Cocktail

Safari v Gabonu – místo posledního afrického ráje

bigstock-mandrill-close-up-portrait-ma-260726080_1000

Gabon, dříve Gabun, oficiálně Republika Gabon, najdete u západního pobřeží Afriky. Žije zde něco přes 1 500 000 obyvatel a až do roku 1960 šlo o francouzskou kolonii. Hlavním městem Gabonu je Libreville a nejvyšším bodem je hora Mont Bengoué, kterou najdete v nadmořské výšce 1070 metrů. Gabon na severozápadě sousedí s Rovníkovou Guineou (322 km), na severu s Kamerunem (279 km) a na západě s Republikou Kongo (1523 km).

Pokud cestujete za safari zážitky, měl by být Gabon součástí vašeho itineráře. Najdete zde třináct větších a menších národních parků a nespočet rezervací. Přírodovědec Mike Fay jeden z parků – konkrétně národní pak Loango označil za poslední ráj Afriky. Pokud chcete poznat přírodu ve své panenské podobě, její roztodivné obyvatele, krásu a unikátnost, pak musíte právě sem. Nikde jinde na světě dnes totiž už nenajdete, to, co se skrývá v západním Gabonu a jeho parcích.

Safari v Gabonu je unikátní v tom, že můžete pozorovat africká zvířata, prodírat se mangrovníkovými porosty, objevovat laguny se svým jedinečným ekosystémem, rybařit anebo pozorovat velryby. To vše a ještě mnohem víc národní parky v Gabonu nabízejí.

Co byste měli vědět o cestování na safari

V první řadě si uvědomte, že safari není zoologická zahrada a nic tam není jen tak „na oko“. Vše je tak skutečné, jak si to jen dokážete představit. Zvířata, průvodci, ale i případné nebezpečí, které vám může hrozit, pokud nedodržíte základní pravidla a zásady, jak se během safari chovat a kde se pohybovat.

Mějte na vědomí, že zkušení průvodci jsou tu od toho, aby vám v parku ukázali pokud možno co nejvíc zvířat a jednotlivých ekosystémů. Mají ale zároveň chránit vaše zdraví a v neposlední řadě i životy. Proto se bez výjimek držte jejich rad a doporučení. Africká příroda je  přenádherná. Její obyvatele impozantní, pokud ale uděláte byť jen jedinou chybičku, můžete se rázem ocitnout ve značném nebezpečí.

Na druhou stranu se není čeho bát. Pokud dodržíte pokyny průvodců, dobře se na safari připravíte, zvládnete ho levou zadní a odnesete si odsud nezapomenutelné zážitky. Safari v Africe je vhodné pro zkušené turisty, ale i pro jejich méně zkušené kolegy. Výjimkou nejsou ani parky, kde si na své příjdou děti.

Ať už se vydáte do národního parku Loango, kde na vás čeká vůbec ten nejbohatší ekosystém a panenská, téměř nedotčená příroda, anebo zavítáte do divočejšího NP Akanda, Biringou, Ivindo, Lopé, Mayumba, Minkebe, Monts de Cristal, Moukalaba Doudou, Mwagne, Plateaux Batéké nebo Pongara, rozhodně nebudete litovat. Kromě zvířat a divoké přírody možná také zjistíte, jak zde žijí původní kmeny, dozvíte se mnohé o ochraně přírody a jejich ohrožených druhů a vyzkoušíte si to, jaké to je usínat za zvuků pravé a nefalšované divočiny.

bigstock-the-common-hippopotamus-hippo-253660270_1000

Kolik bude takový výlet stát?

Počítejte s tím, že cesta to nebude nejlevnější. Odměnou vám ale budou nezapomenutelné zážitky, které jednoduše zažijete jen zde. Pokud budete do některého z Gabonských národních parků cestovat na vlastní pěst, připravte si alespoň 1000 dolarů na samotné vstupy a ubytování v kempech nebo lodgích. Levná nebude ani letenka a vízum, která vás může vyjít na dalších cca 400 dolarů.

Pokud nepatříte mezi zkušené cestovatele a budete klidnější ve chvíli, kdy budete mít ubytování, dopravu a průvodce zajištěné, využijte speciální safari zájezdy sestavené největšími odborníky na safari v Gabonu.

Ceny takovéhoto leteckého zájezdu se šplhají nad hranici sta tisíc korun. Na druhou stranu se ale nemusíte prakticky o nic starat. Budete mít zajištěný transfer z letiště k parku, vstup do něj, ubytování, ale i stravu a služby průvodce. Zárukou spokojenosti bude nespočet zážitků i vyvážený program od zkušených znalců.

Jaké očkování potřebujete

Při příjezdu do země se musíte prokázat očkováním proti žluté zimnici a choleře. Další očkování nejsou povinná, ale doporučená. Doporučujeme se proto naočkovat také proti břišnímu tyfu. Toto očkování je prováděno jednou vakcínou, která poskytuje ochranu na 3 roky. Přeočkování je pak možné na žádost cestovatele v případě potřeby.

Kromě toho si překontrolujte také očkování proti tetanu, které je sice v České republice povinné, mnoho lidí ale na jeho obnovu zapomíná. Přeočkování proti tetanu se u nás provádí po 10 až 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Za zmínku stojí i očkování proti žloutence typu A, které lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců. Využít můžete i kombinované vakcíny, která zahrnuje jak očkování proti typu A, tak také očkování proti žloutence typu B.

Toto očkování je prováděno skrze tři dávky, přičemž dvě vám lékař píchne přímo před odjezdem. Ochrana před žloutenkou je v případě kombinované vakcíny dlouhodobá, u některých jedinců dokonce celoživotní

Před cestou do Afriky zvažte také očkování proti obrně. Toto očkování se provádí podáním 3 dávek inaktivované vakcíny v intervalech 1-2 měsíců.

Jak získat víza

Po příletu do Gabonu je potřeba předložit platné vízum a cestovní doklad. Tento doklad musí být platný ještě šest měsíců po návratu zpět do České republiky. Vízum získáte například na velvyslanectví Gabonu v Berlíně nebo Paříži. Cena víza začíná na 3 400 korunách. Každý cestovatel musí předložit při vstupu do Gabonu zpáteční letenku (jízdenku), resp. doklad osvědčující zajištění pokračování cesty do další destinace. Migrační služba na mezinárodním hraničním přechodu může požadovat potvrzení o rezervaci ubytování.

Velryby, rybaření i opice

A co můžete v gabonských národních parcích vidět a zažít? Kromě tradičních afrických zvířat se můžete těšit také na pozorování velryb, rybaření, proslul surfující hrochy, které na svých fotografiích pro Natinal Geographic zachytil přírodovědec Mike Fay, nespočet druhů opic, z nichž některé druhy jsou chráněné a téměř na pokraji vyhynutí, ale i krokodýly nebo další zástupce africké fauny a flóry.

Po náročném dni, který bude plný nezapomenutelných zážitků, se ubytujete v některém z kempů nebo lodgií, kde máte možnost ochutnat řadu gabonských specialit. Mezi ty nejzajímavější a nejchutnější patří třeba hořčičné kuře s česnekem, cibulí a citrónovou šťávou nebo kuře s piniovými oříšky. Nezapomeňte ochutnat ani pečené banány s pokryté chlebovými drobky, se zakysanou smetou a hnědým cukrem.

Nejlepší safari parky v Gabonu

 • Akanda
 • Biringou
 • Ivindo
 • Loango
 • Lopé
 • Mayumba
 • Minkebe
 • Monts de Cristal
 • Moukalaba Doudou
 • Mwagne
 • Plateaux Batéké
 • Pongara
 • Waka

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz