Gate (od města Voi), Bachuma Gate (z Mombasy) nebo Sala Gate (z města Malindi). Do jeho západní části doporučujeme využít brány Chyulu Gate, kam se dostanete pohodlně z Amboseli nebo Mtito Gate z Nairobi či Mombasy.

tsavo1_1280

Většina turistů míří do Tsavo East. Brány do této části jsou blíž a jih parku je zaměřený na masovou turistiku, což je ale pro mnoho cestovatelů odrazující a proto zvolí druhou variantu, která nabízí vyšší šanci na setkání se vzácnými zvířecími druhy, jež zde žijí.

Ubytování

Vzhledem k obří rozloze národního parku Tsavo činí ideální doba pro jeho prohlídku cca 2 až 3 dny. Součástí parku je totiž několik dalších menších rezervací. Během této doby je možné ubytovat se v cenově dostupnějších kempech a stanových táborech ale i luxusních a dražších Safari Lodges.  Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých městech, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku.  

tsavo9_1280

Kempy a lodge

Mezi nejoblíbenější a turisty nejdoporučovanější ubytovací kapacity západní části národního parku Tsavo patří Ngulia Safari Lodge, Kilaguni Safari Serena Lodge, Kitani Severin, Safari Camp / Lodge, Voyager Safari Camp nebo veřejné kempy Kamboyo, Chyulu či Jipe. Pokud plánujete návštěvu východní části parku, pak se můžete ubytovat například v kempech a lodžiích Voi Safari Lodge, Kingfisher Tented Camp, Ndololo Tented Camp,Tarhi Eco Camp, Satao Camp, Epiya Chapeya Tented Camp, Patterson Safari Camp nebo Aruba Ashnil. I zde ovšem naleznete veřejný kemp Ndololo.

tsavo2_1280

Tradiční jídlo a pití

Ubytujete-li se v některém z kempů nebo Safari Lodges, těšit se můžete nejen na mezinárodní kuchyni, spousty čerstvého ovoce a zeleniny a křehkého masa, ale také třeba tradiční „čaj o páté“ nebo typickou anglickou snídani, které některé z cenově nákladnější Lodges nabízejí.

Pokud se ale vydáte do některé z okolních měst a vesniček (Voi nebo Mtito Andei), kam byli vystěhováni původní obyvatelé (kmeny Orma, Watta a Maasai), můžete ochutnat řadu tradičních specialit, mezi které patří třeba nápoj Mursik, kukuřičná kaše pošo nebo skopové maso na nejrůznější způsoby. Například Masajové chovají u stavení rovnou několik koz a ovcí, které zabíjejí primárně pro jídlo.

Třeba takové krávy si ale nechávají pro mnohem zajímavější účely a jen málokdy je porazí pro jídlo. Pokud k tomu přeci jen dojde, kravskou krví ozvláštní nejen jídelníček, které také jí vyzdobí příbytek. Z poraženého zvířete následně zužitkují vše – od masa, přes rohy, které slouží jako nádoby, až po kopyta, z nichž vyrábějí ozdoby. 

tsavo8_1280

Day trip

Rozhodnete-li se navštívit západní část parku Tsavo West, pak si nenechte ujít pozorování volně žijících druhů zvířat, mezi které patří například sloni, nosorožci, hroši, kočkovité šelmy jako lvi, leopardi, gepardi nebo levharti nebo divocí psi, buvoli a krokodýli.

Park má také skvělé podmínky pro pozorování rozmanitých druhů ptáků, jichž zde žije asi na 500 různých druhů. Zajímavou raritou je chřástal polní, který patří mezi ohrožené živočišné druhy. Za návštěvu jistě stojí i vodní plochy nedaleko Kilanguni a Ngulia. Zde se (zejména v období sucha) shromažďuje velké množství zvířat, mezi nimiž zahlédnete třeba krokodýly, hrochy nebo černé nosorožce.

Nevynechejte ani návštěvu zdejších jeskyní a lávových proudů Shetani a pramenů Mzima Sprints. Právě u pramenů Mzima Sprints byla vybudována speciální podvodní pozorovatelna, která umožnila pozorování hrochů při jejich dovádění pod vodou. Bohužel zvířata se v průběhu let přesunula ke vzdálenějšímu konci jezírka. Vzhledem ke kritickému počtu nosorožců černých zde byl zřízen také útulek pro tato zvířata, v němž žije na 50 kusů těchto ohrožených zvířat.

tsavo3_1280

Pokud zamíříte do východní části parku Tsavo East a budete-li mít štěstí, můžete zahlédnout i lvy bez hřívy a „červené slony“. Barva jejich kůže je dána podložím parku, které na sebe během horkých dnů nahazují, čímž se ochlazují. Ve východní části je i monitorované středisko ohroženého druhu antilop hirola.

Zajímavou atrakcí východní části parku je i přehrada Aruba Dam postavená přes řeku Volta. A u rarit a atrakcí ještě chvíli zůstaneme. Právě v Tsavo East se nachází největší lávový proud světa Yatta Plateau, v jehož bezprostřední blízkosti se nacházejí skalní útvary vytvořené vodopády Luggards z nedaleké řeky Galana. V parku je navíc možno dohodnout oblíbené pěší túry.

Cesta a doprava

Do parku Tsavo můžete vstoupit nebo vjet jednou z několika bran. Pokud přijíždíte od Mombasy, budete mít nejblíž bránu Bachuma Gate nebo Mtito Andei Gate. Z městečka Voi se do parku dostanete přes Manyani Gate. Přijíždíte-li z města Malindi, pak směřujte k Sala Gate. Od městečka Manyani se do parku dostanete nejen Manyani Gate, ale i skrze Tsavo Gate.

tsavo4_1280

Západní část parku je potom lépe přístupná branou Chyulu Gate, kam se dostanete pohodlně z Amboseli nebo branou Mtito Gate z Nairobi či Mombasy. Doprava do parku je možná nejen pešky nebo automobilem, ale i letecky. Park nabízí rovnou několik přistávacích a vzletových drah situovaných v částech Vio, Aruba, Satao, Sala, Ithumba, Sangayaya, Mopeo, Bachuma nebo Ziwani, Finch Hattons, Kamboyo, Kilaguni, Jipe a Kasigau.

Nejlepší čas na návštěvu

Ideálními měsíci pro návštěvu národního parku Tsavo je ke konci dešťů, kdy je park oblečen do svěžího zeleného kabátku. Od věci ale není návštěva ani během období sucha, kdy se většina zvířat stahuje k vodním plochám nedaleko Kilanguni a Ngulia. Krátké období sucha zde trvá od ledna do března, dlouhé období sucha je zde potom od července do října. Krátké období dešťů trvá v parku od října do prosince. Dlouhé pak od března do května.

Zajímavá fakta

  • Národní park Tsavo je největší národní park Keni a jeden z největších na celém světě.
  • Zdejší raritou jsou „červení sloni“. Tito sloni mají červenou barvu kůže, protože se na ochranu před sluncem a hmyzem posypávají a válejí v prašné červené půdě.
  • Tsavo East je rovinatější než Tsavo West.
  • Ve východní části parku Tsavo East se nachází největší lávový proud na světě - Yatta Plateau.
  • Rozloha národního parku činí více než 20 000 kilometrů čtverečných. Pro lepší představu je to rozloha Jihočeského a Středočeského kraje dohromady.
  • Zjímavou atrakcí parku je útulek pro nosorožce Ngulia u úpatí kopců Ngulia Hills nedaleko chaty Ngulia.
  • Do Národního parku Tsavo East byly přemístěny antilopy hirola, jejichž jediná přežívající skupina se do té doby vyskytovala nedaleko keňsko-somálské hranice.
  • Mzima Sprints, které pramení do dvou jezer, jsou nejlepší pozorovatelnou hrochů a krokodýlů v celé Keni.

Geografie

Tsavo West je ve své severozápadní části převážně skalnatý a křovinatý. Jeho porost tvoří většinou trnité akácie a baobaby. Součástí západní části parku jsou obří vodní plochy Kilanguni a Ngulia, které představují bohatý zdroj vody pro zvířata, jež se v parku nachází. Prameny navíc nevysychají ani během obřích such. Za zmínku jistě stojí i prameny Mzima Sprints, které jsou útočištěm krokodýlů. Tsavo West se může pochlubit také několika jeskyněmi a lávovými proudy (např. Shetani).

tsavo5_1280

Východní část parku – Tsavo East v sobě zahrnuje přehradu Aruba Dam, která je postavená přes řeku Volta. Zajímavou raritou je i největší lávový proud světa Yatta Plateau. V jeho okolí mohou turisté obdivovat skalní útvary vytvořené vodopády Luggards na řece Galana. Součástí obřího parku Tsavo je několik menších parků a rezervací. Na jihu je park tvořen převážně otevřenými travnatými savanami a polopouštěmi.

Počasí

Národní park Tsavo se nachází v rovníkovém a monzunovém pásmu. Podnebí je na pobřeží je horké a vlhké, směrem do vnitrozemí na plošinách mírnější. Během roku se střídají období krátká a dlouhá období dešťů a sucha. Krátké období sucha zde trvá od ledna do března, dlouhé období sucha je zde potom od července do října. Krátké období dešťů zde trvá od října do prosince. Dlouhé pak od března do května. Roční úhrny srážek činí při pobřeží 1000 - 1200 mm, ve vnitrozemí 500 - 1000 mm. Nejtepleji je zde během od prosince do března.

Aktivity

Nejoblíbenější jsou samozřejmě výlety na Safari, při nichž mohou turisté pozorovat z džípů zdejší zástupce fauny i flóry. Lákadlem jsou zejména „červení sloni“ nebo lvi bez hřívy. Turisty lákají také ohrožení nosorožci černí, pro které zde byl vytvořen speciální útulek i podvodní pozorovatelna (u pramenů Mzima Sprints).

tsavo6_1280

Za návštěvu jistě stojí i působivý lávový proud Shetani, který je vlastně pozůstatkem sopečné erupce, k níž došlo před více než 200 lety. Pokud chcete zvýšit šance na spatření zvířete, vydejte se k bažinám Kanderi Swamp nedaleko od hlavní brány Voi Gate. Vaši pozornost si zaslouží také skála Mudanda Rock, tyčící se nad přírodní nádrží, která v období sucha láká především slony.

Vynechat byste neměli ani návštěvu největšího lávového proudu na světě Yatta Plateau a ani překrásné skalní útvary vytvořené vodopády Lugards Falls na řece Galana River.

tsavo7_1280

Dokumenty

The Movements of Leopards in Tsavo National Park (Patrick Hume Hamilton)

The Man Eaters of Tsavo: And Other East African Adventures (John Henry Patterson, ‎Frederick Courtney Selous)

Tsavo National Park (Cynthia Hunter)

Ghosts of Tsavo: Stalking the Mystery Lions of East Africa (Phillip Caputo)

The Man-eating lions of Tsavo (Luit. Col. J. H. Patterson)

The Tsavo story (Daphne Jenkins Sheldrick)

Mapy a průvodce - ABCD VIDEO - Národní parky východní Afriky

The Lions of Tsavo (James L. Haley)

East Africa (Mary Fitzpatrick, ‎Tim Bewer, ‎Matthew Firestone)

Nejlepší zdroje

https://www.tsavopark.com/

https://www.kws.go.ke/content/tsavo-east-national-park

https://www.tsavonationalpark.co.ke/

https://www.expertafrica.com/kenya/tsavo-east-national-park

https://www.kenya-information-guide.com/tsavo-east-national-park.html

Další národní parky v Keni

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz