Cocktail

Národní park South Luangwa

Sloní rodina v safari NP South Luangwa v Zambii

Národní park South Luangwa najdeme v údolí Luangwa Valley v Zambii. Jde o jeden z nejméně civilizací zasažených parků. V kombinaci s rozmanitostí fauny a flory je to místo, kde si divočinu užijete v celé kráse. V parku se takřka všechen život odehrává poblíž řeky Luangwa, která je zdrojem životadárné vody. V ní samotné žijí celá stáda hrochů a spatřit tu lze i krokodýly.

NP South Luangwa je jedno z míst s největší koncentrací zvířat v Africe, proto si buďte jistí, že uvidíte spoustu druhů při nejrůznějších aktivitách v jejich přirozeném prostředí. Nadšení zde budou i pozorovatelé ptáků – těch tu totiž žije na 400 druhů. To vše na ploše 9 059 km2.

Historie

Na rozšíření myšlenky, že by si toto území zasloužilo statut národního parku, měl největší vliv britský ochranář Norman Carr, který zde položil základy turismu. V roce 1950 zajistil vytvoření první Game Reserve s kempem, odkud mohli lidé sledovat zvířata. V 70. letech došlo k prohlášení místa za národní park, už od počátku století však byla lokalita chráněna jako rezervace. Místo dřívějších pušek dnes zájemci na zvířata míří maximálně kamerami a fotoaparáty.

Mapa

Národní park South Luangwa se nachází ve východní části Zambie. Souřadnice místa jsou -12.973560 j. š. a 31.537000 v. d.

Mapa NP South Luangwa v Zambii

Zdroj obrázku: https://bit.ly/2z2hQcS

Nejbližší města

Nejbližší vesnicí je Mfuwe, k níž náleží i nedaleké mezinárodní letiště. Kromě toho je tu i možnost ubytování. Jako další můžeme zmínit Kakumbi, kde se můžete ubytovat, je tu benzínová pumpa a obchod, v němž si můžete udělat zásoby jídla a pití. Jiný obchod, restauraci, benzínku, nemocnici a golfové hřiště najdete v městečku Chipata.

Vstup a otevírací hodiny

Do oblasti národního parku můžete jít či jet od 6.00 do 18.00 hod. U brány musíte strážcům zaplatit vstupné ve výši 25 dolarů za osobu, dále se platí také za auto dle velikosti nebo za ostatní dopravní prostředky.

Návštěvnost

Průměrný počet turistů, kteří park během roku navštíví, není znám. Obecně je však nižší než u mnohých dalších parků, proto si zde můžete užít nefalšovanou divočinu bez davů.

Ubytování

Nepřespat v některém kempu či lodži by byla ohromná škoda. V nich si totiž užijete báječnou africkou atmosféru se vším, po čem zatoužíte.

Hyena vylézající z řeky v NP South Luangwa v Zambii

Kempy a lodže

Jedním z nejoblíbenějších kempů v oblasti je Tafica Camp nedaleko Nsefu, kde najdete šest nádherných chatek, jedna je dokonce uzpůsobená pro páry, které v Africe prožívají své líbánky! Další doporučované ubytování je Marula Lodge v Kakumbi nebo Chinzombo – Norman Carr Safaris. Nevěřili byste, kolik si v Africe můžete na dosah divočiny užít luxusu.

Jídlo a pití

Jídlo spolehlivě seženete v obchodech, v kempech můžete ochutnat místní i mezinárodní kuchyni. Doporučujeme ale nespoléhat jen na to, raději si nějaké zásoby nakupte mimo ubytování. Pijte pouze balenou vodu a jiné balené nápoje.

Day trip

Na celodenní výlet se můžete vydat z některých kempů nebo z přilehlých vesnic, stačí se jen domluvit s průvodci. Do parku se můžete vydat i sami, ale váš zážitek asi nebude takový, jako když se budete moci spolehnout na to, že vám někdo ukáže to nejlepší a ještě vás nenechá zabloudit. Vyjížďky obvykle začínají brzy ráno a potom také odpoledne. Nezapomeňte se s průvodcem domluvit na tom, co všechno je v ceně – zda i jídlo a pitná voda.

Cesta a doprava

Nejlepším způsobem, jak se dostat do Zambie, je letět z Prahy do Lusaky – cesta trvá asi 16 hodin. Z ní potom můžete pokračovat půjčeným autem, pokud ho máte, nebo dalším leteckým spojem do Mfuwe, kam se dostanete asi za 1 hodinu a 15 minut. To už je co by kamenem dohodil od národního parku South Luangwa. Do vesnice Chipata se dá dostat i hromadnou dopravou.

Dva mladí sloni na prašné cestě v NP South Luangwa v Zambii

Nejlepší čas na návštěvu

V oblasti národního parku se střídá klasické období sucha (od dubna do října) a období dešťů (od listopadu do března). Pro pozorování zvířat je nejlepší období od května do října. Vzhledem k panujícímu suchu se zvířata stahují k řece Luangwa a v její blízkosti se odehrávají ty nejúžasnější scény z jejich života. V období dešťů může být řeka nebezpečná pro zvířata i pro lidi – není totiž neobvyklé, že její hladina vystoupá i o několik metrů výš během krátkého časového úseku.

Zajímavá fakta

  • Už na začátku vaší cesty po parku můžete spatřit stádo hrochů, kteří si bezstarostně lebedí v řece. Lepší uvítání vám příroda snad ani nemůže zařídit.
  • Ubytování najdete poblíž parku například i v mobilních táborech. Většina táborů na období dešťů zmizí, aby je nespláchla voda.
  • V národním parku South Luangwa najdeme i endemicky vyskytující se druhy zvířat, třeba zebru Crawshayovu.
  • Ve vesnici Mfuwe, kde je mezinárodní letiště, je zároveň i vstupní brána do parku. To je hodně strategické.
  • Zvídavé návštěvníky, kteří se vydávají navzdory opačným doporučením sami v noci do buše, nečeká nic pěkného. Ročně jich zde dost přijde o život, nebezpečí představují samotná zvířata. Nutno však dodat, že nejvíce zabitých jsou domorodci, nikoli turisté.

Geografie

NP South Luangwa se nachází v údolí Luangwa Valley. Život se drží převážně u řeky Luangwa, ale není to neporušitelným pravidlem. Řeka vytváří četná jezera a jezírka, oblast je porostlá suššími lesy. Čím dál od řeky se nacházíme, tím je les řidší, až přejde v „porost“ tvořený vysokými stromy, které se tyčí i 10-20 metrů od sebe. Území národního parku se nachází v nadmořské výšce 500-800 m.

Počasí

V celé Zambii je od prosince do dubna teplo a vlhko, během května až srpna je chladněji a sucho, od září do listopadu je tepleji a sucho. Průměrná letní teplota je 35 °C, v zimě se pak pohybuje mezi 6 a 24 °C. Během období dešťů může hladina řeky Luangwa rapidně stoupnout během několika hodin.

Aktivity

Do NP South Luangwa se dá udělat skvělý výlet vozem 4x4, pak toho procestujete víc. Pěkná je ale i pěší výprava – ideálně s průvodcem, který zdejší oblast zná, nenechá vás se ztratit a ještě vám ukáže to nejlepší. Po řece se můžete také vydat na plavbu lodí. Oblíbené jsou noční vyjížďky s průvodcem, tato doba je ideální pro pozorování levhartů.

Dokumenty

Nejlepší zdroje

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz