Cocktail

Národní park Etosha

bigstock-thirsty-giraffe-drinking-from--56341154_1000

Národní park Etosha se nachází v severozápadní části Namibie a nepatří k těm úplně nejnavštěvovanějším parkům. To je však důvod, proč sem vyrazit. Komornější atmosféra a pocit, že máte přírodu víc pro sebe, je k nezaplacení.

Žijí zde ohrožené druhy, jako například nosorožec dvourohý nebo endemický druh impaly – impala černočelá. Kromě toho zde můžete samozřejmě pozorovat nádherné žirafy, mohutné slony a fascinující lvy i další.

Součástí areálu národního parku je taky solná pánev, dlouhá asi 130 km a místy široká až 50 km. Po většinu roku je suchá a vítr z ní roznáší sůl, čímž dochází k hospodářským škodám.

Historie

Národní park Etosha byl založen v roce 1907, když byla Namibie německou kolonií. Tehdy park zaujímal asi 100 000 km2, dnes je to jen 22 270 km2. Postupné oklešťování se dělo zejména z nejrůznějších politických důvodů a zaštitovaly ho oficiální vyhlášky. K poslednímu zmenšení území došlo na počátku 70. let 20. století. V roce 1973 byl park oplocen.

Původní obyvatelé oblasti byli kočovné kmeny, pak zde ale začali svou vládu uplatňovat Evropané a s původními obyvateli nezacházeli právě v rukavičkách.

Mapa

Národní park Etosha najdeme na severozápadě Namibie. Jeho souřadnice jsou -20.467120 j. š. a 16.641360 v. d.

map-etosha-national-park_960

Zdroj obrázku: https://bit.ly/2wBlSIh

Nejbližší města

Mezi nejbližšími vesnicemi můžeme jmenovat Halali, Okaukuejo nebo Ombika. Jde spíš o malé vesničky, v nichž se můžete ubytovat a v případě nouze najít civilizaci. Pokud budete hledat městečko s aspoň nějakou občanskou vybaveností, budete muset až do městečka Outjo, kde najdete nákupní centrum, čerpací stanici, úřady, lékárnu nebo nemocnici.

Vstup a otevírací hodiny

Otevírací hodiny jsou tu trochu úsměvné a na oficiálním webu je přehledný rozpis týden po týdnu. Časy se však liší jen minutami, a to podle doby východu a západu slunce. Například v lednu se sem podíváte zhruba od 6.30 do 19.30 hod., v červenci pak 06.30 do 17.30 hod.

Vstupné stojí 80 NAD (namibijských dolarů) pro dospělého cizince na den, osoby do 16 let věku neplatí nic. Za auto s méně než 10 místy k sezení zaplatíte 10 NAD. Namibijský dolar je v přepočtu 1,5 Kč.

Návštěvnost

Průměrnou návštěvnost neznáme. Jde však o ceněný namibijský park, proto je potřeba počítat s tím, že v něm určitě přírody chtiví turisté budou. Na druhou stranu nejde o tak slavný park jako v jiných afrických zemích, nemusíte se tak bát úplných davů.

Ubytování

Užijte si atmosféru safari i při ubytování a vyberte si některé z pěkných kempů nebo lodží. Na turisty jsou tu zvyklí a najdete tu veškeré potřebné zázemí. Ubytovat se navíc můžete uvnitř parku i mimo něj.

Kempy a lodže

K těm nejoblíbenějším ubytovacím zařízením patří například Onguma Bush Camp. Najdete tu klimatizaci, bazén i připojení k wifi, hosté si chválí i nápomocný a milý personál. Bydlení je tady stylové a v krásném sepjetí s přírodou. K dalším možnostem, které turisté často volí a jsou z nich nadšení, patří Epacha Game Lodge and Spa nebo Uris Safari Lodge.

Jídlo a pití

Z kohoutků teče čištěná voda a dá se pít, dávejte si však pozor v zemědělských a odlehlých oblastech. Vždycky je lepší zásobit se balenou pitnou vodou. V ubytovacích zařízení vám naservírují pouze balenou vodu. Jídlo pohodlně seženete v marketech ve vesnicích a městech, v lodžích a kempech se často podává alespoň snídaně. Zajímavé, ale logické je, že tu najdete především německou kuchyni.

Day trip

Na celodenní výlet se můžete vydat více branami a po parku se můžete pohybovat sami autem – kvůli vzdálenostem. Lepší je ale domluvit si výlet ve skupince s průvodcem. V národním parku se nebudete nudit, ani když v něm strávíte celý den. Právě s průvodcem ale zaručeně navštívíte ta nejlepší místa.

Cesta a doprava

Z Prahy se dá letět do metropole Namibie, do města Windhoek. Odsud je to k národnímu parku ještě něco málo přes 300 km, doporučujeme proto půjčit si auto. Veřejná doprava v Namibii není dostupná na všech místech.

Nejlepší čas na návštěvu

Nejlepší čas na návštěvu je kdykoli od května do října, maximálně do prosince. Za vidění stojí i safari během deštivých měsíců od ledna do března, ale nejčastěji volí turisti právě první zmíněnou dobu. Kromě toho, že tu budete mít nejlepší podmínky pro sledování zvířat, solná pánev a okolní krajina vám poskytne nádherná panoramata, na která nikdy nezapomenete.

Zajímavá fakta

  • Součástí parku je nejrozsáhlejší solná pánev v Africe. Je dlouhá 130 km, místy široká až 50 km. Je vidět i z vesmíru.
  • Pokud rádi sledujete ptactvo, v tomto národním parku se vám bude skutečně líbit. Je totiž domovem asi 340 druhů!
  • V NP Etosha je dost přírodních napajedel a zvířata se u nich scházejí. Právě tady bývá nádherné je v jejich přirozeném prostředí pozorovat. Zajímavé je, že různé druhy zvířat se sdružují u různých napajedel.
  • NP Etosha je jedním z míst, kde můžete zahlédnout kompletní Velkou pětku.
  • Celkem zde žije 114 druhů savců.

bigstock-northern-black-korhaan-in-gold-247689547_1000

Geografie

Pánev, na které dnes najdeme území NP Etosha, dříve bývalo jezero. Vyschlo stejně tak jako řeky v okolí, stalo se tak v důsledku zdvihnutí pevniny kvůli geologickým vlivům. Vědci odhadují, že ještě před 5 000 lety v pánvi voda byla. Pánev se v současnosti za deštivých měsíců někdy zčásti naplní a slouží jako napajedlo. K vodě se jinak zvířata dostávají jen na jižní straně pánve, kde se voda do jisté míry drží. Významným geografickým znakem jsou také dolomitské kopce poblíž Halali.

Počasí

Teploty se pohybují od 26 °C (květen) do 35 °C (říjen), v červenci a srpnu neprší. Nejdeštivější je únor, leden a prosinec – v tomto pořadí. Průměrné teploty během roku neklesají pod 26 °C.

Aktivity

Do národního parku se můžete vydat sami autem nebo s průvodcem. Přidejte se taky k nočnímu životu – za soumraku se u Okaukuejo Camp rozsvítí světlomety a vy můžete sledovat hru světla a stínu v kombinaci s ladnými pohyby zvířat.

bigstock-elephant-at-waterhole-side-li-249921418_1000

Dokumenty

Nejlepší zdroje

Partneři

ESO travel

Vyberte si zájezd na safari v Africe od specialisty - cestovní kanceláře ESO travel.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@safarivafrice.cz

Exotické silvestrovské zájezdy k moři