Cocktail

Lake Nakuru – nosorožci tří barev

Milovníci nosorožců zbystřete – váš milovaný tvor se právě teď volně prohání po savanách keňského parku Lake Nakuru. A to hned v několika vydáních! V této vládní rezervaci pro nosorožce se klidně pase nosorožec bílý vedle nosorožce černého, zatímco nosorožec šedý se vyhřívá opodál. Safari v Africe, zvlášť pak safari v Lake Nakuru, je barevná podívaná, právě tady totiž potkáte ještě plameňáka bílého i růžového. Vaši jízdu terénním vozem vám zpestří ještě stáda žiraf, zeber, buvolů či gazel. Pokud ale někomu slíbíte, že mu přivezete to, co vám první cvrnkne do klobouku, dejte si pozor, aby to nebyl leopard v korunách stromů.

bigstock-black-rhino-in-nakuru-park-101344358_935

Historie

Pýcha Keni -  i tak se mnohdy přezdívá národnímu parku Lake Nakuru, jehož založení se datuje k roku 1961. Rozloha parku činí zhruba 180 kilometrů čtverečných, přičemž samotné jezero má úctyhodných 62 km2. Součástí jezera je ústí tří řek Njor, Enderit a Makalia, jejichž vzájemné spojení tvoří okouzlující vodopády. Jezero postupně získávalo ochranu až do roku 1999, kdy si svět naplno uvědomil jeho přednosti a význam pro přežití ohrožené africké fauny i flóry.

Za velkého přispěné UNESCA i soukromých investorů byl park postupně oplocován, což mělo zvýšit jeho ochranu před nenechavými zemědělci, kteří měli tendence z parku postupně ukrajovat jeho úrodnou půdu a přetvářet ji ve vlastní bohatství. Zajímavostí tohoto místa je totiž skutečnost, že Lake Nakuru se nachází v bezprostřední blízkosti městské aglomerace. Můžeme tak směle tvrdit, že jde o unikátní příměstskou Zoo, situovanou v překrásné africké krajině.

Mapa
lakenakuru_map1_737

Zdroj mapy: https://www.shoortravel.com 

Park leží okolo jezera zvaného Nakuru, které se nachází v blízkosti stejnojmenného města. Lake Nakuru je součástí provincie Rift Valley a jeho souřadnice jsou 0°22′ j. š., 36°5′ v. d. Od města Nairobi je Lake Nakuru vzdáleno asi 140 km severozápadně.

Nejbližší města

Národní park je součástí města Nakuru, které je čtvrtým největším městem Keni. Leží v nadmořské výšce 1 850 m a má zhruba 300 000 obyvatel. Další blízká města, nacházející se v okolí Lake Nakuru, jsou Mawanga, Tabuga nebo Elmenteita na jihu. Od města Nairobi je Lake Nakuru vzdáleno asi 140 km severozápadně.

Vstup a otevírací hodiny

Vstupné do rezervace činí 860 KSH pro dospělého místního občana a 215 KSh pro dítě. Pro ubytované návštěvníky v některé ze zdejších ubytovacích kapacit, činí vstupné 1 030 KSh (dospělý) a 515 KSh (dítě). V případě, že parkem pouze projíždíte a nemáte zde zajištěno ubytování, bude vás stát vstup 60 dolarů (dospělý) nebo 35 dolarů (dítě). Za vozidlo si připlatíte 200 KSh.

1_1280

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příjezd do parku je možno přes některou ze tří vstupních bran. Hlavní brána směrem od Nakuru je nejfrekventovanější, protože leží nejblíže největšímu kempu, který v parku najdete, a můžete se zde vybavit i mapou a získat důležité informace.

Bránu naleznete zhruba 6 kilometrů na jih od města Nakuru. Další dvě brány (Lanet gate a Nderit gate) již nejsou tolik frekventované. Součástí parku je také přistávací plocha Naishi. Park můžete navštívit kdykoli mezi čtvrtou hodinou ranní a šestou večerní.

Návštěvnost

Keňu ročně navštíví asi 1 200 000 turistů, z toho je zhruba 750 000 těch, kteří si nenechají ujít návštěvu národního parku Lake Nakuru. Počasí, stejně jako vysoký počet turistů však dává parku pořádně zabrat a zanechává na něm nesmazatelné stopy.

Ubytování

Ideální doba pro návštěvu a prohlídku parku Lake Nakuru činí zhruba 2 až 3 dny. Během této doby je možné ubytovat se v kempech a luxusních Safari Lodges. K dispozici jsou samozřejmě také cenové dostupnější varianty ubytování.

2_1280

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých oblastech či v samotném městě Nakuru, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku. Z mnoha rozličných důvodů však není povoleno do parku vstupovat, ale pouze jím projíždět ve vlastní či pronajatém vozidle.

Kempy a lodge

Mezi nejoblíbenější a turisty nejdoporučovanější ubytovací kapacity patří nepochybně Flamingo Hill Camp, Lake Nakuru Sopa Lodge, Lakira Camp, Maili Saba Camp, Sarova Mara Game Camp nebo Lake Nakuru Flamingo Lodge.

3_1280

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tradiční jídlo a pití

Město Nakuru, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází také národní park Lake Nakuru, obývají v drtivé většině Kikujové, kteří představují největší etnickou skupinu v Keni. V roce 1994 jich zde žilo údajně na 5 347 000!

Je zvykem, že každá komunita v Keni si vaří své vlastní jídlo. U Kikujů převládá především vařená, smažená, ale i rozemletá kukuřice, proso, čirok, zelenina a maso. Mezi nejčastější a nejoblíbenější jídla patří ugali a nyama choma.

4_1280

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud se blíže podíváme na pokrm Ugali, pak zjistíme, že jeho základem je kukuřice, mouka a voda. Pro lepší konzistenci se do něj přidává také škrob. Velmi zjednodušeně můžeme pokrm přirovnat k ovesné kaši nebo těstu.

Naproti tomu základem pokrmu Nyama choma je maso z ovce nebo kozy, které se pomalu peče na otevřeném ohni. Co se nápojů týče – Kikujové konzumují velké míře zejména kozí a ovčí mléko.

Day trip

Národní park Lake Nakuru je známý především svým obrovským množstvím plameňáků malých i růžových, jejichž celkový počet je odhadován na jeden až dva miliony. Pokud už vás přestane pozorování plameňáků bavit, zaměřte svou pozornost na kolonii orlů, volavek nebo rybolovné ledňáčky.

A od ptáků se postupně přesuneme k dalším zvířatům, jichž je v parku nepočítaně. Během safari projížděk můžete narazit rovnou na několik exemplářů vzácné žirafy Rothschildovy, oryxe, hrocha, prasete bradavičnatého nebo oba druhy nosorožců. V současné době zde žije asi 25 černých nosorožců a asi na 70 bílých nosorožců. Narazit ovšem můžete také na gepardy, buvoly, gazely Thomsonovy a bahnivce kaferské.

5_1280

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud se vydáte na jednodenní safari výlet, můžete spatřit nejen výše uvedené zástupce africké fauny, ale dostanete se také k přenádherným Makalia vodopádům a řece Great Rift Valley. Během výletu jistě neminete ani okouzlující jezera Naivasha a Elmenteita, která se táhnou podél hlavní prohlídkové trasy. Velmi příjemně vás jistě překvapí i zdejší vegetace, jež podle odhadů čítá na 550 odlišných druhů rostlin rozmanitých tvarů, barev a vůní.

Cesta a doprava

Výchozím bodem pro drtivou většinu turistů, kteří do parku Lake Nakuru míří, je stejnojmenné město Nakuru. K bráně vede upravená asfaltová cesta v délce 4 kilometry.  Jak již bylo zmíněno výše, do parku je umožněn pouze vjezd automobilem. Existuje zde ovšem i přistávací plocha pro malá soukromá letadla nebo vrtulníky.

Nejlepší čas na návštěvu

Pokud do parku cestujete především za koloniemi plameňáků, měli byste vědět, že intenzita jejich výskytu se liší dle zásaditosti vody, v níž zde žijí. Pokud v parku více prší, sníží se zásaditost vod a tím také množství řas, jimiž se plameňáci a další ptáci živí. Z tohoto důvodu mohou migrovat do okolních jezer (např. jezera Bogoria nebo Natron).

Ideální proto je, pokud si cestu do Lake Nakuru naplánujete na suché a horké období, jež zde panuje především během měsíce ledna a února. Nejen, že se během tohoto období rapidně zvyšuje šance na to, že uvidíte ptáky během hnízdění, velkou výhodou je též skutečnost, že v období sucha je v parku přítomno minimum komářích kolonií. Vaše prohlídka tak bude opět o něco komfortnější.

6_1280

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud vás ale naopak láká sledování suchozemských zvířat, pak cestu do parku naplánujte na duben či květen, kdy je zde sice vyšší výskyt dešťů, na druhou stranu však právě čerstvá voda přitahuje suchozemské savce, které můžete v parku slevovat. Právě během měsíců dubna a května existuje také vysoká pravděpodobnost, že v parku uvidíte nově narozená mláďata. 

Zajímavá fakta

Lake Nakuru je alkalickým jezerem, které vyniká především svou mělkou povahou. Jezero je obklopeno hustými porosty stromů, travnatými pláněmi a na severu je dokonce ohraničeno kráterem Menengai.

Součástí parku je také nově zřízená „Svatyně nosorožců“ – jediná svého druhu v Keni.

Lake Nakuru je jedním z parků, kde je tolerováno používání vlastních dopravních prostředků.

Nejpočetnějším druhem na jezeře Nakuru je plameňák malý (Phoeniconaias minor), který váží pouhé dva kilogramy.

Díky oplocení parku se stali leopardi jeho novými pány. Pro jejich způsob lovu je v okolí jezera ideální prostředí.

Součástí národního parku Lake Nakuru je ozbrojená stráž a monitorovací systém.

První dvojice nosorožců byla do parku vysazena v roce 1986. Dnes zde naleznete populaci více než 60 nosorožců černých a 40 nosorožců bílých.

Kvůli oplocení a omezenému prostoru zde prakticky nenarazíte na slony, kteří potřebují prostor k migraci.

Geografie

Národní park Lake Nakuru leží v malebné zalesněné krajině, jejíž součástí jsou mokřiny, skalnaté útesy i otevřené plochy. Voda v jezeře je alkalická a její pH se pravidelně mění. Na severu je park ohraničen kráterem Menengai, na severovýchodě jde o kráter Bahati Hills, Lion Hill se nachází na východě, kráter Eberu na jihu a tuto překrásnou přírodní scenerii uzavírá sráz Mau na západě. Do jezera ústí 3 řeky: Njor, Enderit a Makalia s vodopády, které jsou oblíbeným turistickým cílem.

7_1280

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Počasí

Podnebí a počasí v Keni je závislé na zeměpisné šířce, vzdálenosti od moře nebo velkých jezer, ale i charakteru převládajících větrů. Obecně lze říci, že v městě Nakuru panuje celoročně příjemné klima, přičemž měsíce únor a březen jsou nejteplejší z celého roku.

Nejchladněji bývá mezi červencem a srpnem a nejvíce vláhy je možno očekávat ve vyšších nadmořských výškách, kde spadá více srážek. V Keni se navíc střídají pouze období dešťů a období sucha. Nejdeštivěji je od dubna do června a slabší období dešťů je od října do prosince. Průměrné teploty se zde pohybují mezi 20 až 32 stupni Celsia. 

Aktivity

Největším lákadlem národního parku Lake Nakuru jsou již zmíněné safari vyjížďky a pozorování zástupců zdejší fauny a flóry. Nezapomenutelná je též návštěva zdejších vodopádů a několika vyhlídkových míst, jež jsou po parku rozesety.

Dokumenty

Emotionale Momente: Der Lake Nakuru in Kenia – knižní publikace

Masajové - bojovníci deště

Keňa - Nejkrásnější místa světa – Dokument na DVD

Lake Nakuru Kenya: Ornithologists' Paradise – knižní publikace

Africké kočky: Království odvahy

Big Cat Diary - Cyklus z kolekce BBC Earth 

Nejlepší zdroje

https://www.kws.go.ke/lake-nakuru-national-park

https://www.lonelyplanet.com/kenya/the-rift-valley/lake-nakuru-national-park 

https://www.africanmeccasafaris.com/travel-guide/kenya/parks-reserves/lake-nakuru

Další národní parky v Keni

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz