Cocktail

NP Chobe

Historie

Národní park Chobe je pýchou celé Botswany. Na jejím území zaujímá 11 700 km2, což je oproti jiným africkým parkům území poměrně malé. Na kráse a tom, co zde turisté objeví, to ale nic nemění. Země, která patří k nejvyspělejším v Africe, si chrání zhruba 40 % území statutem národních parků. U Chobe se této ochraně není co divit. Nachází se totiž na ojedinělém místě, kde se setkávají dva rozdílné biotopy pouště Kalahari a bažin.

np_chobe_-_1._1000

Poprvé se nad vytvořením národního parku v této lokalitě místní zamýšleli už během 30. let 20. století. Už v roce 1931 byla velká část regionu Chobe prohlášena za zónu bez lovu. Trvalo to ještě dlouho, než vznikl skutečný národní park se vším všudy. O něm hovoříme až od 70. let 20. století.

Mapa

Národní park Chobe se nachází v severní části Botswany, kde se dotýká hranic s Namibií. Souřadnice NP Chobe jsou -18.666667 s. š. a 24.500000 v. d.

mapa_chobe_736

Zdroj obrázku: https://bit.ly/2vEyHmT

Nejbližší města

Maun – kromě vesniček je v oblasti poblíž NP Chobe snad jen Maun. Ten je s 55 tisíci obyvateli 5. největším městem v Botswaně a je považován za turistické centrum země. Ve městě, které je oficiálně vlastně vesnicí, najdete možnosti nakoupit si vše, co potřebujete, občerstvit se v restauraci nebo si dát drink v baru a půjčit si automobil. Nachází se tu i škola, nemocnice, letiště a jsou tu také ubytovací kapacity různých úrovní.

Kasane – nejdůležitější město regionu slouží jako severní brána do parku. Město má něco málo přes 7 tisíc obyvatel a nabízí turistům velmi dobré zázemí. Najdeme tu ubytovací kapacity, restaurace, banky, letiště, golfové hřiště nebo nemocnici.

Vstup a otevírací hodiny

Brány parku se návštěvníkům otevírají denně 6.00 hod. a zavírají se v 18.30 hod. (od dubna do konce září), případně je otevřeno od 5.30 hod. do 19.00 hod. (od října do konce března). Za vstup platí dospělí 120 BWP, mladiství (8-17 let) 60 BWP, děti do 8 let mají vstup zdarma. Dále je nutno zaplatit za vozidlo: za osobní automobil do 3,5 t 50 BWP, za vozidlo mezi 3,5 a 7 t pak 1 000 BWP a za těžší vozidlo 1 500 BWP. 1 BWP (botswanská pula) = 2,19 Kč.

Počet návštěvníků za rok (v průměru)

Ročně navštíví NP Chobe průměrně 170 tisíc osob.

Ubytování

V oblasti Národního parku Chobe se můžete ubytovat v typických lodžích i v kempech. Oba typy bydlení mají svá pro a proti. Záleží jen na vás, co preferujete.

Kempy a lodže

Ubytování v kempech a lodžích vám umožní strávit celý svůj pobyt v těsném sepjetí s přírodou. Spokojíte-li se se stanem, vyberte si některý z oblíbených kempů. Pokud si chcete dopřát více komfortu, neváhejte a zamluvte si místo v lodži.

Líbit se vám jistě bude například v andBeyond Savute under Canvas v místě zvaném Savute. Tady se nejen skvěle vyspíte na pohodlné posteli, ale také dostanete snídani a večer si můžete zajít do zdejšího baru stylově zakončit den.

Populární je také Tilodi Safari Lodge v Lesoma Village. Kromě pohodlného spaní a snídaně si tu můžete kdykoli během dne zajít do restaurace a také se osvěžit v bazéně. Samozřejmostí je bar a doprava z letiště či na něj.

Chcete-li si během pobytu v Africe užít pořádný luxus, zamiřte třeba do Cresta Mowana Safari Resort and Spa. Kromě maximálně komfortního ubytování tu najdete nádherný bazén s relaxační zónou, lázně, fitness centrum, golfové hřiště a bar. Samozřejmostí je tu snídaně a wifi v ceně.

cresta_mowana_891

Jídlo a pití

Jídlo a pití je vždy dostupné v restauračních a ubytovacích zařízeních, rovněž také v obchodech a nákupních centrech. V restauracích si můžete vybrat tradiční místní speciality, ale najdete tu i mezinárodní restaurace, v nichž si pochutnáte na známých jídlech.

Co se pitného režimu týče, voda z kohoutku je zpravidla pitná v městských oblastech, na venkově a v odlehlých oblastech pro jistotu volte balenou vodu. Vždy je lepší vodu z kohoutku převařit a přefiltrovat. V restauracích si samozřejmě můžete dát i pivo či limonádu.

Day trip

Díky celodennímu výletu získáte neuvěřitelně pestré zážitky během několika hodin intenzivního poznávání. Stačí vyhledat průvodce, který se vás ujme, a vydat se s ním do národního parku. Tady jsou naše tipy na jednodenní výlety:

  • celodenní projížďka safari s pozorováním zvířat (40 USD)
  • celodenní projížďka safari s pozorováním zvířat a s plavbou na lodi při západu slunce
  • celodenní projížďka safari pro fotografy amatéry i profesionály (130 USD)

np_chobe_-_2._1000

Cesta a doprava

Nejjednodušeji se do NP Chobe dostanete letecky z Prahy do města Maun či Kasane, odkud se pak vydáte hromadnou dopravou či vypůjčeným autem. Pozor, po parku se můžete pohybovat pouze vozidlem 4x4.

Nejlepší čas na návštěvu

Národní park Chobe patří k oblastem, kde panuje od listopadu do března období dešťů a od května do října zase období sucha. V období dešťů, které kulminuje v lednu a únoru, je zde vysoká vlhkost a teplota, obtěžující může být spousta komárů. Některá místa v parku jsou autem nedostupná (větší část parku však dostupná zůstává).

Během období sucha je nejlepší čas pro pozorování zvířat, je ale nutné počítat s vysokou teplotou a vyschlou krajinou. Pro některé lidi jsou to podmínky velmi náročné.

Zajímavá fakta

  • Na území Národního parku Chobe můžete vidět zejména velká stáda slonů, ale také asi 440 druhů ptáků, buvoly kaferské a psy hyenové.
  • Nemělo by vám zde ujít pozorování západu slunce a projížďka na člunu a lodi nebo na koni.
  • I vášniví rybáři si tu přijdou na své. Rybaření tu má zelenou a může se stát dalším nezapomenutelným zážitkem!
  • Sami sloni, kterých je tu ohromné množství, národní park na některých místech ničí, zejména na těch se stromovými porosty.
  • NP Chobe je jedno z míst s největší koncentrací zvěře v Africe.

Geografie

Oblast Serondela je typická především záplavovými oblastmi, hustými mahagonovými a teakovými lesy i řekou Chobe, k níž se stahují stáda zvířat především v období sucha. Oblast Savuti Marsch zase okouzluje vnitrozemským jezerem vzniklým díky tektonickým vlivům. Jsou zde rozsáhlé savany a travnaté plochy. Další částí je Linyanti Marsch, jejíž hlavní atrakcí je řeka Linyanti. Kromě ní jsou tu lesy a záplavové oblasti. Mezi touto oblastí a oblastí Savuti Marsch se nachází poměrně vyprahlé území, které není tolik známé, zato je však skvělým zázemím pro pozorování antilop.

Počasí

Od listopadu do března je zde období dešťů, je velmi vlhko a panují vysoké teploty. Období sucha trvá od května do října a teploty se šplhají nad 30 °C, přičemž je k tomu všemu ještě sucho. Od června do srpna jsou zde chladnější noci, teploty se průměrně pohybují od 9 do 11 °C. Nejvyšší denní teploty jsou v říjnu, kdy dosahují i 36 °C, nejchladnější dny jsou června do srpna, kdy je průměrně 26 °C.

Aktivity

V Národním parku Chobe se můžete vydat na projížďku autem, na koni, na člunu nebo na lodi. Perfektní místa pro rybolov jsou tu samozřejmostí a velmi oblíbenou aktivitou je pozorování západu slunce z některých přírodních stanovišť pro turisty.

Dokumenty

Nejlepší zdroje

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz