Cocktail

Kilimandžáro

 1_1280_03

S úctyhodnou výškou 5 895 metrů je Kilimandžáro nejvyšší horou Afriky, ale také jednou z nejvyšších hor světa. Přesto (anebo právě proto) ji ale dokáže pokořit prakticky každý i bez potřebného turistického vybavení nebo pracně nabytých zkušeností.

Přesto však nejde o jednoduchý výstup. Abyste horu úspěšně a především bezpečně zdolali, je potřeba zachovat zodpovědný vztah k místní kultuře a ekosystém.

Hora, která vlastně není horou

O Kilimandžáru se vesměs hovoří jako o hoře, což ostatně dokládá i několik našich zmínek ve výše uvedeném odstavci. Ve skutečnosti ale nejde o horu v pravém slova smyslu, nýbrž o horský masiv, který je tvořen třemi nečinnými vulkány, jejichž jména jsou Shira, Mawenzi a Kibo.

2_1280_02

Právě Kibo se ale pne až do výšky 5 895 metrů a tvoří tak nejvyšší bod masivu. Místní mu říkají Uhuru a v překladu to znamená Vrchol svobody.

Kilimandžáro pokořil Afričan anebo Němec?

Okolo Kilimandžára koluje nespočet legend a více či méně uvěřitelných historek. Traduje se, že hora byla pokořena Němcem, konkrétně tedy jistým Hansem Mayerem, který ji ale zdolal až na třetí pokus. První výstup mu překazila souvislá vrstva sněhu a ledu pod vrcholem, na kterou nebyl připravený. Druhý pokus překazili domorodci. Až poslední byl úspěšný. Tým Mayera údajně tvořil také jeho „dvorní“ kuchař a slavný rakouský horal Ludwig Purtscheller.

3_1280_02

Protože mezi Mayerem Purtschellerem panovaly velmi dobré vztahy, cestovatel údajně počkal s výstupem až na narozeniny svého dobrého rakouského přítele. Místní ale tvrdí, že horu výprava pokořila jen díky záhadnému africkému průvodci jménem Johannes Kinyala Lauwo z kmene Marangu, který údajně horu „omylem“ pokořil už několikrát. Kde je pravda? To se asi už nikdy nedozvíme.

Rovníková divočina

Kilimandžáro se nachází téměř na rovníkuTanzanii, nedaleko hranice s Keňou. Vrchol je součástí stejnojmenného národního parku, jehož krajina byla v roce 1987 prohlášena světovým dědictvím UNESCO.

Výchozím bodem při výstup na nejvyšší vrchol Afriky obvykle bývá mezinárodní letiště, soustředěné ve městě Moshi, které leží ve Velké příkopové propadlině, což je zlom táhnoucí se v délce asi 5000 km. Propadlina vznikla intenzivní sopečnou činností, která tady probíhala asi před půl milionem let.

4_1280_02

Na vrchol se dostanete prostřednictvím šesti výstupových tras: Marangu (východní), Mweka (jižní), Umbwe (jižní), Lemosho/Shira (západní), Rongai (severní), Machame a Northern Circuit. Drtivá většina turistů (asi 90 % z nich) ale volí tu nejméně obtížnou cestu Marangu.

Jako jediná je totiž vybavena několika ubytovnami a restauračními zařízeními. Ne náhodou se jí proto přezdívá trasa „Coca Cola“. Výstup obvykle zabere 5 až 6 dnů. Výsledná doba pochopitelně záleží na zkušenostech jedince, ale i podnebí a dalších místních podmínkách.

Co uvidíte z vrcholku?

Pokud se vám podaří Kilimandžáro pokořit, odměnou vám bude nejen dobrý pocit, ale také nezapomenutelné výhledy po okolí. Před vámi se rozevře pohled na krajinu plnou ledovců, s vycházejícím sluncem, třpytivě oslňujícím jejich příkré hrany. Naskytne se vám pohled i na nadýchané mraky a Tanzanii a v dálce dokonce uvidíte azurové moře.

5_1280_02

Západní výhled je osázen většími či menšími kopci, na východě možná spatříte krasové jeskyně a údolí. Pozor však na zdejší počasí. I přesto, že jste prakticky na rovníku, počítejte s denními teplotami atakujícími třicet stupňů, které ale během noci mohou spadnout až na nulu. I přesto je však výstup na Kilimandžáro silným zážitkem, který ve vás zanechá nesmazatelné stopy.

7_1280_01

Zajímavosti o Kilimandžáru

  • První zmínku o Kilimandžáru můžeme najít ve spisech alexandrijského zeměpisce a astronoma Ptolemaia i v záznamech čínských obchodníků asi ze 14. století.

  • Hora má vlastní mezoklima a několik vegetačních stupňů. Podnebí je rozmanité, jsou zde rovníkové i arktické podmínky.

  • Na svazích hory bývala stáda zeber, pakoní, gazel, buvolů, impal. Dnes zde uvidíme jen několik lesoňů a buvolů, ve stepi pár gazel, ojediněle uvidíme lva nebo leoparda. Z toho lze usuzovat, že stav divoké zvěře se v posledních několika letech dramaticky snížil.
  • Kilimandžáro je součástí Národního parku Kilimandžáro, který se rozkládá na ploše asi 2700 m2.

  • Nezávisle na výstupové cestě na vrchol, je povinné projít Marangu Park Gate, kde dostanete povolení, zaplatíte poplatky a najmete průvodce. Mít s sebou zkušeného průvodce je navíc povinné.

  • Další názvy pro Kilimandžáro jsou Kilima Dscharo, Oldoinyo Oibor (masajsky bílá hora), a Kilima Njaro (svahilsky svítící hora)

  • Na Kilimandžáro je možné vystoupit v kteroukoliv roční dobu, nicméně je dobré vzít v úvahu pravidelné klimatické výkyvy.

  • Ideální doba pro výstup je ale v září a říjnu a v lednu až březnu, kdy nastává období sucha a tedy i nejlepší počasí.

  • Poplatek za vstup do parku činí 30 USD/os/den, za kempování nebo ubytování v chatě se platí 40 USD/os. a k tomu ještě povinné pojištění 25 USD/os. Celkově tedy počítejte minimálně s cenou cca 100 – 150 USD na osobu a den výstupu. Do výsledné ceny se ale samozřejmě nezapočítává spropitné pro průvodce nebo kuchaře a obsluhu.

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz