Cocktail

Krugerův národní park

krugerv_-_2_1000

Historie

Krugerův národní park je nejstarší africký park, v němž si turisté rádi užívají pohled na pravé safari. Vznikl už v roce 1902 a dnes patří k nejnavštěvovanějším místům v Jihoafrické republice. První expedice se zde konaly pod vedením Dánů už ve 30. letech 19. století, setkaly se však s velkou nevolí zdejších kmenů. Po dlouhé době zběsilého lovení zvěře se o rozvoj tohoto území a o jeho ochranu zasadil prezident Transvaalu Paul Kruger. Celý park je živoucí památkou právě na něj.

Mapa

Krugerův národní park je chloubou Jihoafrické republiky, nachází se v její severovýchodní části na hranici s Mosambikem. Souřadnice Krugerova národního parku jsou -23.988385 s. š. a 31.554740 v. d.

krugerv_park_-_mapa_782

Zdroj obrázku: https://goo.gl/maps/CWAUetYs1Jn 

Nejbližší města

Phalaborwa – město s 13 tisíci obyvateli se nachází nedaleko Krugerova národního parku, zhruba v jeho středu v orientaci ze severu na jih. Najdete tu golfový resort, soukromé letiště, ubytování, školy, nemocnici, banku i pár obchodů.

Nelspruit – město s téměř 60 tisíci obyvateli nabízí více možností, ať už se jedná o ubytování, či o jiné služby. Je tu více škol, například i univerzita, kostely, dvě nemocnice, kasino, stadion, obchody, motokrosová dráha, dvě letiště a další důležité body.

Vstup a otevírací hodiny

Krugerův národní park můžete navštívit každý den, vždy od 6.00 do 17.30 (či do 18.00) hod. V parku můžete i spát, jsou zde nejrůznější možnosti ubytování. Kdo však není zapsán v některém z ubytovacích zařízení, musí park před zavřením brány na noc opustit.

krugerv_-_zebry_1000

Vstupné se odvíjí od nocí, které v parku návštěvník stráví. Cena za jednu noc je 280 ZAR, další částku pak zaplatí za ubytování dle svého výběru a dle nabízených služeb.

Počet návštěvníků za rok (v průměru)

Krugerův národní park navštíví ročně asi 1,5 miliónu osob.

Ubytování

V oblasti Krugerova národního parku můžete využít různých ubytovacích kapacit. Ti nejskromnější mohou přespat v kempu ve vlastním stanu, náročnější pak mohou přespat v lodžích či kempech s pevnými stany.

Kempy a lodže

V samotném Krugerově národním parku se dá nocovat různými způsoby, jak již bylo naznačeno. Zdejší ubytovací zařízení nabízejí chatky, stany, bungalovy i větší rodinné chaty. Snad nejznámějším kempem je Skukuza, oblíbené jsou pak také Orpen, Letaba nebo Punda Maria. V těchto větších a známějších kempech jsou také benzínky, restaurace, obchůdky s potravinami a se suvenýry. A nechybí tu bazény, aby byla romantika dokonalá.

Jídlo a pití

Jídlo a pití vždy snadno seženete v kempech a obecně ubytovacích zařízeních, pochopitelně i v restauracích. V těch můžete ochutnat africké speciality, věnují se tu i steakům a také evropské kuchyni, která je nám známá.

K vodě se, stejně jako k jídlu, dostanete v kempech a v restauracích. Vždy myslete na to, abyste jí s sebou měli dostatek, protože zdejší podmínky jsou náročné, co se pitného režimu týče. V restauracích si můžete dopřát i limonádu a pivo.

krugerv_-_1_1000

Day trip

Chcete si užít celodenní výlet po africké safari, ale nevíte, jak přesně na to? Doporučujeme obrátit se na některého z místních průvodců, pokud nemáte jeho služby v ceně a programu zájezdu. Tito průvodci vědí, kde se ukrývá která perla, a stoprocentně vám ukážou to absolutně nejlepší z národního parku.

Během celodenního výletu si užijete pohled na safari a zvířata v jejich přirozeném prostředí, soustřeďte se také na Velkou pětku! Výklad zkušeného průvodce je tu samozřejmostí a v Krugerově národním parku se nabízí i mnoho krásných scénických míst, na nichž se dá uspořádat báječný piknik.

Celodenní výlet spočívá v dopravě vozem 4x4 od místa k místu i pozorování všeho kolem. V ceně bývá lahev minerálky a někdy i jídlo, ale doporučujeme tuto informaci zkontrolovat u průvodce, s nímž se na výpravu vydáte.

Cesta a doprava

Nejbližší letiště se nachází v Nelspruit, doba letu je 16 hodin a více. Z letiště pak turisté využívají hromadné dopravy do Krugerova národního parku, případně si zde lze v půjčovně rezervovat auto a po příletu si ho hned vyzvednout a začít objevovat. Samotný park pak můžete prozkoumat svým autem, pěšky, na kole nebo způsobem „game drive“, tedy džípem se znalým průvodcem, který vám poskytne výklad (obvykle v angličtině).

krugerv_-_eka_1000

Nejlepší čas na návštěvu

Ideální je vydat se do Krugerova národního parku od května do září. Vhodné měsíce jsou i březen, duben a říjen. Od května do září je sucho, zvířata se sdružují u vody a je jich víc vidět. Bývá slunečno, neprší a teploty jsou docela příjemné. Tahákem od října do dubna, kdy je však mokro, je větší šance vidět mláďata.

Zajímavá fakta

  • Krugerův národní park zaujímá plochu 20 000 km2. To je zhruba tolik, kolik zaujímá Belgie.
  • V parku se vyskytuje 137 druhů savců, 112 druhů plazů, více než 220 druhů motýlů, 33 druhů obojživelníků a téměř 50 druhů ryb.
  • Poprvé se do Krugerova národního parku dostali motoristé v roce 1927, a to za poplatek ve výši jedné libry.
  • V národním parku bylo více než 300 archeologických nalezišť.
  • V Krugerově národním parku se můžete dokonce projet na kole!

Geografie

Krugerův národní park se nachází ve východní části provincií Limpopo a Mpumalanga. Jde o jeden z největších národních parků na světě. Důležitou roli pro veškerý život v parku hrají řeky Limpopo a Crocodile, menších řek je tu ale mnohem víc.

krugerv_-_3_1000

Z východu tvoří přirozenou hranici s Mosambikem hory Lembobo. Velmi rozdílná je také nadmořská výška míst v parku, a to od 200 m do 840 m n. m. Nejvyšším bodem parku je hora zvaná Khandzalive.

Počasí

V oblasti Krugerova národního parku panuje subtropické klima. V letních dne je zde horko a vlhko, teploty se šplhají i k 38°C. Ideální doba k návštěvě je od května do září, kdy jsou teploty i vlhkost vzduchu nižší.

Aktivity

V Krugerově národním parku se dá dělat ledacos – pozorovat zvířata, přírodu, relaxovat v jejím lůně nebo v některém z ubytovacích zařízení. Můžete se tu vydat na procházku nebo na kolo – jsou tu vytvořeny speciální trailové trasy. Také se zde můžete projet vozem sami nebo s průvodcem.

Místo je skvělé rovněž k pozorování ptactva a věřte, nebo ne – můžete si zde dokonce zahrát i golf nebo se proletět balónem a pozorovat divočinu z výšky.

Dokumenty

Nejlepší zdroje

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz