Cocktail

NP Makgadikgadi Pans

Historie

Makgadikgadi Pans je národní park plynule navazující na jižní hranici NP Nxai Pans. Oba parky jsou specifické pro svou suchou krajinu na solné pánvi s občasnými napajedly, která vytvoří řeka Boteti během období dešťů. Jinak po většinu času bez většího množství vody.

Aloe pravá rostouci v NP Makgadikgadi Pans v Botswaně.

Informace o historii národního parku jsou poměrně nejasné, pravděpodobně je ale území slané pouště Makgadikgadi Pans chráněno od počátku 90. let 20. století. Jeho rozloha činí asi 3 900 km2.

Mapa

Národní park Makgadikgadi Pans leží v centrální části Botswany. Jeho souřadnice jsou -20.450176 j. š. a 24.807129 v. d.

Mapa NP Makgadikgadi Pans v Botswaně

Zdroj obrázku: https://bit.ly/2i0FMoR

Nejbližší města

Motopi – v této malé vesničce se dá nakoupit, víc služeb tu ale na turisty nečeká.

Xhumaga – v této vesnici se nachází vstup do národního parku, přívoz a je tu možnost ubytování.

Orapa – toto městečko je o něco dál od národního parku po silnici A30 směrem na jih a najdete v něm nemocnici, restaurace, golfové hřiště, bazén, kavárny, banku a pár dalších služeb.

Vstup a otevírací hodiny

Do parku se dá jít kdykoli, vstupné se pohybuje kolem 140 BWP. Zaplatíte případně za průvodce, bez něhož není příliš rozumné se do parku vydávat, ale nemožné ani ojedinělé to není.

Počet návštěvníků za rok (v průměru)

Počet návštěvníků za rok není znám.

Suchá a nehostinná krajina v NP Makgadikgadi Pans v Botswaně.

Ubytování

Kempy a lodže

V oblasti přilehlé národnímu parku se můžete ubytovat celkem v pěti zařízeních. Jedním z nich je Camp Kalahari (jmenuje se tak i přírodní rezervace procházející Botswanou, Jižní Afrikou a Namíbií), kde je v nabídce 10 velmi pěkných stanů s různým počtem míst. Dalšími zařízeními jsou Jacks Camp (8 stanů), Meno A Kwena (8 stanů), Planet Baobab (24 stanů) a San Camp (6 stanů). Právě v kempech si může snadno domluvit výjezd do národního parku.

Jídlo a pití

Jídlo a pití je dostupné v obchodech ve vesnicích či městech, na zásoby kempů není příliš radno spoléhat. Výběr tu není veliký, budete-li chtít povečeřet v restauraci, budete muset vyrazit až do městečka Orapa. Vodu pijte raději balenou a vždy se před vjezdem do národního parku ujistěte, že jí máte dostatek.

Day trip

Informace o day tripech v národním parku nejsou příliš známy, ale vždy se jedná především o výlety k přírodním napajedlům, kam se stahuje divoce žijící zvěř.

Cesta a doprava

Nejjednodušší cesta k národnímu parku je let z Prahy do města Maun a potom pokračování autem po silnici A30.

Dřevěná cedule na silnici pro dopravu do NP Makgadikgadi Pans.

Do národního parku se vydejte vozem 4x4. Jet můžete s průvodcem a skupinou, ale i bez nich. Nikdy by však nemělo jezdit jen jedno auto samotné, zejména v období dešťů, kdy může dojít k zabřednutí v mokrých místech.

Nejlepší čas na návštěvu

Nejlepším časem na návštěvu je období od listopadu do března, kdy neprší a není takové horko. Od března do září je období dešťů a teploty se pohybují kolem 40 °C. Pro pozorování zvěře je ale nejlepší vyrazit sem od dubna do července.

Zajímavá fakta

  • Společně s NP Nxai Pan vytváří unikátní ekosystém se specificky suchou krajinou.
  • V parku můžete pozorovat zebry, pakoně, plameňáky, antilopy, lvy, hyeny, gepardy a další.
  • V parku se podíváte i na ohromnou solnou pánev.
  • Zvěř žijící v parku je kvůli jeho rozlehlosti praktičtější pozorovat z letadla.
  • Na solných pánvích rostou jen některé druhy trávy a vidět můžete i baobab.

Geografie

Národní park Makgadigadi zaujímá především ohromná solná pánev, s níž se pojí nehostinné sucho. Jak stejnojmenné jezero vysychá, zanechává po sobě stále měnící menší jezírka. Hlavním vodním zdrojem jsou řeky Nata a Boteti.

Počasí

Období dešťů tu trvá od března do září, kdy je nejen deštivo, ale také velmi horko. Naopak od listopadu do března je zde počasí přívětivější.

Aktivity

Je nad slunce jasnější, že tu budete pozorovat přírodu. Klidně si můžete jen tak vyjet na solnou pánev, nebo se zaměřit přímo na místa poblíž vody, kam se stahují zvířata. Výlet doporučujeme s průvodcem a skupinou, nebudete se tak muset strachovat, že se ztratíte nebo někde ztroskotáte bez pomoci. Skvělým způsobem, jak se na život zvířat na tomto místě podívat, je vznést se do oblak, tedy domluvit si vyhlídkový let.

Dokumenty

Nejlepší zdroje

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz