Cocktail

Národní park Loango

bigstock-gorilla-in-gabon-endangered-ea-250338073_3500

Mystické místo, kde patří ekosystém k těm vůbec nejbohatším na světě, poslední ráj Afriky jak národní park Loango nazval přírodovědec Mike Fay, ale i surfující hroši. Tohle všechno najdete mezi lagunami Ndogo a Nkomi, které jsou situovány na západním pobřeží Afriky, ve státě Gabon.

Gabon leží v západní části střední Afriky u Guinejského zálivu, jednoho z největších zálivů světa. Národní park Loango tvoří savany, nedotčené pláže, lesy, mangrovníkové ostrovy, mokřady, laguny a oceán, který zde vládne svou neuvěřitelnou silou. Loango je poměrně mladým parkem, vyhlášeným v roce 2002. Do té doby šlo o rezervaci na ochranu místní fauny.

Historie

Vůbec první zmínky o rezervaci Loango pochází z roku 1956. Právě tehdy zde totiž byly vytvořeny první regionální stanice na ochranu zdejší fauny a flóry. Za národní park bylo toto území prohlášeno v roce 2002 tehdejším prezidentem Omarem Bongo Ondimbaou. K této vítané změně přispěl také přírodovědec Mike Fay, který místo nazval Africa´s last Eden.

Kromě národního parku Loango vzniklo dalších dvanáct národních parků menšího rozsahu a ekoturistika se stala pro Gabon významným zdrojem příjmů. V parku najdete jen minimum vesnic, většina z nich je totiž soustředěna druhém břehu laguny Ngove. Co ale parku chybí, co se obyvatelstva týče, to hojně doplňuje místní zvěř. Narazit zde můžete na nespočet mořských ptáků i volně žijících mořských savců, slony, buvoly

Mapa

Národní park Loango najdete mezi lagunami Ndogo a Nkomi, které jsou situovány na západním pobřeží Afriky. Park je součástí Gabonu, přesněji řečeno Republiky Gabon, kterou obývá více než 1 500 000 stálých obyvatel. Kromě příjmů z eko turistiky je pro místní velice významný také průmysl (například lisování olejů). Na severozápadě Gabon sousedí s Rovníkovou Guineou (322 km), na severu s Kamerunem (279 km) a na západě s Republikou Kongo (1523 km). Svůj název a také nezávislost na Francii získal Gabon v roce 1960.

Nejbližší města

Nejbližšími městy národního parku Loango je Petit Loango, Setté Cama, Iguelo, Orali a Omboué. 

Vstup a otevírací hodiny

Do přístavu, který se nachází v blízkém městě Omboué, se můžete dostat lodí po řece Mpivié nebo přiletět rovnou do Iguela, které se nachází blízko národního parku Loange. Letadlem se do Port Gentil nedaleko parku dostanete i pravidelnou linkou vypravovanou z hlavního města Gabonu Libreville. Z Port Gentil můžete jet vodním taxi nebo se nechat vyzvednout personálem z Loango Lodge. Vstupné do parku činí 5000 CFA, což je asi 7,50 Eur.

bigstock-close-up-humpback-whale-tail-w-229868488_1000

Návštěvnost

Národní park Loango navštíví ročně statisíce turistů, kteří sem přijíždí skrze jednu z bran. U tohoto národního parku je potřeba zmínit, že samotná cesta k něj je zážitkem samo o sobě. Cesta sem vede pouze po řece anebo vzduchem – letadlem z hlavního města Liberville.

Ubytování

Rozloha národního parku Loango činí 1 550 km². Proto je dobré se sem vypravit alespoň na dva dny a jednu noc. Během této doby je možné ubytovat se v cenově dostupnějších kempech a stanových táborech ale i luxusních a dražších Safari Lodges. Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých městech, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku. 

Kempy a lodge

Ubytovat se můžete v několika kempech a lodžiích. Mezi nejoblíbenější ubytovací kapacity patří luxusní Loango Lodge, kde je součástí ubytování také bazén. Levnější a méně komfortnější je kemp Tassi Savannah Camp nebo Pte Ste Catherine Beach Camp.

Tradiční jídlo a pití

Gabon je bývalou francouzskou kolonií, proto zda najdete značný francouzský vliv také v místní kuchyni. Vyhlášení francouzské speciality si můžete dát ve všech větších městech anebo hotelech či dalších ubytovacích zařízeních zaměřující se na hosty ze zahraničí. Ve venkovských oblastech je kuchyně založena na manioku a rýži.

Z masa obyvatelé Gabonu konzumují kuřecí maso, ryby, ale i maso z antilopy, divokých prasat anebo opic. Oblíbená je i velice pikantní pasta ze zeleného pepře. Mezi další potraviny, které v Gabonské kuchyni nesmí chybět patří banány, papája, mango, ananas, kokosové ořechy, avokádo, arašídy, kukuřice, rajčata a lilek.

bird-2776251_1280_1280

Mezi gabonské speciality a tradiční pokrmy patří například Atanga – ovoce, které se obvykle konzumuje vařené a natírá se na chléb. Z pečiva tady dostanete i Beignets – hluboce zmrazené kousky, které jsou v Gabonu ale poměrně běžné. Kapitolou samou o sobě je sušené maso, které konzumují zejména na venkovských oblastech. Oblíbený je i pokrm Fufu z manioku. Naopak Nyembwe je kuře s piniovými oříšky.

A u kuřete ještě chvíli zůstaneme. Neméně oblíbené je i hořčičné kuře s česnekem, cibulí a citrónovou šťávou. Místní hojně konzumují masové polévky a jako zákusek si dávají tzv. „Congo Chewies“. V jejich jídelníčku nechybní ani mořské plody a uzené ryby. Pokud budete do Gabonu cestovat, jistě nezapomeňte ochutnat pečené banány pokryté chlebovými drobky, se zakysanou smetou a hnědým cukrem.

Day trip 

Ekosystém v Loango patří k těm vůbec nejkomplexnějším a nejbohatším ve Střední Africe. Proto zde najdete mangrovy, pláže s kokosovníky, které mají rádi sloni, poříční les, konžský prales a vnitrozemský prales s obrovskými stromy a tropickými mýtinami. Pozorovat zde můžete nejrůznější druhy zvířat (např. pralesní slony, buvoly, červená prasata s chlupatýma ušima) i „surfující hrochy“. Součástí parku je také laguna Iguéla o rozloze 220 km², kde můžete vidět krokodýly, sitatungy, mnoho druhů opic, velká hejna ptáků, gorily západní a nížinné a šimpanze. Od poloviny července do poloviny září tady můžete také pozorovat velryby.

elephant-279505_1280_1280

Nejlepší čas na návštěvu 

Ideální doba pro návštěvu národního parku Loango je od června do září, kdy zde panuje období sucha. Pokud milujete horké počasí, pak se sem vydejte od května do června (okolo 30°C). Ostatní měsíce bývá v Gabonu pod mrakem a hrozí častější srážky. Pokud chcete pozorovat želvy, zamiřte sem od srpna do května. Pozorování velryb je možné od července do září. Od srpna do dubna můžete rybařit. Vysoká šance na to, že se na zdejších plážích objeví savci je od srpna do dubna.

Zajímavá fakta

 • Abyste mohli do země vycestovat, musíte mít cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po vycestování a platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Mezinárodní očkovací průkaz je kontrolován při vstupu do země.
 • Park se nachází mezi dvěma velkými lagunami  Nkomi a Ndogo.
 • Fotografie „surfujících hrochů“ pro National Geographic vznikly právě zde.
 • Národní park Loango je jedním z nejzajímavějších, nejrozmanitějších, ale zároveň nejdivočejších národních parků Afriky.
 • Součástí parku je jen jedna lépe vybavená ubytovací kapacita.
 • Gabon je domovem západních nížinných goril a téměř 200 druhů savců a 600 druhů ptáků.
 • V národním parku Loango máte možnost vidět menší lesní slony, červené lesní buvoly, červené prase s chlupatými ušima, krokodýly, různé opice, obrovské množství ptáků, velryby,  hrochy, gorily západní  a nížinné a šimpanze.

Geografie

Gabon leží na západním pobřeží Afriky u Guinejského zálivu. Na severu sousedí s Rovníkovou Guineou a Kamerunem, na východě a jihu s Republikou Kongo, s níž má nejdelší hranici. 240 km západně od pobřeží leží Svatý Tomáš a Princův ostrov. Zajímavostí je, že se Gabon rozkládá po obou stranách rovníku. Zdejší pobřežní nížina proniká daleko do vnitrozemí, protéká jí 1 200 km dlouhá řeka Ogooué. Její údolí rozděluje plošina na severní a jižní část. Na severu se rozkládá vysočina Monts de Cristal. Na jihu se nachází pohoří Chaillu. V zemi jsou také tři krasové oblasti s nespočtem jeskyní. Deštný prales pokrývá 85 % rozlohy země. Na východě se nachází nejvyšší hora země Mont Bengoué s nadmořskou výškou 1 070 m n. m. Národní park Loango pak tvoří savany, nedotčené pláže, lesy, mangrovníkové ostrovy, mokřady, laguny a oceán.

monkey-2790452_1280_1280

Počasí

Při cestách do Gabonu je potřeba počítat s velmi vlhkým podnebím. Krátké období sucha tady panuje od června do srpna. V centrální části a na jižním pobřeží jsou teploty nižší během suššího období. Nejteplejší období je od května do června, kdy se teploty šplhají ke 30°C, od června do září je zde o něco chladněji, průměrné denní teploty se pohybují kolem 24 – 26°C. Množství slunečního svitu není velké, je zde často zataženo.

Aktivity

Mezi nejoblíbenější aktivity, kvůli kterým lidé do parku jezdí, je jistě safari. Zúčastnit se ale můžete také pravidelně pořádaných kulturních exkurzí. Kromě pěšího safari vás jistě zaujme pozorování velryb, suchozemské expedice, rybolov nebo jízda na kajaku. Vydat se také můžete na exkurze do sousedního Akaka Bush Campu nebo se dozvědět něco více o záchranně ohrožených goril nížinných. Pro milovníky odpočinku, válení na pláži a koupání je zde k dispozici plážový tábor Cathérine. Pokud byste si odsud chtěli domů něco dovézt, pak doporučujeme suvenýry vyráběné přímo místními obyvateli.

turtle-2201433_1280_1280

Dokumenty

 • History of Loango, Kakongo, and Other Kingdoms in Africa (Liévin-Bonaventure Proyart)
 • Central Africa to 1870: Zambezia, Zaire and the South Atlantic (David Birmingham)
 • Gabon: the development of a nation (Marc Aicardi de Saint-Paul)
 • Colonial Rule and Crisis in Equatorial Africa: Southern Gabon (Christopher John Gray)

Nejlepší zdroje

https://www.loango-tourism.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/Loango_National_Park

https://www.zambezi.com/locations/loango/

https://wikitravel.org/en/Loango_National_Park

https://www.livingstone.cz/prakticke-informace/informace-o-destinacich-a-fotogalerie/gabon

https://www.mojeafrika.cz/informace-narodni-parky---gabon-100022_100241_0

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz