Cocktail

Delta Okavanga – přírodní div Afriky

Delta Okavanga se právem řadí mezi ta nejkrásnější místa Afriky i mezi sedm jejích přírodních divů nebo na seznam UNESCO. Řeka Okavango se táhne 1 500 kilometrů a tady její pouť končí. Vytváří tu nenapodobitelnou vnitrozemskou deltu, která mění poušť v život. Proto sem turisté jezdí obdivovat celou plejádu rostlin i živočichů. Tady je to prostě paráda.

okavango_-_1._1000

Vydáte-li se k deltě především za zvířaty, potkáte tu s největší pravděpodobností slona afrického, psa hyenovitého, hyenu čabrakovou, antilopu, hrocha, zebru, krokodýla a ohromné množství druhů ptáků. Pokud se zajímáte o domorodé kmeny, poblíž delty žijí i kmeny Dceriku, Wayeyi nebo Hambukushu i křováci Bugakhwe či ǁanikhwe.

V době svého nejvyššího stavu, tedy v období od června do srpna, zaujímá řeka Okavango v tomto místě asi 15 000 km2. Právě v tomto období se sem stahuje neuvěřitelné množství divoce žijících zvířat – údajně jde o zhruba 200 tisíc velkých savců, další jsou pak menší zvířata a ptáci.

Historie

Oáza v poušti tu nebyla vždy. Dříve se Okavango, které prošlo Angolou a Namibií, vlévalo do nemalého jezera Makgadikgaki. To však zhruba před 10 tisíci lety vyschlo a zbyly po něm jen menší vodní plochy. Řeka Okavango tak nyní teče přímo do poušti Kalahari, v níž si vytváří nejrůznější kanály a kanálky a mezi nimi pochopitelně dochází k tvorbě ostrůvků.

Mapa

Delta Okavanga se nachází na severu Botswany v blízkosti Národního parku Chobe. Souřadnice místa jsou -19.298183 j. š. a 22.672485 v. d. 

mapa_delta_okavanga_3955

Zdroj obrázku: https://bit.ly/2vq7zo5

Nejbližší města

Nejbližším městem je zřejmě Maun, páté největší město Botswany, považované za turistické centrum země. Najdete tu nejrůznější druhy ubytování, nemocnici i možnost nákupu. Z dalších, i když menších, zmiňme třeba Nokaneng nebo Sehithwu.

Vstup a otevírací hodiny

Do oblasti delty pochopitelně může kdykoli, otevírací hodiny tu nejsou. Obvykle se ale turisté řídí tím, kdy začínají a končí prohlídky s průvodcem. Stejně tak je to s placením za návštěvu – zaplatíte průvodci, ceny se samozřejmě liší v závislosti na délce výpravy a na tom, co je v ceně, případně na tom, jak je expedice koncipována – zda je vhodná k focení, k výletu s dětmi, zda se vydáte autem, na koni nebo pěšky.

okavango_-_2._1000

Návštěvnost

Do oblasti delty se ročně vydá na 50 tisíc návštěvníků. Většina z nich tak učiní v rámci zájezdu do NP Chobe či do jiné zajímavé oblasti.

Ubytování

Doporučujeme v oblasti delty zůstat ideálně tři dny a déle, abyste si vše užili. Během nich si můžete udělat několik výletů nebo třeba jeden delší. V noci ale musíte někde spát. A „někde“ tady znamená v kempech či lodgích.

Kempy a lodge

K nejoblíbenějším zdejším kempům patří Khwai Tent Camp, Third Bridge Campsite, Xakanaxa Campsite nebo Kaziikini Campsite a další.

K nejoblíbenějším lodgím se právem řadí Kanana, Kadizora Camp, andBeyond Sandibe Okavango Safari Lodge nebo Xugana Island Lodge.

Jídlo a pití

K tradičním jídlům v Botswaně patří proso, fazole, kukuřice a maso. V restauracích můžete ochutnat místní speciality, ale také snadno najdete podnik, kde vám uvaří mezinárodní klasiku.

Pozor na vodu. Pitná teče jen v městských oblastech, na venkově nikoli. Chcete-li si být stoprocentně jisti nezávadností, kupujte si vodu balenou. V restauracích, kempech a lodgích si můžete dát nejen vodu, ale i limonádu či jiné osvěžující nebo povzbuzující nápoje.

Day trip

Na celodenní výlet se můžete vydat z města Maun nebo z oblasti Moremi, což je častá startovní pozice pro pěší safari i safari v autě s průvodcem. Ve druhé zmíněné variantě očekávejte 5-6 hodin pozorování zvěře z auta. Nezapomeňte si včas s průvodcem ujasnit, co je v ceně, zda s sebou musíte mít vlastní jídlo a pití, nebo bude zajištěno v rámci výpravy.

Cesta a doprava

Dobrým orientačním i výchozím bodem může být již zmiňované město Maun. Sem se dostanete z Prahy pohodlně letadlem, odtud pak hromadnou dopravou nebo půjčeným autem. Po oblasti delty se však pohybujte jen autem 4x4.

okavango_-_3._1000

Nejlepší čas na návštěvu

Nejlepší čas na návštěvu je v období od května do listopadu. Od května do srpna kulminuje voda v deltě, a dokud je jí tu požehnaně, stahují se k ní zvířata. Ty pak můžete obdivovat dle libosti. K pozorování ptáků je zase nejlepší leden, v březnu tu potkáte spoustu slonů. Každé období má něco do sebe.

Zajímavá fakta

  • Do delty teče řeka Okavango od svého pramene asi měsíc.
  • Delta Okavanga je považována za jednu z posledních velkých divočin na planetě, která je skutečně nedotčena civilizací.
  • V roce 1993 vznikl seriál s názvem Okavango, který se skutečně točil v Botswaně a vyprávěl o rodině, která se z USA přestěhovala právě do této oblasti.
  • Dvě procenta vody, které sem přitečou, pojme jezero Ngami.
  • Ve většině říčních ramen je voda průzračná. Ano, i pak dlouhé cestě od pramenů!

Geografie

Geografie této oblasti je ohromující až fascinující. Nejen že se tu velká řeka Okavango spojuje s pouští Kalahari, ale také vytváří nádherné ostrovy a ostrůvky a její hladina narůstá tak prudce, až to člověku bere dech. Stoupání a klesání vody má na svědomí slabší a silnější odpařování v důsledku vysokých teplot v oblasti.

Ve středu delty se nachází ostrov Chief’s Island, největší ostrov, ležící na zlomové linii, která zde vytvořila vyvýšeninu 70 x 15 km.

Počasí

Počasí v oblasti delty je srovnatelné s tím ve městě Maun, jen je teplota víc variabilní podle toho, kolik je zde zrovna vody. Obecně jsou místa v oblasti pouště Kalahari horká ve dne a chladná až mrazivá v noci. V Botswaně obecně panuje období sucha (květen až říjen) a období deště (listopad až duben). V období sucha se denní teploty pohybují mezi 28 a 38 °C, v noci pak mohou dosahovat 0-10 °C. V období dešťů jsou teploty 30-33 °C ve dne, ranní teploty se pohybují kolem 20 °C.

Aktivity

Do oblasti delty Okavanga se můžete s průvodcem vydat pěšky, autem, balónem a jezdí se tu i na koni. Navštívit jen samotnou deltu by byla škoda, určitě si udělejte výlet třeba do NP Chobe.

Dokumenty

Nejlepší zdroje

Další národní parky v Botswaně

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz