Cocktail

Národní park Etosha

bigstock-thirsty-giraffe-drinking-from--56341154_1000

Národní park Etosha se nachází v severozápadní části Namibie a nepatří k těm úplně nejnavštěvovanějším parkům. To je však důvod, proč sem vyrazit. Komornější atmosféra a pocit, že máte přírodu víc pro sebe, je k nezaplacení.

Žijí zde ohrožené druhy, jako například nosorožec dvourohý nebo endemický druh impaly – impala černočelá. Kromě toho zde můžete samozřejmě pozorovat nádherné žirafy, mohutné slony a fascinující lvy i další.

Součástí areálu národního parku je taky solná pánev, dlouhá asi 130 km a místy široká až 50 km. Po většinu roku je suchá a vítr z ní roznáší sůl, čímž dochází k hospodářským škodám.

Historie

Národní park Etosha byl založen v roce 1907, když byla Namibie německou kolonií. Tehdy park zaujímal asi 100 000 km2, dnes je to jen 22 270 km2. Postupné oklešťování se dělo zejména z nejrůznějších politických důvodů a zaštitovaly ho oficiální vyhlášky. K poslednímu zmenšení území došlo na počátku 70. let 20. století. V roce 1973 byl park oplocen.

Původní obyvatelé oblasti byli kočovné kmeny, pak zde ale začali svou vládu uplatňovat Evropané a s původními obyvateli nezacházeli právě v rukavičkách.

Mapa

Národní park Etosha najdeme na severozápadě Namibie. Jeho souřadnice jsou -20.467120 j. š. a 16.641360 v. d. Namibii pokrývá zhruba 800 000 kilometrů čtverečních poušť a polopoušť. Proto se jí přezdívá „Velká prázdná země“. V současné době zde žije asi 2 miliony stálých obyvatel. Namibie patří mezi poměrně bohaté a uspořádané státy a to zejména díky množství surovin, kterými oplývá. Jde zejména o zásoby uranu, diamantů a barevných kovů. Základy koloniální správy zde položili Němci. Prostředí je tady k cizincům velmi přátelské, kriminalita oproti sousední Jihoafrické republice opravdu nízká a ceny příznivé.

map-etosha-national-park_960

Zdroj obrázku: https://bit.ly/2wBlSIh

Nejbližší města

Národní park leží nedaleko měst Okaukuejo (19 km), Namutoni (12 km), Onguma (13 km), Oshivelo (43 km), Okashana (73 km), Omuthiya (77 km) a Halali (81 km). Jde spíš o malé vesničky, v nichž se můžete ubytovat a v případě nouze najít civilizaci. Pokud budete hledat městečko s aspoň nějakou občanskou vybaveností, budete muset až do městečka Outjo, kde najdete nákupní centrum, čerpací stanici, úřady, lékárnu nebo nemocnici. Od hlavního města Windhoek je národní park Etosha vzdálen více než 414 kilometrů. Automobilem se sem dostanete za necelé čtyři hodiny.

Vstup a otevírací hodiny

Otevírací hodiny jsou tu trochu úsměvné a na oficiálním webu je přehledný rozpis týden po týdnu. Časy se však liší jen minutami, a to podle doby východu a západu slunce. Například v lednu se sem podíváte zhruba od 6.30 do 19.30 hod., v červenci pak 06.30 do 17.30 hod.

Vstupné stojí 80 NAD (namibijských dolarů) pro dospělého cizince na den, osoby do 16 let věku neplatí nic. Za auto s méně než 10 místy k sezení zaplatíte 10 NAD. Namibijský dolar je v přepočtu 1,5 Kč.

Návštěvnost

Národní park Etosha navštíví ročně statisíce turistů, kteří sem přijíždí skrze jednu z bran. První z nich je Andersonova brána, kterou najdete na jižním konci parku. Dostat se sem můžete po cestě C38 z města Outjo. Druhou branou ležící na východě je Von Lindequist Gate leží. Sem se dostanete z města Tsumeb, po cestě B81. Třetí branou je Galton Gate, ležící na jihozápadním konci parku. Posledním možným vstupem do parku je King Nehale Lya Mpingana Gate. Naleznete ji na severním konci parku, zhruba 48 km od hlavní silnice směrem na Ondangwa.

Ubytování

Pokud jste vášnivým fotografem, tak v parku určitě zůstaňte alespoň na čtyři noci a rozdělte svůj pobyt na dvě odlišná místa. Domluvte se s průvodcem a hledejte nejlepší světelné podmínky u některého méně navštěvovaného napajedla. Pokud je návštěva národního parku Etosha vaším prvním safari, stačí vám dvě noci, ale chtějte je trávit někde dál, za linií návštěvníků s osobními auty. Během této doby je možné ubytovat se v cenově dostupnějších kempech a stanových táborech ale i luxusních a dražších Safari Lodges.  Je dobré prozkoumat také nabídku ubytovacích kapacit v přilehlých městech, které jsou mnohonásobně levnější, než ubytování uvnitř samotného parku. 

Kempy a lodže

Ubytovat se můžete v několika kempech a lodžiích. Mezi nejoblíbenější ubytovací kapacity patří luxusní Onguma Bush Camp, Epacha Game Lodge and Spa, Uris Safari Lodge, Halali resort, NWR Onkoshi Resort, Onguma Tented Camp nebo Onguma the Fort. Vzhledem k ceně a kvalitě je nejvýhodnější Onguma the Fort, kde vás noc vyjde zhruba na 4 600 korun za pokoj, Mopane Village Lodge Etosha za 3 400 Kč nebo velice luxusní Okutala Etosha Lodge za více než 6 000 Kč. Existují zde samozřejmě i cenově dostupnější formy ubytování třeba od 500 Kč (např. Uris Safari Lodge – Campground).

Jídlo a pití

Namibijská kuchyně je nesmírně rozmanitá. To především kvůli tomu, každá etnická skupina v Namibii má vlastní paletu oblíbených pokrmů. Třeba Owambové milují mielie pap – kaši z kukuřičné nebo prosové (mahango) mouky. Proso se tady dále zpracovává třeba do polévky. Obojí většinou konzumují s rybami, skopovým nebo telecím masem. Zálibu nalezli také v přípravě dýně a úpravě cibule. Z koření nesmí v jejich kuchyni chybět pepř. Co se týče alkoholických nápojů, libují si ve víně z vodních melounů nebo walende – destilovaném nápoji z palem, který nám může velmi vzdáleně připomínat vodku.

Etnická skupina žijící v poušti – Nánové naopak milují plody nara, které připomínají meloun. Jejich každoroční sklizeň je takovou malou oslavou. Hererové pojídají mléčné produkty, mezi které patří třeba tvaroh a máslo. Lidé San zbožňují divoké ovoce, ořechy, bobule a hlízy. Součástí jejich kuchyně jsou také pštrosí vejce, kobylky, drůbež a ještěrky. Co se týče ovoce a zeleniny, to dozrává v období zimy, zhruba od května do září. V ostatních měsících musí být ovoce a zelenina importována z JAR a je poměrně drahá. Většinou také dostanete jídlo bez přílohy, či je příloha z plechovky nebo rozmražená.

Mezi zdejší kulinářské speciality patří jistě ústřice z Lüderitzu, chřest z Swakopmundu nebo houba omajowa, která vyrůstá na termitištích po období dešťů. Výborné jsou také sýry z kozího mléka. Tradiční úpravu masa, ať již hovězího, kuřecího, rybího atd., představuje opékání na otevřeném ohni. Německý vliv zůstal zachován především v tradičních sladkostech, jako je jablečný závin nebo schwarzwäldský třešňový dort.

A německý vliv přetrval také, co se alkoholu týče. Namibijci mají poměrně dobré točené pivo. Najdete tady windhoekský 4% ležák i 7% Urbock. Za zmínku jistě stojí také místní víno. Zvlášť to červené je opravdu vyhlášené. Co se táče tradičních vařených nápojů, jistě ochutnejte mushokolo (pivo ze semen), tambo (nápoj z prosa a cukru) a mataku (melounové víno).

Day trip

Ještě před tím, než do parku vyrazíte, přečtěte si jeho návštěvní řád. Minimálně jedno pravidlo by vám mělo utkvět v paměti – v žádném případě nevystupujte z automobilu. Mohlo by se totiž stát, že budete součástí potravinového řetězce. Co ale v parku podnikat? Určitě se během období sucha vydejte k některému z napajedel, zde se vám představí jednotliví zástupci místní fauny a můžete je pozorovat z úžasné vzdálenosti.

Z predátorů lze zde běžně spatřit lvy a hyeny, gepardy a levharty. Celkově je park domovem pro 114 druhů savců, 340 druhů ptáků, 110 druhů plazů a 16 druhů obojživelníků. Najdeme zde stáda pasoucích se pakoní, zebry, žirafy, slony, nosorožce a různé druhy antilop. V období dešťů je centrální pánev plná vody a vytváří tak obrovské jezero. Přiláká spoustu ptačích druhů, z nichž jsou impozantní zejména velká hejna plameňáků. Stejně jako pozorování divokých predátorů, i pozorování ptáků patří mezi velmi oblíbené činnosti.

Cesta a doprava

Z Prahy se dá letět do metropole Namibie, do města Windhoek. Odsud je to k národnímu parku ještě něco málo přes 300 km, doporučujeme proto půjčit si auto. Veřejná doprava v Namibii není dostupná na všech místech.

Nejlepší čas na návštěvu

Nejlepší doba k návštěvě národního parku Etosha je určitě v období sucha. To je v Namibii během místních zimních měsíců, od června do konce září (někdy i října). Pokud byste se sem vydali v období dešťů, může se stát, že některými místy v parku vůbec neprojedete. Také se snižuje šance na pozorování zvířat v divoké přírodě.

Zajímavá fakta

  • V parku je zakázáno otevírat dveře a vystupovat z automobilů
  • Vjezd na motorkách je tady přísně zakázán
  • Pozdní příjezd do kempu se trestá poměrně významnou pokutou
  • Nosorožec dvourohý, impala černočelá a další ohrožené druhy mají díky národnímu parku Etosha šanci na přežití.
  • V jazyce domorodého kmene Ovambo znamená Etosha „Velké bílé místo“.
  • V roce 1968 tu režisér Stanley Kubrick točil část své slavné Vesmírné odysey.
  • Součástí parku je nejrozsáhlejší solná pánev v Africe. Je dlouhá 130 km, místy široká až 50 km. Je vidět i z vesmíru.
  • Pokud rádi sledujete ptactvo, v tomto národním parku se vám bude skutečně líbit. Je totiž domovem asi 340 druhů!
  • V NP Etosha je dost přírodních napajedel a zvířata se u nich scházejí. Právě tady bývá nádherné je v jejich přirozeném prostředí pozorovat. Zajímavé je, že různé druhy zvířat se sdružují u různých napajedel.
  • NP Etosha je jedním z míst, kde můžete zahlédnout kompletní Velkou pětku.
  • Celkem zde žije 114 druhů savců.

bigstock-northern-black-korhaan-in-gold-247689547_1000

Geografie

Pánev, na které dnes najdeme území NP Etosha, dříve bývalo jezero. Vyschlo stejně tak jako řeky v okolí, stalo se tak v důsledku zdvihnutí pevniny kvůli geologickým vlivům. Vědci odhadují, že ještě před 5 000 lety v pánvi voda byla. Pánev se v současnosti za deštivých měsíců někdy zčásti naplní a slouží jako napajedlo. K vodě se jinak zvířata dostávají jen na jižní straně pánve, kde se voda do jisté míry drží. Významným geografickým znakem jsou také dolomitské kopce poblíž Halali.

Počasí

Namibie má velmi suché klima, dokonce nejsušší v celé jižní Africe. Vlhkost vzduchu je zde 10 % v zimním a 50 - 80 % v letním období. Na větší části území počítejte s minimálně 300 slunečnými dny v roce. Sezóna sucha, která panuje od května do října, je nejvíce vhodnou a příjemnou dobou pro navštívení Namibie. V tomto období můžete očekávat teplé, slunečné dny, ale také studené noci. Od května do září je zde nejchladněji s teplotami do 25º C a neprší. V ostatních měsících teploty šplhají až na 40º C, a srážky zde nejsou příliš časté.

Aktivity

Mezi nejoblíbenější aktivity, kvůli kterým lidé do parku jezdí, je jistě safari. Opět zmíníme, že během projížděk parkem je zakázáno vystupovat z automobilu anebo otevírat dveře. Spatřit zde můžete 114 druhů savců, 340 druhů ptáků, 110 druhů plazů a 16 druhů obojživelníků. V období dešťů můžete v původní solné pláni pozorovat plameňáky.

Za zmínku jistě stojí nevídané noční představení, které zažijete v kempu Okaukuejo, nacházejícím se přímo u brány Anderson Gate. Součástí kempu je obří napajedlo, které je během noci nastíněno, a návštěvníci tady mohou pozorovat nepřeberné množství zvířecích druhů. Během poledne, kdy je slunce nejvýš, je v parku k nevydržení. Také zvířata se uchýlí do stínu, kde odpočívají. Během této doby můžete zamířit do kempu Halali, jehož součástí je bazén, v němž se můžete příjemně ochladit.

bigstock-elephant-at-waterhole-side-li-249921418_1000

Dokumenty

Nejlepší zdroje

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz